Pótoljuk, ha kell!
- Dátum: 2014.09.16., 20:52
Még a jól és változatosan táplálkozó gyermekeknél is érdemes odafigyelni arra, milyen pótló vitaminokra lehet szüksége csemeténknek az optimális fejlődéshez.
A D-vitamint nem véletlenül emlegetik sokat. A gyermekeknél elsősorban a csontok egészséges fejlődése miatt fontos a D-vitamin megfelelő szintje, ez kell ugyanis ahhoz, hogy a kalcium megfelelően be tudjon épülni.
A legújabb kutatások szerint a D-vitamin más szempontból is hatékony, immunrendszer erősítőnek tartják, megbetegedések, fertőzések ellen is véd.
A vitamint elsősorban a napsugárzásból „szerezzük be”, de étkezés (például: hal, halolaj, máj) útján is bevihetjük szervezetünkbe, ha ez nem elegendő, akkor ott vannak a különböző táplálékkiegészítők. Érdemes tanulmányozni azt, hogy milyen életkorban, mennyi bevitelt ajánlanak a szakértők.
A kalcium, mint említettük, szorosan összefügg a D-vitamin szintjével. Egyik leronthatja a másik hatékonyságát, azaz, ha nem elegendő a D-vitamin szint, több kalciumra van szükség. Tej, sajt, banán – ezek a fő kalciumforrások. Tejet azonban általában már kevesebbet fogyasztunk, mint néhány évtizede, ha így van: érdemes odafigyelni a kalcium más forrásból történő pótlására.
A kálium a gyermekeknek és felnőtteknek is fontos, zöldségekben és gyümölcsökben találjuk. Fejlődő szervezetnél szerepet játszik az agy, az izmok és a csontok megfelelő állapotában.
A vas megint akkor a legfontosabb, amikor a szervezet gyors fejlődési stádiumban van. Vasat elsősorban a vörös húsokban, a májban és a babban találunk. Amennyiben a gyermek nem fogyaszt ilyesmiket, képbe kerülhetnek a különböző táplálékkiegészítők.
Fotó:
pixabay.com
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.