Az anyatejes táplálás jótékony hatásai
- Dátum: 2025.05.24., 06:32
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- anyatejes ellátásra jogosult, anyatejes táplálás, anyatejgyűjtő állomások, csecsemő fejlődése, édesanya egészsége, immunrendszer, regeneráció, szoptatás, tápanyagforrás
Az anyatejes táplálás fontossága és jótékony hatásai a csecsemő fejlődése és az édesanya egészsége szempontjából is kiemelkedőek. Az anyatej egyedülálló összetétele révén a legideálisabb táplálék a baba számára, és számos rövid- és hosszú távú előnnyel jár.
Miért olyan fontos az anyatejes táplálás?
Első és legfontosabb ok: tökéletes tápanyagforrás
Az anyatej minden szükséges tápanyagot tartalmaz az újszülött számára az első 6 hónapban: megfelelő arányban tartalmaz fehérjéket, zsírokat, szénhidrátokat, gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban, az összetétele a baba növekedéséhez igazodik.
Természetes védelem a betegségekkel szemben
Immunoglobulinokat, enzimeket és élő immunsejteket tartalmaz, továbbá védelmet nyújt vírusokkal, baktériumokkal és allergénekkel szemben.
A baba számára a szoptatás jobb immunrendszert biztosít. Kevesebb eséllyel alakulnak ki légúti fertőzések, fülgyulladások, hasmenés. Csökkenti a krónikus betegségek kockázatát, pl. asztma, allergia, elhízás, cukorbetegség, bélgyulladásos betegségek.
Támogatja a pszichés és érzelmi fejlődést
A szoptatás során kialakuló testi kontaktus és szemkontaktus erősíti az anya-gyermek kötődést, valamint biztonságot és megnyugvást nyújt a babának.
Jobb agyi fejlődést eredményezhet
Kutatások szerint a szoptatott babáknak magasabb az IQ-juk.
Mit jelent az anyatejes táplálás az édesanya számára?
Gyorsabb regenerációt szülés után, ugyanis a szoptatás segíti a méh összehúzódását, csökkenti a vérzést. Hosszú távú egészségügyi előnyökkel jár, mert csökkenti a mellrák, petefészekrák, csontritkulás és 2-es típusú cukorbetegség kockázatát.
Természetes fogamzásgátló hatása van, a kizárólagos szoptatás az első hónapokban gátolhatja az ovulációt, de fontos elmondani, hogy ez nem jelent 100%-os védelmet és nem szabad csak erre hagyatkozni.
Az egyik legjobb érv, hogy költséghatékony és kényelmes, hiszen gondoljunk csak bele, nincs szükség cumisüvegre, manapság egyre drágább tápszerre, sterilizálásra és mindig rendelkezésre áll.
Melyek azok az anyatejgyűjtő állomások és hogy működnek?
Az anyatejgyűjtő állomások kettős céllal jöttek létre:
egyrészt azoktól az édesanyáktól összegyűjteni az anyatejet, akik saját gyermekük szoptatása mellett tejfelesleggel rendelkeznek.
másrészt az anyatejet adó anyák segítségével anyatejjel ellátni azokat a beteg, koraszülött, örökbefogadott és kis súlyú csecsemőket, akiket édesanyjuk táplálni nem tud.
Az orvos az anyatejet a csecsemő részére gyógyszerként orvosi vényen rendeli a jogszabályban meghatározott jogcím feltüntetésével.
Anyatejes ellátásra jogosult az a csecsemő is, akinek édesanyja fizikailag alkalmatlan az anyatejjel történő táplálásra, illetve olyan fertőző betegségben, mérgezésben szenved, amely a csecsemő egészségét veszélyezteti vagy olyan gyógyszert szed, amely szedése a szoptatás időszakában ellenjavallt, valamint súlyos, gyakori tudatvesztéssel járó állapotban van, így pszichés állapota a szoptatást lehetetlenné teszi.
Az anyuka, akinek sok teje van, de nem akarja felhalmozni, és kiönteni a felesleget, rengeteget segíthet a rászoruló anyukáknak és csecsemőknek azzal, ha leadja lefejt tejét. Elsőként a területi védőnőtől, valamint a gyermekorvosától kaphat tájékoztatást arról, hogy mi ilyen esetben a teendő, valamint érdeklődhet közvetlenül az anyatejgyűjtő állomáson is.
Az első anyatejadást vizsgálat előzi meg, ami nemcsak a babáknak, de a tejet adó mamáknak is biztonságot nyújt.
A tejet adó édesanyák az anyatej társadalombiztosítási támogatása alapján 2025.01.01 napjától literenként 5.400 Ft díjazásban részesülnek.
Az anyatejes táplálás nemcsak a csecsemő egészséges fejlődését szolgálja, hanem hosszú távú védelmet is nyújt a betegségekkel szemben. Emellett az anyának is számos testi és érzelmi előnyt biztosít. Az Egészségügyi Világszervezet és az UNICEF is javasolja a kizárólagos szoptatást az első 6 hónapban, majd a hozzátáplálás megkezdését a szoptatás legalább 2 éves korig történő folytatásával.
Mérgező növények a kertben

Kertünk ékességei legfőképpen a gyönyörű virágjaink, melyeket nagy gondossággal ápolunk, hogy mindig szép legyen, de érdemes megnézni, hogy egészségünkre nincs e káros hatással.
A gyurmázás, mint fejlesztő tevékenység

A gyurma, mint fejlesztő játék nagyon hasznos tevékenység a gyerekek számára, hiszen kreativitásukat és finommotorikus készségeiket célozza meg, miközben szórakoztató módon segíti a tanulást.
A hintázás fejlesztő hatása a gyerekekre

A hintázás, bár egyszerű játéktevékenységnek tűnik, valójában sokrétű fejlesztő hatással bír a gyermekek fejlődésére. Íme néhány főbb terület, ahol a hintázás pozitív hatással van!
A Montessori alapelvek

Maria Montessori, olasz orvosnő és pedagógus, a róla elnevezett pedagógiai-pszichológiai nevelési módszerek kidolgozója, mely teljesen forradalmasította a XX. századi gyereknevelést.
Tréfa vagy bántalmazás? Netes kihívások és azok hatásai

Tojás tört a kislánya fején, bántalmazásért elítélték a TikTok-mamit. Megalázta a gyerekét, és ezt még meg is osztotta – a történet fent van pár napja a világhálón. A tojásos kihívás is felvet kérdéseket: mi számít tréfának és mi gyerekbántalmazásnak?