Menü

Ne hagyjuk ki a gyógytornát a lábadozás idején!

  • Dátum: 2014.07.15., 22:02

Hajlamosak vagyunk lebecsülni egy sérülés, vagy műtét után a rehabilitáció, a gyógytorna jelentőségét, mert azt gondoljuk, ha már megfelelően tudjuk végtagjainkat mozgatni, akkor minden problémától megszabadultunk a gyógyulási időszak alatt. Csakhogy szervezetünk hosszú távú érdekei úgy kívánják, hogy erre is megfelelő időt és energiát fordítsunk. Ma már számos módszer: gyógytorna, manuál- és fizikoterápia közül választhatunk.

Nem kell ahhoz műtéten átesni, elég egy ártatlan bokaficam, amely után a szakemberek valamilyen rehabilitációs kezelést ajánlanak a teljes gyógyulás érdekében. A már említett és egyébként leggyakoribb végtagi sérülés esetén, amely egy óvatlan pillanatban, rossz mozdulat miatt is megtörténhet, könnyen beduzzadhat a bokánk. Ha felelősségteljesek vagyunk, felkeressük az orvost, aki az esetek nagy százalékában néhány hétre bokarögzítő kötést ad a betegnek.

Két-három hét alatt, mivel a panaszok csökkennek, vagy teljesen elmúlnak, a beteg úgy tekinti, hogy meggyógyult a bokája. Közben csupán annyi történt, hogy a rögzítéssel tehermentesítettük a sérült szalagot és elősegítettük a gyógyulását. Ez azonban nem elegendő, hogy a szalag el tudja látni az eredeti funkcióját – fogalmazott Dr. Börzsei-Knoll Veronika, az Emineo Egészségügyi és Baleseti Központ lábsebésze. - Annak érdekében, hogy a bokaficam ne történjen meg újból, nagyon fontos részt venni egy rehabilitációs programon, amely ebben az esetben bokastabilizáló gyógytornát jelent. Gyógytornász vezetésével bokaerősítő, bokastabilizáló, bokahelyzet érzékelést helyreállító gyakorlatsorokkal erősítik meg a testrészt, az idegrendszer pedig megtanulja kivédeni az esetleges rossz mozdulat miatti kifordulást. Ehhez speciális instabil felületeket biztosító gyógytorna eszközöket használnak a foglalkozások során és olyan gyakorlatokat végeznek, amelyekkel modellezni lehet a bekövetkezhető szituációkat. Enélkül azonban nem tud megerősödni a bokaízület és nem lehet megtanítani a sérülés utáni helyes mozgásra.

Rendkívüli jelentőségű a rehabilitációs kezelési módszerek alkalmazása vállfájdalmak esetében is.  Nem feltétlenül a műtét jelenti a megoldást: gyógytornával sokat tehetünk a vállízület mozgás tartományának visszaállításáért.

Az ortopéd-traumatológus szerint szintén sokakat érint, szinte népbetegségnek számít a derékfájás. Nem a gyógyszerszedés a megoldás, hiszen így csak tünetet kezel a panaszos, a kiváltó okokat nem. Az állandósult deréktáji panaszok hátterében többnyire a csigolyák nem megfelelő mozgása áll egy állandó ülőmunka, illetve extrém fizikai terheléssel járó tevékenység esetében. Akárcsak lehetnek veleszületett gerincoszlopi eltérések, deformitások is a problémák hátterében. Ilyenkor manuálterápiás kezelés segíthet: kézi manipulációval igyekeznek a csigolyák normál anatómiai helyzetét visszaállítani, illetve erősítő és nyújtó gyakorlatokkal fenntartani.

Sokszor a gyógytorna mellett más módszert is alkalmazunk a teljes gyógyulás érdekében: a fizikoterápia során elektromos-, lézeres-, mágneses-, ultrahangos-, fényterápiás gépekkel igyekszünk a betegséget helyileg kezelni. Ezek a módszerek ízületi túlterhelésre, ínhüvely-gyulladásra egyaránt jó hatással vannak – tette hozzá a szakember.

Az Emineo Egészségügyi és Baleseti központban nemcsak a baleseti ügyeleten látják el, várakozás nélkül, a hét minden napján 8.00-20.00 a betegeket, hanem lehetőség van a különböző rehabilitációs kezelésekre is bejelentkezni.

További információk:

www.emineo.hu

Forrás, fotó:
www.emineo.hu

A hullahopp karika hatékonysága

A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.

Természetes módszerek torokfájás ellen

Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.

A gyomorégés okai

Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.