Menü

Lázadó tinédzserek

A tinédzserkor a nemi hormonok termelődésével kezdődik, s ettől kezdve a feje tetejére áll a világ, a fiatal és a szülei számára is. Mit kezdjünk lázadó tini gyermekünkkel? Olvassa el!

A tinédzserkor bizony alaposan megváltoztatja gyermekünket és ezt sokszor a szülő nagyon nehezen fogadja el. Mielőtt naponta veszekednénk, kiabálnánk az eddigi szabályokra, családi rendre fittyet hányó fiatallal, először is gondoljuk végig, milyenek voltunk mi magunk? Nem hisztiztünk, csökönyösködtünk-e hasonló módon? Nem nőtt-e meg a mi igazságérzetünk is? Mennyire voltunk érzelmileg stabilak? Nem akartunk-e mi is feltétlen szabadságot, döntésjogot? A válasz feltehetően minden kérdésre az, hogy de, igen ugyanezt csináltam én is.

Ha megtörtént a beismerés, akkor már jó úton vagyunk. Azt kellene felidézni ekkor, hogy pontosan mi mire vágytunk a szüleinktől, mit szerettünk volna kérni, amit nem kaptunk meg (nem anyagi szinten). Milyen viselkedést vártunk volna el tőlük, hogy jobban érezzük magunkat? Nos, ha sikerült a rövidke időutazás, akkor próbáljuk meg beleélni magunkat az imádott gyermekünk helyzetébe is.

Ezek után legyünk elnézőbbek, higgadtabbak vele. Biztos, hogy minden szülő szeretné megóvni gyerekét a csalódástól, nehézségtől, de ezzel csak azt érjük el, hogy nem kap elég szabadságot és nem tanulja meg, milyen fontos hibát elkövetni, hogy legközelebb okosabban viselkedjünk, figyelmesebben menjünk bele egy szituációba. Mindenki a saját hibájából tud legkönnyebben tanulni és ezt a szülőnek szem előtt kell tartani.

Ahogy azt is, hogy a tinédzser korban bekövetkezett változások, mentális és fizikai síkon, nem a gyereken múlik, arról nem tehet. A hormonok tehetnek a hangulat ingadozásért, az érzelmi libikókáról és valójában minden furcsaságról, amely eddig nem volt jellemző rá. Nem baj, ha nem értjük meg őket. A legfontosabb, hogy bármilyen legyen is csemeténk, fogadjuk el. Érdeklődjünk a hobbijai, a kedvtelései iránt, foglalkozzunk vele minél többet, amikor csak engedi és nem akar egyedül lenni. Készüljünk fel, nehéz időszak vár ránk, amikor akár azt is érezhetjük, mintha nem is a miénk lenne az a gyerek, de ne ingerültséggel, hisztivel, veszekedéssel próbáljunk úrrá lenni a helyzeten. Azt persze értessük meg vele, hogy a rossz barátok, a drogok, az alkohol, a túl korai szexuális élet, vagy az internetfüggőség sehová sem vezet. Helyette kínáljunk izgalmasabb, érdekesebb időtöltést, akár a barátaival együtt.

A megértés, a feltétel nélküli szeretet, az elfogadás a legfontosabb. Így a legkönnyebb átvészelni ezt az időszakot.

Fotó:
pixabay.com

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Sportszülők

Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?

Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére

Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.

A pozitív fegyelmezés

A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?