Menü

Szülővé válás

A szülővé válás folyamata több szinten történik, és messze nem egyenlő azzal, hogy gyermeket nemzünk.

A szülővé válás folyamata lehet egyszerű és természetes, de gyakori hogy a gyermek hirtelen, váratlanul érkezik egy kapcsolatba. A szülői szerepre is lehet készülni tudatosan, és van aki inkább ösztönösen hangolódik rá, de általában ez mindig egy folyamat, tehát nem pillanatszerűen történik, túlmutat a gyermek megfogantatásán és megszületésén is.

Spirituális szinten a szülővé válás akkor kezdődik, amikor egy lélek kiválaszt két olyan embert („szülőjelöltet”), akik pont olyan genetikai örökséggel, megélt tapasztalattal és élethelyzettel bírnak, melyekre szüksége van a kis léleknek életfeladata elvégzéséhez. Ez a kiválasztási folyamat csak egy bölcsebb, felfele tekintő nézőpontból érthető meg, hiszen nem hasonlítható az e világi döntéseinkhez, választásainkhoz, melyben az ego dominál és az a fő szempont, hogy mit szeretnénk.

Érzelmi szempontból a szülővé válás folyamata a felelősségérzeten és a bizalmon alapul. A bizalom két irányú, egyrészt önmagunk felé, másrészt társunk felé is alapvető bizalommal kell fordulnunk, melyhez pedig szorosan kapcsolódik a biztonságérzet is. A belső biztonság megléte mind egyéni, mind párkapcsolati szinten kulcsfontosságú ahhoz, hogy valaki érzelmileg is éretté váljon a szülői szerepre. A belső lelki egyensúly legalább olyan fontos, mint az általában figyelembe vett és mérlegre tett anyagi, egzisztenciális javak.

Fizikailag a nemi érettség teszi alkalmassá a nőt vagy a férfit arra, hogy szülővé válhassanak. Az fontos, hogy csak két különböző minőség tud létrehozni egy harmadikat minőséget, amely magában hordozza mindkettőt, mégis teljesen önálló, megismételhetetlen egész.

Összességében tehát a szülővé válás összetett folyamat, bizonyos részei megfoghatatlanok, de aki elindul ezen az úton azt azért biztosan érzi, hogy szülői szerep egy teremtő mozzanat de annál jóval több is, felelősségvállalás, és még sok minden más is. Ráadásul személyiség függő is hogy ki milyen szülővé válik.

Fotó:
pixabay.com

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Sportszülők

Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?

Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére

Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.

A pozitív fegyelmezés

A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?