Menü

Pótoljuk, ha kell!

  • Dátum: 2014.09.16., 20:52

Még a jól és változatosan táplálkozó gyermekeknél is érdemes odafigyelni arra, milyen pótló vitaminokra lehet szüksége csemeténknek az optimális fejlődéshez.

A D-vitamint nem véletlenül emlegetik sokat. A gyermekeknél elsősorban a csontok egészséges fejlődése miatt fontos a D-vitamin megfelelő szintje, ez kell ugyanis ahhoz, hogy a kalcium megfelelően be tudjon épülni.

A legújabb kutatások szerint a D-vitamin más szempontból is hatékony, immunrendszer erősítőnek tartják, megbetegedések, fertőzések ellen is véd.

A vitamint elsősorban a napsugárzásból „szerezzük be”, de étkezés (például: hal, halolaj, máj) útján is bevihetjük szervezetünkbe, ha ez nem elegendő, akkor ott vannak a különböző táplálékkiegészítők. Érdemes tanulmányozni azt, hogy milyen életkorban, mennyi bevitelt ajánlanak a szakértők.

A kalcium, mint említettük, szorosan összefügg a D-vitamin szintjével. Egyik leronthatja a másik hatékonyságát, azaz, ha nem elegendő a D-vitamin szint, több kalciumra van szükség. Tej, sajt, banán – ezek a fő kalciumforrások. Tejet azonban általában már kevesebbet fogyasztunk, mint néhány évtizede, ha így van: érdemes odafigyelni a kalcium más forrásból történő pótlására.

A kálium a gyermekeknek és felnőtteknek is fontos, zöldségekben és gyümölcsökben találjuk. Fejlődő szervezetnél szerepet játszik az agy, az izmok és a csontok megfelelő állapotában.

A vas megint akkor a legfontosabb, amikor a szervezet gyors fejlődési stádiumban van. Vasat elsősorban a vörös húsokban, a májban és a babban találunk. Amennyiben a gyermek nem fogyaszt ilyesmiket, képbe kerülhetnek a különböző táplálékkiegészítők.

Fotó:
pixabay.com

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Alvás a gyerekkel – együtt vagy külön?

Együtt vagy külön aludjunk? Legyen-e külön szobája a gyereknek? Gyermeket nevelő szülők körében ez az egyik legmegosztóbb kérdés. Két határozottan elkülönülő tábor áll egymással szemben.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.