Menü

A rágózás segít a diétában és rossz szokásokról való leszokásban

  • Dátum: 2014.04.23., 14:09

Szinte mindenki küzd valamilyen rossz szokással, amelyektől szeretne megszabadulni, ez azonban sohasem könnyű. Amikor úgy döntünk, hogy megszabadulunk függőségeinktől, túlsúlyunktól, vagy egyéb egészségtelen szokásainktól, hasznos eszköz lehet azoknak egy másik, ártalmatlan vagy éppen egészséges szokásra való „kicserélése”. Az egyik leghatékonyabb rossz szokás-helyettesítő tevékenység a cukormentes rágógumi használata, amely számos előnyének köszönhetően a diétában is sokat segít.

A legtöbb ember küzd valamilyen függőséggel, pótcselekvésekkel vagy rossz szokással, amelyektől szívesen megszabadulna, hiszen ezek általában csökkentik az életminőséget, rontják a közérzetet és az egészségi állapotot, nem utolsósorban pedig felesleges pénzkiadással járnak. Ráadásul minden függőség vagy rossz szokás saját szabadságunk korlátozásával jár: általuk sokszor megfosztjuk magunkat attól, amit igazán tenni szeretnénk. Ha például a túlsúlyunk miatt nem tudunk felmászni a hegytetőn lévő kilátóba, nem élvezhetjük a gyönyörű látványt, lemondunk egy élményről, amit egyébként módunkban állna átélni.

Természetesen az egészségtelen szokásoktól való megszabadulás sohasem könnyű. Az életünk egyes pillanataiban meghozott döntések megfontolt választásnak tűnhetnek, pedig valójában nagy részük automatizmus vagy egyszerű megszokás. Amikor úgy döntünk, hogy megszabadulunk rossz beidegződéseinktől, hasznos eszköz lehet azoknak egy másik, ártalmatlan vagy éppen egészséges szokásra való „kicserélése”. Így az agyunk is megkapja a maga komfortos kapaszkodóját, és egy idő után ugyanolyan „boldogan” küldi az impulzusokat az egészséges szokással kapcsolatban.

Az egyik leghatékonyabb rossz szokásokat helyettesítő egészséges tevékenység a rágózás. „A cukormentes rágógumi használata számos előnyös hatással jár: fokozza a nyáltermelést, ezáltal védi a fogakat, hiszen egyfajta átmosó hatása van a szájüregben, és javítja az emésztést is. A diétázók számára például mindez kiemelten fontos, és nagyban segíti a vágyott testsúly elérését, mivel a megfelelő emésztés alapvetően szükséges a súlyvesztéshez” – mondja Dr. Balsai Tamás fogszakorvos. „Az emésztést a fogak állapota is jelentősen befolyásolja, mivel hiányos fogsorral megfelelő rágóerő híján nem tudjuk az ételt alaposan megrágni, és ez gyengíti az emésztés hatásfokát. Sokan nem is tudják, hogy a fogak állapota milyen szoros kapcsolatban van a test általános egészségi állapotával – hogy a lelki tényezőkről ne is beszéljünk” – teszi hozzá a szakember.

A diétázók számára mindezek mellett a cukormentes rágógumiknak még egy fontos előnye van: azt az üzenetet küldi az agynak, hogy rágunk (vagyis eszünk), mindezt kalória-bevitel nélkül! Az édes íz megnyugtatja az ízlelőbimbókat, így rágógumival átvészelhetők azok az időszakok, amikor nehezen tartjuk magunkat a fogadalmunkhoz, és nagyon szeretnénk enni valamit. Így tehát a cukormentes rágógumi használata és a bőséges folyadékfogyasztás lehet a fogyókúra két legfőbb mankója: a rágózással tulajdonképpen az ártalmas függőségünket cseréljük le egy hasznos és egészséges szokásra.

„A legjobb, ha mindenfajta függőségtől való megszabadulás életmódváltással jár együtt. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy megfosztjuk magunkat mindentől, amit szerettünk, hanem éppen ellenkezőleg: megjutalmazzuk magunkat olyan dolgokkal, amitől egészségesebbek leszünk, és jobb lesz a közérzetünk. Ilyen például a táplálkozási szokásaink megváltoztatása, a minőségi étkezés – amire a függőségeink elhagyásával több pénzünk is lesz –, vagy éppen a fogaink rendbetétele, ami szintén hozzájárul a jobb egészségi állapothoz, az önbizalmunk és önértékelésünk növeléséhez” – foglalta össze Dr. Balsai Tamás, a Perfect Smile fogszakorvosa.

További információért látogasson el a www.szajharmonia.hu oldalra!

Forrás, fotó:
Stern Communications

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?

Mire utalhat a hirtelen fogyás?

Manapság nagyon sok ember túlsúllyal küzd, és minden vágya az, hogy gyorsan lefogyjon. A nagyon gyors súlyvesztés még akkor sem jó, ha ezt akarattal tesszük karcsúságunk érdekében. Sokkal nagyobb lehet azonban a baj, ha a fogyás akaratunktól függetlenül, változatlan étrend mellett következik be.

4 tipp gyors fogyáshoz

Nyaralásra vagy különleges eseményekre, mint esküvőre, esetleg egy versenyre bizony előfordulhat, hogy kevés idő alatt kell leadni néhány felesleges kilót. Ugyanakkor a gyors fogyás nem feltétlenül a legjobb módja a súlyvesztésnek, ha valóban tartós eredményt szeretnél elérni, hiszen ezek a diéták tápanyaghiányra apellálnak, amit a szervezet később visszakövetel.

Testzsír csökkentés okosan - Erre figyelj!

Testünk az energiát alapvetően zsírban vagyis testzsírban tárolja. Így kijelenthető, hogy a magas testzsírarány vagyis testzsírszázalék, krónikus energiatöbbletet jelent. Ennek oka, hogy több energiát viszünk be, mint amennyit testünk felhasznál, eléget. Ezt érdemes tovább fejtegetni, mivel ilyenkor jön az egyél kevesebbet, mozogj többet javaslat, ami nem mindig célravezető. Van ugyanis aki ehet bármennyit, nem hízik, míg más akkor is hízik, ha ránéz az ételre, pedig még mozog is.