Menü

Egyre hatékonyabb a transzplantáció

Nem is gondolnánk, hogy a transzplantáció, mint az orvostudomány egyik kiemelt területe hazánkban milyen fontos fejlődési folyamatokon ment át az elmúlt években. 2013-ban közel 400 szervtranszplantációt végeztek el hazánkban.

Akiket közvetlenül nem érint általában csak a népszerű kórházas sorozatokból hallanak az orvostudomány ezen fontos területéről, pedig csak Európában több ezer ember életét mentik meg szervátültetéssel, ez a tendencia pedig jelentősen befolyásolja az egészségügyi rendszerek működését is. Egyrészről a transzplantáció fontos területévé vált a nemzetközi együttműködéseknek, javítva ezzel a szervátültetésre várók életesélyeit. Másrészről pedig kimutatható, hogy az életmentés mellett fontos gazdasági szempont is egy jól működő, hatékony transzplantációs rendszer, mivel kifejezetten költséghatékony gyógymódról van szó.

Hazánk 2013-ban csatlakozott az Eurotransplanthoz, amely egy igen jelentős nemzetközi szervelosztási rendszer. Bizonyára ez a fontos együttműködés is megalapozta, hogy az elmúlt évben hazánkban is növekedett a sikeres átültetések száma. Tavaly 60 szerv érkezett Magyarországra a nemzetközi szervezetnek köszönhetően, ugyanakkor 96 szervet vittek ki tőlünk más tagállamokban. Összességében azért nagyon fontos ez az együttműködés, mert az Eurotransplant szervelosztási rendszere által nem vesznek el a donorszervek és javul az elvégzett átültetések minősége is.

A közös várólistán az elmúlt évben 15 ezer ember volt, Magyarországon körülbelül ezer ember szerepelt a valamilyen szervre várók között. Egyébként a legtöbben vese-transzplantációra várnak, de sokan vannak azok is, akiknek máj átültetésre lenne szükségük.

A transzplantációval kapcsolatos hazai változások fontos eleme lehet a keresztdonáció lehetőségét megteremtő miniszteri rendelet is. Családon belül illetve rokonok között ugyanis a szervadományozás megengedett volt eddig is, ám az új szabályozás lehetőséget ad a szervátültetésre abban az esetben is, ha a rokoni donáció valamilyen orvosi körülmény miatt meghiúsul.  Ebben az esetben keresni kell egy hasonló helyzetben lévő beteg-felajánló párt, és így megvalósulhat az úgy nevezett keresztdonáció.

Fotó:
pixabay.com

Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.