Menü

Rákot okozhatnak a stiftek?

Sajnos ma már egyre nyilvánvalóbb, hogy az üzletekben kapható dezodorok és izzadtság gátló stiftek használata komolyan befolyásolhatják az egészségünket. Az elmúlt években egyre több kutatás mutatott rá, hogy ezek az alumínium alapú készítmények akár rákos elváltozásokat is okozhatnak.

Testünk folyamatosan termeli az izzadtságot. Hol azért, mert meleg van és igyekszik hűteni a szervezetet, hol azért, mert stresszhelyzet adódott. Hol pedig sportolunk, netán egyszerűen csak méregtelenítünk. Az izzadtság normál esetben szagtalan, azonban ha a verejték a bőrön „fennakad”, akkor az ott tenyésző baktériumok miatt már igencsak szagossá válik. Ráadásul olyan helyeken, ahol szőrösek vagyunk, például a hónaljunk, a szőrszálak miatt a verejték cseppek leparkolnak és a baktériumok miatt bűzössé válnak.

A dezodorok, gyakorlatilag ezeket a bőrön tenyésző baktériumokat hatástalanítják, így érve el a szagtalanságot, míg a stiftek ennél jóval keményebben, a bennük lévő alumínium származékoknak köszönhetően, eltömítik a verejték mirigyeket.

Már 1993-ban elismerte az Egészségügyi Világszervezet (WHO), hogy a stiftekkel és dezodorokkal a szervezetbe juttatott alumínium származékok bizony összefüggést mutatnak az Alzheimer-kór kialakulásával. Aztán 2004-ben egy kutatás arra mutatott rá, hogy a daganatos megbetegedések, főleg a mellrák, kialakulásának kockázata komolyan megnövekszik ezektől a készítményektől. Sőt a rákos sejteket vizsgálva parabéneket (alumínium származék) találtak benne, ami közvetlen bizonyítékkal szolgált a kutatóknak.

Az elkeserítő az, hogy továbbra is gyártható és árusítható az a stift, dezodor stb, amely megbetegít és senki nem szab gátat ennek.

Épp ezért csakis magunk tehetünk ellene úgy, ha ezeket a megbetegítő hulladékokat egyszerűen kiiktatjuk a mindennapjainkból. Szerencsére már egyre több alumínium-mentes készítmény kapható, de akár házilag, mi magunk is megoldhatjuk a dezodorálást

Fotó:
sxc.hu

A torokfájás okai

A torokfájásnak számos, rendkívül szerteágazó oka lehet, és nem árt tudni, hogy a torokfájás nem önálló betegség, hanem egy tünet. A panaszt okozó betegségtől függően változhat a fájdalom jellege szerint: gombócérzés, viszketés jelentkezhet és lehet fájdalmas a nyelés is. Az intenzitását tekintve is változatos lehet, az egyszerű kellemetlenségtől a súlyos, alig elviselhetőig változhat.

Az ínhüvelygyulladásról

Az ínhüvelygyulladás (tenosynovitis) világszerte emberek millióit érintő fájdalmas és hátráltató mozgásszervi betegség, ami a test különböző részein jelentkezhet. Leggyakrabban a csuklók, az ujjak inai, valamint az Achilles-ín érintett.

A balkezességről

A balkezesség kialakulásának pontos okát még nem sikerült teljesen feltárni. Sokan az agyféltekék dominanciájával magyarázzák: a jobbkezeseknél a racionális gondolkodásért felelős bal agyfélteke, míg a balkezeseknél a „művészi” jobb agyfélteke domináns. Van, aki szerint ennek köszönhető, hogy a balkezesek között nagyobb a művészi tehetséggel megáldottak aránya.

Az UV-sugárzás veszélyei

Az UV-sugárzás veszélyeire figyelmeztettek meteorológiai, bőrgyógyász, egészségvédelmi és klímapolitikai szakértők. Sokszor hallottuk már, hogy délelőtt 11 óra és délután 3 óra között mindenki kerülje a napon tartózkodást, mert ilyenkor nagyobb a leégés veszélye.

A nevetés jótékony hatásai

Kitörő kacaj, elfojtott nevetés, röhögőgörcs, csendes rötyögés, vihorászás, szolid mosolygás. Hívhatjuk bárhogy, nevetni mindannyian szeretünk, hiszen ezzel a reakcióval az örömünket, a vidámságunkat fejezzük ki, azt, hogy valamin jól szórakozunk, bizonyos esetekben pont, hogy más embereken. Ez nem csupán egy öncélú jelenség, hanem egyfajta közös nyelvi eszköz is, amelyről az alábbi cikkben tudhatunk meg többet.