Menü

Hogy sportoljunk, ha támadnak a pollenek?

Nem mai, de minden évben újra és újra napirendre kerülő kérdés: hogyan sportoljanak a szabadban az allergiások? Néhány tipp, amely megkönnyíti a kinti mozgást a betegséggel küzdők számára.

A legtöbb aktív, mozgásgazdag életet élő nagyon örül a tavasz eljövetelének, hiszen ilyenkor hatványozottan nő a sportolási lehetőségek száma. A szabadban, a friss levegőn jobban esik a futás, a biciklizés, vagy a séta, ám nem mindenkinek ennyire magától értetődő a dolog.

Egyre több az allergiás, és ez a betegség alaposan meg tudja keseríteni az életet, elsősorban akkor, ha tele van pollennel a levegő. Nehezebb a kint tartózkodás, nem beszélve a sportolásról, amelyet nem könnyű tüsszentve, orrot fújva űzni. Azért akad néhány tipp abból a célból, hogy az allergiában szenvedőknek se menjen el a kedve a kinti mozgástól.

A legfontosabb talán a megfelelő hely megválasztása. Az allergiások ugyanúgy kerüljék a magas pollentartalmú területeket (például virágzó mezőket), mint mások a benzinszagú, szmogos helyeket.  Az idő kiválasztása is lényeges, a legtöbb pollen jellemzően délelőtt van a levegőben, és a száraz, szeles időjárás kedvez a koncentráció növekedésének. A szakemberek a betegséggel küzdőknek még nagyobb folyadékbevitelt javasolnak, illetve szemüveg és valamilyen fejfedő használatát. Előbbi a gyorsabb anyagcserét hivatott elősegíteni, utóbbi a pollenlerakódást igyekszik minél eredményesebben akadályozni. Azok, akik gyógyszert szednek érdemes orvos tanács kikérni abban, hogy a kezelést, hogyan igazítsák a sportoláshoz.

Természetesen a táplálkozással is sokat lehet javítani a helyzeten. Az enyhébb allergiás tüneteket magas vitaminbevitellel vissza lehet szorítani, így a gyümölcsben és zöldségben gazdag táplálkozás fokozottan ajánlott. 

Fotó:
pixabay.com

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?

Mire utalhat a hirtelen fogyás?

Manapság nagyon sok ember túlsúllyal küzd, és minden vágya az, hogy gyorsan lefogyjon. A nagyon gyors súlyvesztés még akkor sem jó, ha ezt akarattal tesszük karcsúságunk érdekében. Sokkal nagyobb lehet azonban a baj, ha a fogyás akaratunktól függetlenül, változatlan étrend mellett következik be.

4 tipp gyors fogyáshoz

Nyaralásra vagy különleges eseményekre, mint esküvőre, esetleg egy versenyre bizony előfordulhat, hogy kevés idő alatt kell leadni néhány felesleges kilót. Ugyanakkor a gyors fogyás nem feltétlenül a legjobb módja a súlyvesztésnek, ha valóban tartós eredményt szeretnél elérni, hiszen ezek a diéták tápanyaghiányra apellálnak, amit a szervezet később visszakövetel.

Testzsír csökkentés okosan - Erre figyelj!

Testünk az energiát alapvetően zsírban vagyis testzsírban tárolja. Így kijelenthető, hogy a magas testzsírarány vagyis testzsírszázalék, krónikus energiatöbbletet jelent. Ennek oka, hogy több energiát viszünk be, mint amennyit testünk felhasznál, eléget. Ezt érdemes tovább fejtegetni, mivel ilyenkor jön az egyél kevesebbet, mozogj többet javaslat, ami nem mindig célravezető. Van ugyanis aki ehet bármennyit, nem hízik, míg más akkor is hízik, ha ránéz az ételre, pedig még mozog is.