Menü

Elaludtuk a nyakunkat?

A pihentető alvásra nagyon fontos a szervezetünk egészséges működéséhez. Ehhez persze nemcsak jó fekhelyre, kényelmes párnára, hanem megfelelő alvási pózra is szükségünk van.

Olykor-olykor előfordul, hogy fáradtan, nyúzottan ébredünk, ráadásul a nyakunk, a vállunk is fáj, mert elaludtuk a nyakunkat. Ez igen kellemetlen érzés és akár több napon át megkeserítheti az életünket.

A nyak elalvása köztudottan amiatt alakul ki, hogy hosszú ideig, órákon át helytelen testtartásban pihenünk, alszunk és így az izmaink, az erek, az inak képtelenek ellazulni, Aztán egy véletlen mozdulat után, mondjuk át fordulunk a másik oldalunkra, izmaink meghúzódnak és már kész is van a baj.

Ilyen esetben legjobb, ha reggel, amikor már érezzük a fájdalmat, a húzódást, azonnal cselekszünk. Ha a házi patikánkban akad egy-két melegítő, gyulladáscsökkentő gyógynövényes krém, levendulás, kamillás, kakukkfüves, esetleg úgynevezett alpesi balzsam, vagy 31-es gyógynövényes olaj, akkor ne habozzunk, azonnal alaposan masszírozzuk be a fájós területet. Ha már nem érezzük a krém, vagy olaj melegítő hatását, akkor bátran ismételjük, akár két-három óránként is. Fokozhatja a hőérzetünket, ha sálat kötünk. Szerencsére ez most nagy divat, így az enyhébb időben sem tűnik fel, ha egyet a nyakunkra tekerünk.

Sokat segíthet egy kellemes, ugyanakkor erőteljes masszázs is, amely kifejezetten a fájó, merev izmokat próbálja ellazítani.  Kipróbálhatjuk a melegítőpárnát, a meleg vizes palackot, esetleg a meleg vizes borogatást, de vehetünk egy forró fürdőt is, megbolondítva gyógynövényekkel, amiben nyakig elmerülve pihenhetünk.

Ezekben a napokban, mindenképpen minimalizáljuk a számítógépezést, hiszen az tovább terheli a nyaki- és vállizmokat, amikor folyom lefelé bámulunk a klaviatúrára, vagy a laptop monitorjára. Ha ez nem lehetséges, akkor próbáljuk olyan magasra helyezni a képernyőt, hogy az teljesen szembe legyen velünk, hogy ne kelljen a nyakunkat erőltetni. Arra is figyeljünk oda, hogy ne a vállunkkal támasszuk meg a telefont, inkább használjunk be headsettet. Bárhol is üljünk, figyeljünk oda a tartásunkra: vagyis a vállunk és a csípőnk egy vonalban legyen.

Ha esetleg kettő-négy napon belül nem csökken a fájdalom, feltétlen érdemes szakemberhez fordulni.

Fotó:
pixabay.com

A torokfájás okai

A torokfájásnak számos, rendkívül szerteágazó oka lehet, és nem árt tudni, hogy a torokfájás nem önálló betegség, hanem egy tünet. A panaszt okozó betegségtől függően változhat a fájdalom jellege szerint: gombócérzés, viszketés jelentkezhet és lehet fájdalmas a nyelés is. Az intenzitását tekintve is változatos lehet, az egyszerű kellemetlenségtől a súlyos, alig elviselhetőig változhat.

Az ínhüvelygyulladásról

Az ínhüvelygyulladás (tenosynovitis) világszerte emberek millióit érintő fájdalmas és hátráltató mozgásszervi betegség, ami a test különböző részein jelentkezhet. Leggyakrabban a csuklók, az ujjak inai, valamint az Achilles-ín érintett.

A balkezességről

A balkezesség kialakulásának pontos okát még nem sikerült teljesen feltárni. Sokan az agyféltekék dominanciájával magyarázzák: a jobbkezeseknél a racionális gondolkodásért felelős bal agyfélteke, míg a balkezeseknél a „művészi” jobb agyfélteke domináns. Van, aki szerint ennek köszönhető, hogy a balkezesek között nagyobb a művészi tehetséggel megáldottak aránya.

Az UV-sugárzás veszélyei

Az UV-sugárzás veszélyeire figyelmeztettek meteorológiai, bőrgyógyász, egészségvédelmi és klímapolitikai szakértők. Sokszor hallottuk már, hogy délelőtt 11 óra és délután 3 óra között mindenki kerülje a napon tartózkodást, mert ilyenkor nagyobb a leégés veszélye.

A nevetés jótékony hatásai

Kitörő kacaj, elfojtott nevetés, röhögőgörcs, csendes rötyögés, vihorászás, szolid mosolygás. Hívhatjuk bárhogy, nevetni mindannyian szeretünk, hiszen ezzel a reakcióval az örömünket, a vidámságunkat fejezzük ki, azt, hogy valamin jól szórakozunk, bizonyos esetekben pont, hogy más embereken. Ez nem csupán egy öncélú jelenség, hanem egyfajta közös nyelvi eszköz is, amelyről az alábbi cikkben tudhatunk meg többet.