Megszűnik az AFP vizsgálat
- Dátum: 2014.05.02., 19:50
- kismamák új gondozási rendszere, új terhesgondozási rendszer, védőnő kismama gondozás
Júliustól változik a várandósok gondozása: az új jogszabály a védőnőket ismét helyzetbe hozza. Az eddig méltánytalanul háttérbe szorított védőnők szakértelmére alapoznak az új rendszer megalkotói.
A leendő kismamák számára igen fontos hír, hogy új terhesgondozási rendszer lép életbe 2014. július 1-től. Sok változást tapasztalhatunk, ha alaposabban elolvassuk az új rendelkezést, de a várandósok számára az egyik legfontosabb információ, hogy megszűnik a 16. héten végzett AFP vizsgálat. Ez azért is örömteli, mert a többek között a Down szindróma és egyéb súlyos megbetegedések kiszűrésére kitalált vizsgálat bizony egyáltalán nem volt megbízható, sok kismamára a frászt hozták, amikor visszarendelték újabb vérvételre. Pusztán pedig arról volt szó, hogy egyszerűen nem a 16. héten vettek a leendő édesanyától vért, így az eredmények sem lehettek megfelelőek.
Másik fontos újdonság, hogy júliustól mindent a védőnővel kell egyeztetni. A terhesség megállapítása után (szakorvosnak erről igazolást kell adnia) a védőnőt fel kell keresni, aki kiállítja a várandós gondozási könyvet. A területileg illetékes védőnő mellett szakorvos, akár magánorvos, vagy szülésznő is gondozhatja a kismamát. Erre akkor van lehetősége az anyukának, ha nem magas kockázatú kismama, vagyis normál lefolyású terhességre számíthat. Ha bármilyen bonyodalom nehezíti a kilenc hónapot, mondjuk valaki veszélyeztetett terhes, vagy terhességi cukorbeteg, akkor viszont csakis szakorvos gondozását kérheti.
A szakértők az új jogszabály fontos pontjának tartják azt is, hogy a kiskönyvbe ezentúl fel kell jegyezni azt, aki felelősséget vállal a kismama állapotáért.
A tervek szerint a várandós könyvbe bele fogják fűzni a kötelező vizsgálatok beutalóit, hogy azt akár magánorvos, vagy a közfinanszírozott intézmény szakorvosa bármikor kiállíthassa. S hogy ezt megtették, attól kezdve a kórházak, egészségügyi intézmények kötelesek fogadni a kismamát, nem utasíthatják vissza.
A kismamákat érintő további változás még, hogy az AFP-n kívül további eggyel csökken a vérvételek száma. A vércukor terheléskor ugyanis már nem háromszor, csak kétszer böknek mostantól. Éhgyomorra, majd a cukor elfogyasztása után 120 perccel. A köztes, 60 perces vérvétel kiesik.
Fotó:
pixabay.com
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?