Menü

Önállóságra törekvő apróság

Mi ez? Ez mi? Ne csodálkozzunk, ha két éves csemeténk állandó kérdések kereszttüzében tart minket. Kérdéseire igyekezzünk mindig válaszolni, mert így ismeri meg az őt körülvevő világot. Lássuk hát mi mindenre képes a két éves apróság.

A 21-24 hónapos babák már összerendezett mozgással járnak, megpróbálnak szaladni. Kapaszkodás nélkül guggolnak, majd felállnak, sőt sokszor guggolva játszanak. Ha netán elesnek, megbotlanak, legtöbb esetben egyedül felállnak. Lépcsőn kapaszkodva fel- és lemennek, fontos, hogy önállóan, egyedül próbálkoznak mindenféle mozgásformával.

A labda különös szerephez jut a kicsik életében. Szeretnek labdázni, rúgják, dobják, gurítják és megpróbálják elkapni, de ez még nem sokszor sikerül.

Az elmúlt hónapokban feltűnően sokat ügyesedett az apróságok keze. Önállóan, egyedül próbálnak enni. A falatkákat, az apró gyümölcsöket ügyesen csipegetik, a kanállal is napról, napra ügyesebben bánnak. A pohárból is már egyedül próbálnak inni. Az összerakós játékokat imádják, próbálják szétszedni és összerakni azokat. Rajzolni próbálnak, a ceruzát, zsírkrétát marokra fogják.

Megkezdődik a „Mi ez?” korszak. Kérdéseikre mindig próbáljunk válaszolni, mert így ismerik meg az őket körülvevő világot. Észrevehetjük, hogy öntudatra ébredésében újabb fejlődési szakaszhoz érkeznek. Nevükön szólítják magukat, s megpróbálják az ismert szavakat egymás mellé tenni. Például: baba nyam-nyam (étkezéskor), baba játszik, baba el stb. Ezzel együtt rövid utasításokat megértenek és azokat igyekeznek végrehajtani. Idősebb testvért, szülőket utánozzák. Főleg nagyobb testvér esetén nagyon figyeljünk oda, mert bizony kicsik ilyenkor roppant vakmerőek.

Önállóságra törekednek és örülnek, hogy sok mindenre képesek egyedül. Saját akaratát érvényesíteni próbálják, megkezdődik a dackorszak. Előfordulhat, hogy többet hisztiznek az átlagosnál, esetleg földhöz vágják magukat. Ilyenkor ne kiabáljunk, és próbáljunk higgadtak maradni. A kicsik a határaikat próbálgatják. Érdemes higgadtan elbeszélgetni velük, s egy-két hisztikezelő technikát bevetni.

Ebben a korban megpróbálkozhatunk a bilire ültetéssel. Ha még nem érdeklődnek iránta ne erőltessük, majd megérnek rá.

Fotó:
pixabay.com

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Sportszülők

Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?

Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére

Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.

A pozitív fegyelmezés

A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?