Menü

Egyre hatékonyabb a transzplantáció

Nem is gondolnánk, hogy a transzplantáció, mint az orvostudomány egyik kiemelt területe hazánkban milyen fontos fejlődési folyamatokon ment át az elmúlt években. 2013-ban közel 400 szervtranszplantációt végeztek el hazánkban.

Akiket közvetlenül nem érint általában csak a népszerű kórházas sorozatokból hallanak az orvostudomány ezen fontos területéről, pedig csak Európában több ezer ember életét mentik meg szervátültetéssel, ez a tendencia pedig jelentősen befolyásolja az egészségügyi rendszerek működését is. Egyrészről a transzplantáció fontos területévé vált a nemzetközi együttműködéseknek, javítva ezzel a szervátültetésre várók életesélyeit. Másrészről pedig kimutatható, hogy az életmentés mellett fontos gazdasági szempont is egy jól működő, hatékony transzplantációs rendszer, mivel kifejezetten költséghatékony gyógymódról van szó.

Hazánk 2013-ban csatlakozott az Eurotransplanthoz, amely egy igen jelentős nemzetközi szervelosztási rendszer. Bizonyára ez a fontos együttműködés is megalapozta, hogy az elmúlt évben hazánkban is növekedett a sikeres átültetések száma. Tavaly 60 szerv érkezett Magyarországra a nemzetközi szervezetnek köszönhetően, ugyanakkor 96 szervet vittek ki tőlünk más tagállamokban. Összességében azért nagyon fontos ez az együttműködés, mert az Eurotransplant szervelosztási rendszere által nem vesznek el a donorszervek és javul az elvégzett átültetések minősége is.

A közös várólistán az elmúlt évben 15 ezer ember volt, Magyarországon körülbelül ezer ember szerepelt a valamilyen szervre várók között. Egyébként a legtöbben vese-transzplantációra várnak, de sokan vannak azok is, akiknek máj átültetésre lenne szükségük.

A transzplantációval kapcsolatos hazai változások fontos eleme lehet a keresztdonáció lehetőségét megteremtő miniszteri rendelet is. Családon belül illetve rokonok között ugyanis a szervadományozás megengedett volt eddig is, ám az új szabályozás lehetőséget ad a szervátültetésre abban az esetben is, ha a rokoni donáció valamilyen orvosi körülmény miatt meghiúsul.  Ebben az esetben keresni kell egy hasonló helyzetben lévő beteg-felajánló párt, és így megvalósulhat az úgy nevezett keresztdonáció.

Fotó:
pixabay.com

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.