Menü

Falási rohamok és hánytatás

Legtöbb esetben a fiatal lányokat és nőket érinti. Az érintett heves falási rohamokkal küzd, aztán a sok zabálás miatt lelkiismeret furdalást érez és meghánytatja magát. A bulimia igen komoly pszichés betegség, de pszichológus segítségével a gyógyulás nagy százalékban biztos.

A bulimia, vagy másként bulémia csak nem olyan régóta diagnosztizált betegség, 1979-ben írták le először, valójában ez milyen pszichés probléma, milyen konkrét tünetekkel jár és milyen kezelési módok javasoltak.

Ez a betegség legnagyobb százalékban a fiatal nőket, lányokat érinti, főleg a 18-25 év közötti korosztályt.

A bulimia általában azoknál a fiataloknál jelentkezik, alakul ki, aki valamilyen gyermekkori traumát hordoz magában, vagy igen erős benne a szeretet utáni vágy, esetleg személyiség, vagy önértékelési zavaroktól szenved.

Ez a probléma egyfajta kényszeresség, amikor nagyon rövid idő alatt a beteg roppant nagy mennyiségű ételt vesz magához, fal, habzsol és zabál. Aztán, amikor abbahagyja az evést, akkor nagyon erős lelkiismeret furdalást érez és azért nehogy meghízzon meghánytatja magát, hashajtókkal, vízhajtókkal próbál megszabadulni a felesleges kilóktól. Gyakorta előfordulhat, hogy a hízástól való félelem túlzott sportolásban mutatkozik meg, például az illető beteges módon edz. Figyelem felkeltő lehet, hogy ezeknek az embereknek az agya állandóan az étel, az étkezések körül jár, folyton a kalóriákról, a túlsúlyról és e témáról beszél.

Mikor gyanakodjunk, milyen tünetek esetén feltételezhetjük a bulimiát? Ha az adott személy étkezések után rendre eltűnik a mosdóban, majd könnyes szemmel, kipirosodott arccal tér vissza, s aztán sok vizet fogyaszt. Ha hirtelen eltűnik a hűtőből egy nagyobb mennyiségű étel, akkora mennyiség, amire nincs magyarázat.

A bulimia miatt a szenvedő alanyok ínye állandó gyulladásban van, de a nyelőcső is rendkívül érzékennyé válik. A fogzománc kopottá válhat, állandó gyomorfájás jelentkezhet, felborulhat a hormonháztartás és súlyos esetekben hasnyálmirigy gyulladás is kialakulhat.

A bulimiát hosszas pszichiátriai kezeléssel lehet gyógyítani, amikor a szakember megtanítja a pácienst feldolgozni az érzelmeit, elfogadni önmagát és tükörképét.

Fotó:
pixabay.com

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.