Menü

Tanulj meg helyesen fogat mosni, rágózz tudatosan!

  • Dátum: 2014.07.14., 22:24

Hogyan mossunk helyesen fogat? Hogyan tarthatjuk fenn hosszú távon az optimális szájhigiéné állapotát? És mit jelent „tudatosan rágózni”? Sokan nem tudják, hogy a rendszeres és tudatos étkezések közötti cukormentes rágógumi rágásával sokat tehetünk fogaink tisztaságáért, épségéért. Úgy tűnik, hogy azt, amit a természet ad, magától értetődőnek vesszük, és kevésbé figyelünk rá, pedig az ideális állapot az lenne, ha megfelelő fogápolással a természetes fogainkat életünk végéig meg tudnánk tartani. A fenti kérdésekre Dr.Balsai Tamás, fogszakorvos adta meg a választ.

A jó szájhigiéné alapja a helyes és rendszeres fogmosás, a jó minőségű fogkefe használata, az étkezések között rendszeresen cukormentes rágógumi rágása, és persze az évenkénti fogászati ellenőrzés.

Először is el kell fogadnunk, hogy nagyon nehéz helyesen fogat mosni; ennek fő oka pedig végtelenül egyszerű: nem látjuk az eredményt. Fogmosás közben olyan területen végzünk mechanikai mozgást, amit gondolatban rakunk össze, és szívesen gondoljuk azt, hogy mindenhol jártunk a fogkefével, még akkor is, ha ez nem így van. Ebből kiindulva magától értetődő a megoldás: gondolatban össze kell raknunk a száj és a fogak belső szerkezetét, és tudatosan, odafigyelve kell fogat mosni.

„A fogaknak négy felszíne van: a belső, a külső és a fogak közötti, approximális felszín. Amit mindenki megmos, az a rágófelszín és a front fogak eleje. Megfigyeléseim szerint, sokkal kevesebben mossák meg a rágófogak külső oldalát, még kevesebben a belső oldalt, és fogselymet – a fogak közötti rések tisztítására - szinte senki sem használ. Ezen a helyzeten úgy lehet változtatni, ha fogmosás közben magunk elé képzeljük a száj és a fogak modelljét, és arra törekszünk, hogy annak megfelelően, valóban minden felületet (alul-felül, kívül-belül, elől-hátul) alaposan megtisztítsunk”- mondta el Dr.Balsai Tamás, a Perfect Smile fogszakorvosa.

A jó minőségű fogkefe is fontos: maximum 4 sávos, kis fejű, közepes szőrkeménységű fogkefét érdemes választani a szakember szerint.

„Sajnos az olcsó fogkefék hátránya, hogy a szőrvégek vágva vannak, és nem legömbölyítve, így az sérti, koptatja a fogzománcot. Az elektromos fogkefe még jobb választás: a kis kerek fejjel mindenhova oda lehet férni, és a körkörös mozgás biztosítja az ideális tisztítási módot. A jobb minőségű készülékekben van olyan program, amely megakadályozza, hogy túl erősen nyomjuk a fogkefét, ezáltal károsíthassuk a fogak felszínét és a fogínyt. Van bennük időtartam-ellenőrző program is; én a 2 perces időtartamot ajánlom az alapos tisztításhoz. Fogselyemből a viaszos fajtát érdemes választani, mert az könnyebben becsúszik a keskenyebb fogközökbe is; ha akadást érzünk, akkor azt a fogorvossal meg kell vizsgáltatni” – tette hozzá a doktor.

Szintén ajánlott felkeresni a fogorvost, ha fogínyvérzést tapasztalunk, de azt is tartsuk szem előtt, hogy a gyakori fogkőképződés és a fogínyvérzés a nem megfelelő fogmosás eredménye. Fontos tudni azt is, hogy a napközbeni étkezések után is tehetünk fogaink tisztántartásáért: méghozzá cukormentes rágógumival!

„A fogmosások közötti időben a cukormentes rágógumik segítenek a fogfelszínek tisztán tartásában, és a nyálképződés serkentésében. A megfelelő nyáltermelés optimális szinten tartja a száj belső állapotát, így gátolja a baktériumok túlzott elszaporodását” – mondta el Dr. Balsai Tamás.

A napi kétszeri alapos, minimum 2 percig tartó fogmosás mellett tehát, fontos a napközbeni, étkezések közötti, cukormentes rágógumi fogyasztása, valamint az elmaradhatatlan évenként (legalább) egyszeri fogorvosi ellenőrzés is. Így sokáig megőrizhetjük fogaink egészségét és szépségét.

További információkért látogasson el a www.szajharmonia.hu weboldalra!

Forrás, fotó:
Stern Communications

A hullahopp karika hatékonysága

A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.

Természetes módszerek torokfájás ellen

Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.

A gyomorégés okai

Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.