Falási rohamok és hánytatás
- Dátum: 2014.04.20., 21:11
- bulimia, bulimia gyógyítása, bulimia tünetei, kit érint a bulimia
Legtöbb esetben a fiatal lányokat és nőket érinti. Az érintett heves falási rohamokkal küzd, aztán a sok zabálás miatt lelkiismeret furdalást érez és meghánytatja magát. A bulimia igen komoly pszichés betegség, de pszichológus segítségével a gyógyulás nagy százalékban biztos.
A bulimia, vagy másként bulémia csak nem olyan régóta diagnosztizált betegség, 1979-ben írták le először, valójában ez milyen pszichés probléma, milyen konkrét tünetekkel jár és milyen kezelési módok javasoltak.
Ez a betegség legnagyobb százalékban a fiatal nőket, lányokat érinti, főleg a 18-25 év közötti korosztályt.
A bulimia általában azoknál a fiataloknál jelentkezik, alakul ki, aki valamilyen gyermekkori traumát hordoz magában, vagy igen erős benne a szeretet utáni vágy, esetleg személyiség, vagy önértékelési zavaroktól szenved.
Ez a probléma egyfajta kényszeresség, amikor nagyon rövid idő alatt a beteg roppant nagy mennyiségű ételt vesz magához, fal, habzsol és zabál. Aztán, amikor abbahagyja az evést, akkor nagyon erős lelkiismeret furdalást érez és azért nehogy meghízzon meghánytatja magát, hashajtókkal, vízhajtókkal próbál megszabadulni a felesleges kilóktól. Gyakorta előfordulhat, hogy a hízástól való félelem túlzott sportolásban mutatkozik meg, például az illető beteges módon edz. Figyelem felkeltő lehet, hogy ezeknek az embereknek az agya állandóan az étel, az étkezések körül jár, folyton a kalóriákról, a túlsúlyról és e témáról beszél.
Mikor gyanakodjunk, milyen tünetek esetén feltételezhetjük a bulimiát? Ha az adott személy étkezések után rendre eltűnik a mosdóban, majd könnyes szemmel, kipirosodott arccal tér vissza, s aztán sok vizet fogyaszt. Ha hirtelen eltűnik a hűtőből egy nagyobb mennyiségű étel, akkora mennyiség, amire nincs magyarázat.
A bulimia miatt a szenvedő alanyok ínye állandó gyulladásban van, de a nyelőcső is rendkívül érzékennyé válik. A fogzománc kopottá válhat, állandó gyomorfájás jelentkezhet, felborulhat a hormonháztartás és súlyos esetekben hasnyálmirigy gyulladás is kialakulhat.
A bulimiát hosszas pszichiátriai kezeléssel lehet gyógyítani, amikor a szakember megtanítja a pácienst feldolgozni az érzelmeit, elfogadni önmagát és tükörképét.
Fotó:
pixabay.com
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.