Menü

A ritka patológiai esetek is felkerültek a 4D Anatomy 4 dimenziós térképére

  • Dátum: 2014.03.30., 21:36

A 4D Anatomy, az emberi testet részletesen bemutató 4 dimenziós térkép korábban világszerte kimagasló szakmai sikerrel debütált. Az ezt követő két éves pályázati munka a ritka patológiai esetek interaktív térhatású megjelenítését célozta meg. Az egészségügyben egyedülálló magyar fejlesztés elsőként a Semmelweis Egyetem oktatási tananyagába épült be, a hamarosan online elérhető verzió pedig valós idejű hozzáférést biztosít majd a felhasználóknak. 

[Szövegdoboz: A 4D Anatomy, az emberi testet részletesen bemutató 4 dimenziós térkép korábban világszerte kimagasló szakmai sikerrel debütált. Az ezt követő két éves pályázati munka a ritka patológiai esetek interaktív térhatású megjelenítését célozta meg. Az egészségügyben egyedülálló magyar fejlesztés elsőként a Semmelweis Egyetem oktatási tananyagába épült be, a hamarosan online elérhető verzió pedig valós idejű hozzáférést biztosít majd a felhasználóknak.] Sikerrel zárult az a két éves projekt, amely a patológiai esetek interaktív térhatású megjelenítését biztosító e-learning tananyag valamint az ahhoz kapcsolódó módszertan létrehozására jött létre. Amellett, hogy a „state of the art” technológiára épülő, a világon egyedülálló oktatóeszköz jelentősége kiemelkedő a ritka, boncteremben kevésbé bemutatható patológiai eseteknél, a komplex tanulást segítő eszköz bármely témánál fontos szerepet tölthet be az ismeretek önálló elsajátításában.

A 4D Anatomy kizárólag hazai tudásbázisra épülő programja az eddigi kétdimenziós, rajzolt anatómiai atlaszok helyett egy merőben más, műtéti helyzetet szimuláló élményt nyújt a felhasználóknak, nagymértékben megkönnyítve ezzel a tanulási, képzési folyamatokat. A két éves pályázati munka során az emberi test 90%-át beszkennelték, így a szoftver gyakorlatilag az egész emberi test anatómiáját korszakalkotó technikai megoldások révén, egyedülálló precizitással és soha nem látott részletgazdagsággal mutatja be.  A szoftver hamarosan online is elérhető lesz, így az interaktív oktatóprogram nem csak szimulációs eszközként, hanem egy online elérhető tartalomfejlesztői rendszerként működik majd.

„Az Új Széchenyi Terv keretén belül megvalósított 4D Pathology projekt, a korábban már nemzetközileg is elismert 4D Anatomy fejlesztés kiterjesztése, a Semmelweis Egyetemmel történt együttműködés eredménye. A újszerű tananyagok lehetővé teszik a legkülönbözőbb megbetegedések ismeretanyagának könnyen hozzáférhető és szemléletes bemutatását az orvosképzésben. A együttműködés jól mutatja a hazai innováció erejét, melyek egyre nagyobb számban nyernek nemzetközi figyelmet.” –mondta el Balogh Attila idegsebész, a 4D Anatomy alapítója.

2011. év végén a Semmelweis Egyetem és az Epilepsziás Betegekért Alapítvány  198 millió forint támogatást nyert az ’Unikális patológiai preparátumok 4 dimenziós megjelenítése és interaktív tananyagok fejlesztése’ című, TÁMOP-4.1.2.A/1-11/1-2011-0074 számú projektjének megvalósítására.

Forrás, fotó:
Eurolex Consulting

A torokfájás okai

A torokfájásnak számos, rendkívül szerteágazó oka lehet, és nem árt tudni, hogy a torokfájás nem önálló betegség, hanem egy tünet. A panaszt okozó betegségtől függően változhat a fájdalom jellege szerint: gombócérzés, viszketés jelentkezhet és lehet fájdalmas a nyelés is. Az intenzitását tekintve is változatos lehet, az egyszerű kellemetlenségtől a súlyos, alig elviselhetőig változhat.

Az ínhüvelygyulladásról

Az ínhüvelygyulladás (tenosynovitis) világszerte emberek millióit érintő fájdalmas és hátráltató mozgásszervi betegség, ami a test különböző részein jelentkezhet. Leggyakrabban a csuklók, az ujjak inai, valamint az Achilles-ín érintett.

A balkezességről

A balkezesség kialakulásának pontos okát még nem sikerült teljesen feltárni. Sokan az agyféltekék dominanciájával magyarázzák: a jobbkezeseknél a racionális gondolkodásért felelős bal agyfélteke, míg a balkezeseknél a „művészi” jobb agyfélteke domináns. Van, aki szerint ennek köszönhető, hogy a balkezesek között nagyobb a művészi tehetséggel megáldottak aránya.

Az UV-sugárzás veszélyei

Az UV-sugárzás veszélyeire figyelmeztettek meteorológiai, bőrgyógyász, egészségvédelmi és klímapolitikai szakértők. Sokszor hallottuk már, hogy délelőtt 11 óra és délután 3 óra között mindenki kerülje a napon tartózkodást, mert ilyenkor nagyobb a leégés veszélye.

A nevetés jótékony hatásai

Kitörő kacaj, elfojtott nevetés, röhögőgörcs, csendes rötyögés, vihorászás, szolid mosolygás. Hívhatjuk bárhogy, nevetni mindannyian szeretünk, hiszen ezzel a reakcióval az örömünket, a vidámságunkat fejezzük ki, azt, hogy valamin jól szórakozunk, bizonyos esetekben pont, hogy más embereken. Ez nem csupán egy öncélú jelenség, hanem egyfajta közös nyelvi eszköz is, amelyről az alábbi cikkben tudhatunk meg többet.