Menü

A császármetszés árnyoldalai

Bár kétségtelen, hogy krízishelyzetekben életmentő beavatkozásnak minősül a császármetszés, mégis több szempontból is gátolja a „természet” érvényesülését.

A szülés egy összetett folyamat, minden testi és lelki mozzanatának fontos szerepe van. Alapvetően a szülés minden nő természetes képessége, félő, hogy a császármetszések számának növekedése elidegeníti a nőket ettől az érzéstől.

A császármetszéseknek csak egy bizonyos részét magyarázzák a vészhelyzetnek minősülű komplikációk, mint például a köldökzsinór előreesik, a placenta elzárja a szülés útját, vagy amikor a magzat kereszthelyzetben van. De annak ellenére, hogy egyre jobban fokozódik a természetes szülés és a baba-mama kórházak iránti igény, mégis még mindig magas a császármetszéssel történő szülések száma. És bizony az indokolt orvosi okok mellett gyakran olyan szempontok is ösztönzik a beavatkozások elvégzését, mint például a tervezhetőség, költséghatékonyság, kényelem.

Pedig a császármetszés a szülés élményét egy műtéti beavatkozásra redukálja, mely, ha nem indokolt, akkor különösen hátrányos mind a kismama mind a baba szempontjából. A hasfal és a méh átvágásával előre nem látható vérzés léphet fel, és a fertőzésveszély is nagyobb. A beavatkozást általában lassabb és kellemetlenebb felépülés követi. Nem lehet „büntetlenül” megúszni a fájdalmat. A természetes szülés, vajúdás során fellépő fájdalom ráadásul egészen más természetű, funkciója van: a fájások ugyanis stresszhormon kibocsátását eredményezik, ami segíti a szülés folyamatát.

A természetes úton világra jött babáknak kimutathatóan jobb a hőszabályozása, erősebb a légzése, és stabilabb a vérkeringése. Ráadásul a természetes szülés során, a babák áthaladva a szülőcsatornán találkoznak a hüvely baktériumflórájával, ez később megvédi őket a fertőzésektől, és hozzájárul az egészséges immunrendszer alapjainak kialakulásához.

A szülési folyamat jelentősége mind lelki mind élettani szempontból meghatározó, a császármetszés nem lehet a szülés alternatívája, attól függetlenül, hogy bizonyos esetekben valóban indokolt, életmentő beavatkozás.

Fotó:
pixabay.com

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Sportszülők

Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?

Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére

Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.

A pozitív fegyelmezés

A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?