Menü

Szülővé válás

A szülővé válás folyamata több szinten történik, és messze nem egyenlő azzal, hogy gyermeket nemzünk.

A szülővé válás folyamata lehet egyszerű és természetes, de gyakori hogy a gyermek hirtelen, váratlanul érkezik egy kapcsolatba. A szülői szerepre is lehet készülni tudatosan, és van aki inkább ösztönösen hangolódik rá, de általában ez mindig egy folyamat, tehát nem pillanatszerűen történik, túlmutat a gyermek megfogantatásán és megszületésén is.

Spirituális szinten a szülővé válás akkor kezdődik, amikor egy lélek kiválaszt két olyan embert („szülőjelöltet”), akik pont olyan genetikai örökséggel, megélt tapasztalattal és élethelyzettel bírnak, melyekre szüksége van a kis léleknek életfeladata elvégzéséhez. Ez a kiválasztási folyamat csak egy bölcsebb, felfele tekintő nézőpontból érthető meg, hiszen nem hasonlítható az e világi döntéseinkhez, választásainkhoz, melyben az ego dominál és az a fő szempont, hogy mit szeretnénk.

Érzelmi szempontból a szülővé válás folyamata a felelősségérzeten és a bizalmon alapul. A bizalom két irányú, egyrészt önmagunk felé, másrészt társunk felé is alapvető bizalommal kell fordulnunk, melyhez pedig szorosan kapcsolódik a biztonságérzet is. A belső biztonság megléte mind egyéni, mind párkapcsolati szinten kulcsfontosságú ahhoz, hogy valaki érzelmileg is éretté váljon a szülői szerepre. A belső lelki egyensúly legalább olyan fontos, mint az általában figyelembe vett és mérlegre tett anyagi, egzisztenciális javak.

Fizikailag a nemi érettség teszi alkalmassá a nőt vagy a férfit arra, hogy szülővé válhassanak. Az fontos, hogy csak két különböző minőség tud létrehozni egy harmadikat minőséget, amely magában hordozza mindkettőt, mégis teljesen önálló, megismételhetetlen egész.

Összességében tehát a szülővé válás összetett folyamat, bizonyos részei megfoghatatlanok, de aki elindul ezen az úton azt azért biztosan érzi, hogy szülői szerep egy teremtő mozzanat de annál jóval több is, felelősségvállalás, és még sok minden más is. Ráadásul személyiség függő is hogy ki milyen szülővé válik.

Fotó:
pixabay.com

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.

Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?