Menü

Tippek a takaró alól - Inhalálási tippek természetesen

  • Dátum: 2014.03.29., 11:30

Verőfényes tavaszi napsütésben eszünkbe sem jut szabad perceinket otthon tölteni, sőt egykettőre ledobjuk magunkról a télikabátot és a meleg holmikat. A csalóka időjárás azonban könnyedén megtréfálhat minket, és hamar szobafogságra kényszerülhetünk a megfázás miatt.  Ilyenkor sem kell azonban csüggedni: néhány tipp a takaró alól, és máris élvezhetjük a jó időt.

Nátha és megfázás esetén a legtöbb ember még mindig az otthoni praktikákra és a természetes gyógymódokra esküszik, és például inhalálással próbálja enyhíteni a bajt. Igazuk lehet, hiszen a szakértők is egyetértenek abban, hogy ez az egyik leghatásosabb módszer ilyen esetben. A megelőzés fontosságára és inhalálás előnyeire hívta fel a figyelmet a napokban a Nyugati tér környékén felállított eukaliptusz gőzbe burkolózó óriás tégely is, alaposan meglepve az éppen arra sétálókat. A módszerrel kapcsolatos legfontosabb tudnivalók Dr. Kovács Viktória fül-orr-gégész audiológus főorvos szerint a következők:

A kellemes mikrokörnyezet a kulcs

Fontos, hogy megteremtsük a megfelelő páradús mikrokörnyezetet, ezért érdemes egy takarót vagy törölközőt tenni a fejünkre, amikor a gőz fölé hajolunk. Figyeljünk arra is, hogy a gőz ne legyen forró, csak kellemesen meleg, hiszen a túl magas hőmérséklet komoly sérüléseket okozhat.

Mivel és mennyit?

Inhalálni a legegyszerűbben sós vízzel lehet, de érdemes néhány gyógynövényt is bevetni a siker érdekében. A kamilla és az eukaliptusz is alkalmas erre, de akár egy kanál zöld pajzsos, mentolos-eukaliptuszos bedörzsölő balzsamot is tehetünk a forró vízbe. 10-15 percnél nem kell többet töltenünk a gőzben, de ezt a folyamatot érdemes többször megismételni.

Alvás előtt a leghatásosabb

Inhalálás után a hőmérsékletkülönbség miatt kifejezetten tilos kimenni a lakásból. Érdemes minimum 1-2 órát várni, ezalatt szervezetünk visszaáll a normális hőmérsékletre. A leginkább mégis az ajánlott, hogy közvetlenül lefekvés előtt végezzük el a műveletet, alvással erősítve a gyógyulást.

A meleg inhalálás a nyerő

Hideg inhalálás során csutora segítségével juttatjuk a jótékony páradús levegőt közvetlenül a légutakba. Ez ugyan egyszerűbbnek hangzik, mint a fent kifejtett módszer, a szakértők mégis a meleg inhalálást tartják hasznosabbnak.

Köhögés és orrdugulás ellen

Az inhalálás leginkább a köhögés, orrdugulás és fejfájás esetén lehet hasznos segítség, de akármilyen felső légúti megbetegedés tüneteinek enyhítésére sikerrel alkalmazhatjuk.

Forrás, fotó:
redlemon.hu

A torokfájás okai

A torokfájásnak számos, rendkívül szerteágazó oka lehet, és nem árt tudni, hogy a torokfájás nem önálló betegség, hanem egy tünet. A panaszt okozó betegségtől függően változhat a fájdalom jellege szerint: gombócérzés, viszketés jelentkezhet és lehet fájdalmas a nyelés is. Az intenzitását tekintve is változatos lehet, az egyszerű kellemetlenségtől a súlyos, alig elviselhetőig változhat.

Az ínhüvelygyulladásról

Az ínhüvelygyulladás (tenosynovitis) világszerte emberek millióit érintő fájdalmas és hátráltató mozgásszervi betegség, ami a test különböző részein jelentkezhet. Leggyakrabban a csuklók, az ujjak inai, valamint az Achilles-ín érintett.

A balkezességről

A balkezesség kialakulásának pontos okát még nem sikerült teljesen feltárni. Sokan az agyféltekék dominanciájával magyarázzák: a jobbkezeseknél a racionális gondolkodásért felelős bal agyfélteke, míg a balkezeseknél a „művészi” jobb agyfélteke domináns. Van, aki szerint ennek köszönhető, hogy a balkezesek között nagyobb a művészi tehetséggel megáldottak aránya.

Az UV-sugárzás veszélyei

Az UV-sugárzás veszélyeire figyelmeztettek meteorológiai, bőrgyógyász, egészségvédelmi és klímapolitikai szakértők. Sokszor hallottuk már, hogy délelőtt 11 óra és délután 3 óra között mindenki kerülje a napon tartózkodást, mert ilyenkor nagyobb a leégés veszélye.

A nevetés jótékony hatásai

Kitörő kacaj, elfojtott nevetés, röhögőgörcs, csendes rötyögés, vihorászás, szolid mosolygás. Hívhatjuk bárhogy, nevetni mindannyian szeretünk, hiszen ezzel a reakcióval az örömünket, a vidámságunkat fejezzük ki, azt, hogy valamin jól szórakozunk, bizonyos esetekben pont, hogy más embereken. Ez nem csupán egy öncélú jelenség, hanem egyfajta közös nyelvi eszköz is, amelyről az alábbi cikkben tudhatunk meg többet.