A selypítés bizony beszédhiba
- Dátum: 2014.05.01., 20:22
- selypítés, selypítés beszédhiba, selypítés javítása, selypítés okai
A selypítés épp olyan beszédhiba, mint a raccsolás, vagy a pöszeség. Épp ezért nem kell megijedni, mert logopédus segítségével gyógyítható.
Sok kisgyerek selypít, főleg azokban a hónapokban, amikor még beszélni tanul. Ezt a legtöbb kicsi elnövi, de akad olyan is, akinél állandósul ez a beszédhiba.
A selypítés olyan beszédhiba, amely az úgynevezett sziszegő hangokat érinti, vagyis a gyerkőc rosszul ejti az sz, a z, a c, az s, a cs, a zs, vagy a dz, dzs hangokat. Általában ezt a hibát a fogak közé csúsztatott nyelv okozza, amiatt nem tudja a pici helyesen kiejteni az adott hangokat.
A selypítésnek számtalan oka lehet. Előfordulhat, hogy valaki a környezetéből vette át a hibás hangokat, a rossz kiejtést, ezért nagyon figyeljünk oda, hogy a gyereknek soha ne gügyögjünk, vagy beszéljünk hibásan, helytelenül, mert ez könnyen rögzülhet. Mindig tisztán, érthetően beszéljünk hozzá, nézzünk rá, hogy lássa, miként artikulálunk.
Más problémákból is adódhat a selypítés. Például fogváltáskor, az első fogak hiánya is megzavarhatja a csemetét. Ilyenkor érdemes megvárni, amíg az új csontfogak megjelennek, s ha azután sem rendeződik a helyzet, akkor felkeresni a logopédust.
Fognövekedési rendellenesség, esetleg a fogszabályzó is okozhat selypítést, ahogy hallásprobléma, vagy a nyelvizomzat gyengesége is. Éppen ezért az előző esetekben mindenképpen kérjük ki fogorvos szakvéleményét, nagyot hallás gyanúja esetén pedig szorgalmazzuk a hallás vizsgálatot. A nyelvizomzat gyengesége fakadhat abból, hogy a kicsi sokáig cumizott, esetleg nem szopott rendesen, vagy sokáig kapott cumisüvegből inni. Egy jó logopédus erre gyorsan fényt derít, ezért mindenképpen kérjünk szakvéleményt a beszédhibáról.
Az óvodákban általában nagycsoportos korban kerülnek fejlesztő szakemberhez a gyerekek, addig a szülők is legyenek türelmesek. Ha addig nem javul a hiba, nem enyhül a selypítés, akkor már eleve az intézményben is logopédusi képzést tanácsolnak a gyermeknek, amit érdemes elfogadni. Öt éves korig akár napról napra sok minden változhat a gyerekek beszédjében és attól sem kell megijedni, hogy túl későn kerülnek szakemberhez. Sok-sok otthoni gyakorlással, rendszeres foglalkozásokkal egy tanév alatt rendbe hozható szinte bármilyen beszédhiba.
Fotó:
pixabay.com
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?