Miért érint egyre több fiatalt a frontérzékenység?
- Dátum: 2025.06.03., 20:26
- Martinka Dia
- képek:pixabay
- életmódbeli tényezők, fiatalok, fokozott stressz, frontérzékenység, időjárás, idősek, információáradat, képernyőidő, klímaváltozás, légszennyezettség, meteoropátia
A klímaváltozás hatásai egyre több területen érezhetők, és az időjárási frontokhoz kapcsolódó panaszok – amelyek korábban főként az idősebb generációkat érintették – egyre gyakrabban jelennek meg már fiatalabb korban is. Melyek ezek a tényezők, és milyen panaszokat okozhatnak?
Hogy függ össze a klímaváltozás és az időjárás megváltozása?
A globális felmelegedés miatt gyorsabb és szélsőségesebb időjárási változások következnek be. Gyakoribbak a hirtelen hőmérséklet-ingadozások, erős frontok, viharok, szélviharok és ezek az ingadozások nagyobb stresszt rónak az emberi szervezetre, nemcsak idős korban.
Már fiataloknál is megfigyelhető tünetek a fejfájás, a migrén, az ingerlékenység, fáradtság, koncentrációs zavarok, jelentkezhetnek az alvászavarok, ízületi fájdalmak (még fiatalabb korban is előjöhetnek, pl. sportolóknál).
A frontok okozhatnak vérnyomás-ingadozást, szapora szívverést, s nem utolsó sorban hangulatzavarokat – például depresszív tüneteket, szorongásos panaszokat. Nők esetében megjelennek a PMS-tünete.
Miért érint egyre több fiatalt a frontérzékenység?
A frontérzékenység – más néven meteoropátia – valóban egyre több fiatalt érint. A fiatalok életében egyre gyakoribb a túlterheltség: iskolai, munkahelyi nyomás, állandó online jelenlét. A fokozott stressz, a modern életmód (túlterheltség, kevés pihenés, képernyőhasználat) növeli a szervezet érzékenységét a külső környezeti változásokra. ehhez hozzájárul még a mozgáshiány, hiszen a természetes alkalmazkodóképesség csökken, ha nincs rendszeres fizikai aktivitás vagy szabad levegőn tartózkodás.
Nagyobb információáradatban élünk, a fiatalok gyakran már tudják, „mikor jön egy front”, így a tudatos és tudattalan elvárások is fokozhatják a panaszokat.
A késői lefekvés, korai kelés, sok képernyőhasználat (kék fény) felborítja a biológiai órát, ez érzékenyebbé teszi az idegrendszert a külső ingadozásokra, így a hőmérséklet- és légnyomásváltozásokra is.
A légszennyezés is ronthatja az oxigénellátást, ami például fejfájáshoz, fáradtsághoz vezethet.
A mai fiatalok között sokan mutatnak magasabb szenzoros érzékenységet (érzékenyek a zajokra, fényre, érintésre – és az időjárási változásokra is), ez részben veleszületett hajlam, részben a modern környezethez való túlzott alkalmazkodás miatt alakul ki.
A fiatalok frontérzékenységének növekedése több tényező kombinációja: modern életmód, alváshiány, stressz, kevesebb természetes környezet, és egyre kiszámíthatatlanabb időjárás.
Mit lehet tenni?
Egészséges életmód itt is a vesszőparipám, a rendszeres mozgás, elegendő alvás, kiegyensúlyozott étkezés sokat számít, ahogy a megfelelő folyadékbevitel is, főleg frontátvonuláskor. Meg kell tanulni a stresszkezelést: relaxáció, mindfulness, természetjárás, fényterápia és sok más hasonló módszerrel sokat tehetünk a mentális egészségünkért.
Mikortól számít valaki alkoholistának?

Az alkoholfogyasztás társadalmilag elfogadott része sok kultúrának – egy pohár bor vacsora mellé, sör a barátokkal, pezsgő ünnepléskor. De mikortól válik ez a szokás problémává? Mikortól számít valaki alkoholistának?
Mi az a vasfelszívódási zavar?

A vas többsége a vékonybél első területein szívódik fel. Ha valami akadályozza ezeket a szakaszokat – például gyulladás, cöliákia, Crohn-betegség vagy gyomor-bypass műtét –, akkor kialakulhat felszívódási zavar, még akkor is, ha a táplálékkal elegendő vas jut be a szervezetbe. Mi az a vasfelszívódási zavar?
Kiszáradás – figyelj oda!

A nagy nyári melegben könnyű elfeledkezni arról, hogy eleget igyunk, mert elvonja figyelmünket például a strandolás, pedig a kiszáradás veszélyes sokszor fennáll.
Probiotikum, higiénia, és tudatosság a nyugodt utazásért

Napsütés, tengerpart, finom ételek – a nyaralás sokak számára a kikapcsolódás csúcspontja. Ám az élményt könnyen beárnyékolhatja egy kellemetlen gyomorrontás vagy hasmenés. Szerencsére némi tudatossággal megelőzhetjük, hogy a pihenés napjait a mosdóban töltsük.
Ne hagyjunk életet a forró járműben!

Nyáron a hőmérséklet akár percek alatt életveszélyes szintre emelkedhet egy lezárt autó belsejében. Ennek ellenére még mindig előfordul, hogy figyelmetlenségből vagy pillanatnyi döntésből adódóan valaki gyermekét vagy háziállatát az autóban hagyja, amíg gyorsan elintéz valamit. Ez a „csak pár percre” hozzáállás azonban tragikus következményekkel járhat.