Menü

Önállóságra törekvő apróság

Mi ez? Ez mi? Ne csodálkozzunk, ha két éves csemeténk állandó kérdések kereszttüzében tart minket. Kérdéseire igyekezzünk mindig válaszolni, mert így ismeri meg az őt körülvevő világot. Lássuk hát mi mindenre képes a két éves apróság.

A 21-24 hónapos babák már összerendezett mozgással járnak, megpróbálnak szaladni. Kapaszkodás nélkül guggolnak, majd felállnak, sőt sokszor guggolva játszanak. Ha netán elesnek, megbotlanak, legtöbb esetben egyedül felállnak. Lépcsőn kapaszkodva fel- és lemennek, fontos, hogy önállóan, egyedül próbálkoznak mindenféle mozgásformával.

A labda különös szerephez jut a kicsik életében. Szeretnek labdázni, rúgják, dobják, gurítják és megpróbálják elkapni, de ez még nem sokszor sikerül.

Az elmúlt hónapokban feltűnően sokat ügyesedett az apróságok keze. Önállóan, egyedül próbálnak enni. A falatkákat, az apró gyümölcsöket ügyesen csipegetik, a kanállal is napról, napra ügyesebben bánnak. A pohárból is már egyedül próbálnak inni. Az összerakós játékokat imádják, próbálják szétszedni és összerakni azokat. Rajzolni próbálnak, a ceruzát, zsírkrétát marokra fogják.

Megkezdődik a „Mi ez?” korszak. Kérdéseikre mindig próbáljunk válaszolni, mert így ismerik meg az őket körülvevő világot. Észrevehetjük, hogy öntudatra ébredésében újabb fejlődési szakaszhoz érkeznek. Nevükön szólítják magukat, s megpróbálják az ismert szavakat egymás mellé tenni. Például: baba nyam-nyam (étkezéskor), baba játszik, baba el stb. Ezzel együtt rövid utasításokat megértenek és azokat igyekeznek végrehajtani. Idősebb testvért, szülőket utánozzák. Főleg nagyobb testvér esetén nagyon figyeljünk oda, mert bizony kicsik ilyenkor roppant vakmerőek.

Önállóságra törekednek és örülnek, hogy sok mindenre képesek egyedül. Saját akaratát érvényesíteni próbálják, megkezdődik a dackorszak. Előfordulhat, hogy többet hisztiznek az átlagosnál, esetleg földhöz vágják magukat. Ilyenkor ne kiabáljunk, és próbáljunk higgadtak maradni. A kicsik a határaikat próbálgatják. Érdemes higgadtan elbeszélgetni velük, s egy-két hisztikezelő technikát bevetni.

Ebben a korban megpróbálkozhatunk a bilire ültetéssel. Ha még nem érdeklődnek iránta ne erőltessük, majd megérnek rá.

Fotó:
pixabay.com

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.