Menü

Újabb tippek a stressz ellen!

Mértéktelen evéssel, alkohollal, agresszivitással...Csak néhány rossz példa arra, mivel igyekszik az emberek többsége levezetni a feszültséget. Mi inkább az egyszerű, egészségmegőrző stresszoldó praktikák háza táján néztünk szét!

A stressz a mindennapjaink része, életünk természetes eleme. Alapvetően pozitív szerepe van életünkben, mivel olyan élettani folyamatokat jelent, melyek elősegítik a megküzdést és a problémamegoldást.

Ugyanakkor ha ezzel párhuzamosan nincsenek hatékony stresszoldó módszereink, feszültséglevezető eszközeink, mint például a hobbi, vagy a sport akkor hosszú távon számos káros mellékhatása lehet a stresszes életmódnak.

Sokféle természetes, hétköznapi módja lehet a stresszoldásnak. Íme néhány újabb tipp!

Érdemes gyakrabban fogyasztani teljes kiőrlésű gabonafélékből készült ételeket, ezek ugyanis lassan, de hosszan felszívódó szénhidrátokat tartalmaznak, így egészséges módon emelik meg a vércukorszintet, hosszabb ideig ellátják szervezetünket energiával, ez pedig hangulatunkra is pozitívan hat.

Az ölelkezés, és az érintés hatására szervezetünkben számos pozitív folyamat indul el, nyugtató hatása mellett, csökkenti a kortizol szintet, valamint oxitocint szabadít fel, ami jelentősen elősegíti a jó közérzetet.

Egy- egy tejeskávé elfogyasztása is bírhat stresszoldó hatással. Egyrészt mert maga a koffein energetizál, másrészt maga a kávézás rítusa is lehet feszültségcsökkentő hatású.

A mozgás ennél a témánál is varázsszó lehet, mivel akár 10 percnyi mozgással kompenzálhatjuk a felgyülemlett feszültségeket. A testmozgás ugyanis segít kikapcsolódni, elterelni a figyelmünket.

Azért egy kis édességet sem árt bevetni néha! Az édes íz ugyanis aktiválja a jó érzést keltő endorfinokat a szervezetben. Kutatások is bizonyítják, hogy például étcsokoládé fogyasztásával csökkenthetjük a stresszhormonok szintjét a szervezetben.

Fotó:
pixabay.com

A feldolgozott élelmiszerek káros hatásai

Az egészséges életmóddal foglalkozó szakemberek szerint a cukor, a finomított szénhidrátok után a feldolgozott élelmiszerek fogyasztása miatt van komoly ok az aggodalomra. Egyre több dietetikus, életmódtanácsadó javasolja a feldolgozott élelmiszerek fogyasztásának visszaszorítását. Vajon tisztában vagyunk azzal, melyek ezek az ételek, italok?

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Fényvédők, smink, napsütés

A tudatos bőrápolás alapja, hogy már kora tavasszal, az első napsugarak megjelenésekor elkezdjük a fényvédő krémek használatát, azonban mit tegyünk, ha a fényvédelem mellett a sminkről sem szeretnénk lemondani nyáron?

Létezik krónikus napfényhiány

A D-vitamin a bőrön keresztül termelődik, a természetes napsütés hatására. Zsírban oldódik. Márciustól szeptemberig elegendő a napfény ahhoz, hogy elegendő vitaminhoz jussunk, ám a télen a vitaminkészleteink megcsappannak. Mit okoz a napfény hiánya és mit tehetünk ellene egészségünk megőrzéséért?

Mi mindenre jó a CT-vizsgálat, és mikor lehet rá szükséged?

Bizonyos betegségek esetén a röntgen- vagy az ultrahangvizsgálat nem elegendő a diagnózis felállításához. Ilyenkor szükség lehel a komputertomográfia (CT) képalkotó eljárásra, amely háromdimenziós felvételeket készít a test egy adott szegmenséről, így részletesebb képet biztosít a szövetekről, az erekről és a csontokról. Milyen esetekben rendelnek el az orvosok CT-vizsgálatot?