Támad a lepkehimlő!
- Dátum: 2014.05.29., 11:49
- lepke vírus, ötödik betegség, pillangó vírus, pillangóhimlő, pillangóhimlő gyógyítása, pillangóhimlő tünetei
Régi-új vírus ütötte fel a fejét és fertőz mostanság az iskolákban, óvodákban. A lepkehimlő, vagy más néven ötödik betegség külön kezelést nem igényel, de azért érdemes odafigyelni a betegség megjelenésekor.
A lepkehimlő egy olyan betegség, amely néhány évig teljesen eltűnik, aztán újra felüti a fejét és akkor járványt okozva támad.
Szerencsére ez a nyavalya a legtöbb esetben egyáltalán nem olyan súlyos, mint más himlős, fertőző betegség, a lefolyása meglehetősen lassú, de nem annyira kellemetlen, mint mondjuk a bárányhimlő.
Főleg tavasszal, és télen alakul ki, általában 5-15 éves korú gyerekek körében, azonban ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy más korosztályok védettek lennének. Szülők, vagy kisebb csemeték is elkaphatják, ha a nagyobb testvér hazahozza a vírust. Jó hír, hogy aki egyszer megfertőződik az úgynevezett Parvovírus B19-es vírussal, az a hátralévő életében védett lesz. Érdekes, hogy a felnőttek több mint fele pedig rendelkezik a vírussal szemben védelmet nyújtó antitesttel.
A betegség lappangási ideje viszonylag hosszú, hiszen 5-25 napig bujkál a szervezetben. Ilyenkor semmilyen tünetet nem produkál, viszont cseppfertőzéssel, érintéssel tovább fertőz. Ha ez az időszak lejár, akkor jelennek meg a pillangó formát mintázó kiütések az arcon, az orron, sok esetben pedig a karon, lábon, s onnan a test egészén.
Amikor a kiütések megjelennek, akkor már a betegség nem képes másokat megfertőzni. Szerencsére egyáltalán nem viszketnek, inkább élénk pirosak. Az öt évesnél fiatalabbak körében láz és ízületi fájdalom kísérheti a betegséget, de szerencsére négy-öt nap alatt átvészelik a gyerekek.
Az is fontos információ, hogy külön gyógyszeres kezelést nem igényel a gyógyítása, a vírust a szervezet magától is könnyedén legyőzi. Egyedül a várandós nőknél okozhat veszélyt, ezért, akik még a pillangóhimlőn nem estek át, azok kerüljék járvány idején az óvodákat, iskolákat.
Fotó:
pixabay.com
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.