Menü

Házi praktikák - Természetes izzadásgátlók

Az üzletek polcain sorakoznak a különféle dezodorok és izzadásgátló stiftek. Azonban ezek többnyire igen károsak a szervezetre, a bennük található alumínium származékok miatt. Érdemes kipróbálni, néhány otthoni praktikát, hiszen könnyen elkészíthető  a minden mentes házi dezodor is.

A házilag készített dezodorok, izzadásgátlók legfőbb előnye, hogy pontosan tudjuk, miből is készül.  A saját készítményeink legtöbb esetben sokkal olcsóbbak, mint az üzletekben kapható csoda stiftek, dezodorok, ugyanúgy fedik a kellemetlen szagokat, ráadásul teljesen természetesek.

Azt elöljáróban tudni érdemes, hogy a bolti dezodorok általában a szagokért felelős kellemetlen baktériumokat hatástalanítják, míg a stiftek magát az izzadást szüntetik meg úgy, hogy egyszerűen eltömítik a verejtékmirigyeket. A házi készítmények épp úgy illatosak, antibakteriális hatásúak, de az izzadást nem természetellenes módon gátolják.

A háztartások többségében a szódabikarbóna főként a mosásnál, takarításnál kap szerepet, pedig tökéletes dezodor is készíthető belőle. Ötszáz milliliter vízhez 4 gramm szódabikarbóna szükséges és 3 ml alkohol (gyógyszertárban beszerezhető). Ebbe az alapba bármilyen baktérium ölő, illatos illóolajat belecsepegtethetünk. A legjobb a levendula, a teafa, a zsálya, vagy a citrom, esetleg menta, vagy a rozmaring. Használhatunk akár többfélét is belőlük, de arra figyeljünk, három-öt cseppnél többet semmiképpen se csepegtessünk a folyadékba. Ezt utána kis szórófejes flakonba töltsük és máris kész az izzadásgátló spray-nk.

A szódabikarbóna helyett esetleg használhatunk ecetet is. Persze ne a 20 százalékos változatot, inkább almaecetet, vagy balzsamecetet keverjünk a vízhez.

Egyesek szerint az is hatásos, ha néhány csepp ecetet csepegtetünk egy szivacsra, s azzal dörzsöljük át a megizzadt bőrfelületeket.

Hasonlóképp járhatunk el a citrom levével is, amely megöli a nem kívánatos baktériumokat, ráadásul fertőtlenít és kellemes illattal ajándékoz meg bennünket még a hónaljunknál is.

Szódabikarbóna és kukorica keményítő egyvelegéből is készíthetünk hintőporhoz hasonló izzadtság gátlót, ehhez ugyanúgy tehetünk néhány csepp finom illóolajat is.

Szólnunk kell még az egyik legkedveltebb receptről is, amely két-három evőkanál shea vajból (vagy kakaóvajból) áll, amit megolvasztunk és hozzákeverünk ugyanennyi szódabikarbónát és kukorica keményítőt. Miután alaposan kikevertük ezeket, adhatunk hozzá ízlésünk szerint különböző illóolajokat. Az elkészítés után érdemes hűtőben tárolni, hiszen a nagy melegben könnyen folyékonnyá változhat.

Fotó:
pixabay.com

A torokfájás okai

A torokfájásnak számos, rendkívül szerteágazó oka lehet, és nem árt tudni, hogy a torokfájás nem önálló betegség, hanem egy tünet. A panaszt okozó betegségtől függően változhat a fájdalom jellege szerint: gombócérzés, viszketés jelentkezhet és lehet fájdalmas a nyelés is. Az intenzitását tekintve is változatos lehet, az egyszerű kellemetlenségtől a súlyos, alig elviselhetőig változhat.

Az ínhüvelygyulladásról

Az ínhüvelygyulladás (tenosynovitis) világszerte emberek millióit érintő fájdalmas és hátráltató mozgásszervi betegség, ami a test különböző részein jelentkezhet. Leggyakrabban a csuklók, az ujjak inai, valamint az Achilles-ín érintett.

A balkezességről

A balkezesség kialakulásának pontos okát még nem sikerült teljesen feltárni. Sokan az agyféltekék dominanciájával magyarázzák: a jobbkezeseknél a racionális gondolkodásért felelős bal agyfélteke, míg a balkezeseknél a „művészi” jobb agyfélteke domináns. Van, aki szerint ennek köszönhető, hogy a balkezesek között nagyobb a művészi tehetséggel megáldottak aránya.

Az UV-sugárzás veszélyei

Az UV-sugárzás veszélyeire figyelmeztettek meteorológiai, bőrgyógyász, egészségvédelmi és klímapolitikai szakértők. Sokszor hallottuk már, hogy délelőtt 11 óra és délután 3 óra között mindenki kerülje a napon tartózkodást, mert ilyenkor nagyobb a leégés veszélye.

A nevetés jótékony hatásai

Kitörő kacaj, elfojtott nevetés, röhögőgörcs, csendes rötyögés, vihorászás, szolid mosolygás. Hívhatjuk bárhogy, nevetni mindannyian szeretünk, hiszen ezzel a reakcióval az örömünket, a vidámságunkat fejezzük ki, azt, hogy valamin jól szórakozunk, bizonyos esetekben pont, hogy más embereken. Ez nem csupán egy öncélú jelenség, hanem egyfajta közös nyelvi eszköz is, amelyről az alábbi cikkben tudhatunk meg többet.