Lázadó tinédzserek
- Dátum: 2014.05.03., 21:27
- tinédzserkor, tinédzserkor problémái, tinédzserkor túlélése, tinédzserkor velejárói
A tinédzserkor a nemi hormonok termelődésével kezdődik, s ettől kezdve a feje tetejére áll a világ, a fiatal és a szülei számára is. Mit kezdjünk lázadó tini gyermekünkkel? Olvassa el!
A tinédzserkor bizony alaposan megváltoztatja gyermekünket és ezt sokszor a szülő nagyon nehezen fogadja el. Mielőtt naponta veszekednénk, kiabálnánk az eddigi szabályokra, családi rendre fittyet hányó fiatallal, először is gondoljuk végig, milyenek voltunk mi magunk? Nem hisztiztünk, csökönyösködtünk-e hasonló módon? Nem nőtt-e meg a mi igazságérzetünk is? Mennyire voltunk érzelmileg stabilak? Nem akartunk-e mi is feltétlen szabadságot, döntésjogot? A válasz feltehetően minden kérdésre az, hogy de, igen ugyanezt csináltam én is.
Ha megtörtént a beismerés, akkor már jó úton vagyunk. Azt kellene felidézni ekkor, hogy pontosan mi mire vágytunk a szüleinktől, mit szerettünk volna kérni, amit nem kaptunk meg (nem anyagi szinten). Milyen viselkedést vártunk volna el tőlük, hogy jobban érezzük magunkat? Nos, ha sikerült a rövidke időutazás, akkor próbáljuk meg beleélni magunkat az imádott gyermekünk helyzetébe is.
Ezek után legyünk elnézőbbek, higgadtabbak vele. Biztos, hogy minden szülő szeretné megóvni gyerekét a csalódástól, nehézségtől, de ezzel csak azt érjük el, hogy nem kap elég szabadságot és nem tanulja meg, milyen fontos hibát elkövetni, hogy legközelebb okosabban viselkedjünk, figyelmesebben menjünk bele egy szituációba. Mindenki a saját hibájából tud legkönnyebben tanulni és ezt a szülőnek szem előtt kell tartani.
Ahogy azt is, hogy a tinédzser korban bekövetkezett változások, mentális és fizikai síkon, nem a gyereken múlik, arról nem tehet. A hormonok tehetnek a hangulat ingadozásért, az érzelmi libikókáról és valójában minden furcsaságról, amely eddig nem volt jellemző rá. Nem baj, ha nem értjük meg őket. A legfontosabb, hogy bármilyen legyen is csemeténk, fogadjuk el. Érdeklődjünk a hobbijai, a kedvtelései iránt, foglalkozzunk vele minél többet, amikor csak engedi és nem akar egyedül lenni. Készüljünk fel, nehéz időszak vár ránk, amikor akár azt is érezhetjük, mintha nem is a miénk lenne az a gyerek, de ne ingerültséggel, hisztivel, veszekedéssel próbáljunk úrrá lenni a helyzeten. Azt persze értessük meg vele, hogy a rossz barátok, a drogok, az alkohol, a túl korai szexuális élet, vagy az internetfüggőség sehová sem vezet. Helyette kínáljunk izgalmasabb, érdekesebb időtöltést, akár a barátaival együtt.
A megértés, a feltétel nélküli szeretet, az elfogadás a legfontosabb. Így a legkönnyebb átvészelni ezt az időszakot.
Fotó:
pixabay.com
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.