Menü

Elhízás, mint betegség

A modernkor új betegséget szabadított ránk, az elhízást. Egyre magasabb testsúly lesz az átlag, de nem hagyhatjuk, hogy a túlsúly legyen a norma!

Az elhízás problémája pedig nemcsak a felnőttkort érinti, az elhízottnak számított felnőttek 25 %-a gyermekkorban is túlsúlyos volt. Ezért a gyermekkori elhízás felismerése és kezelése kulcsfontosságú a „betegség” és szövődményeinek megelőzése érdekében.

Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint az európai tinédzserek mintegy harmada túlsúlyosnak számít, ráadásul az elhízás gyakorisága lassan olyan mértéket ölt, mely megváltoztatja, hogy mi számít normának. Ugyanakkor hiába válik átlagossá a túlsúly, attól még ugyanolyan egészségügyi kockázatokat jelent, társadalmi szinten pedig egyre nagyobb problémát.

A túlsúly következményei jól ismertek, magas vérnyomás, 2-es típusú cukorbetegség, magas koleszterin, ráadásul ezek a kórképek már a gyerekek között sem ritkák. Így hát, ha hagyjuk, hogy gyermekeink elhízzanak, számos negatív hatásnak is kitesszük őket, a felsorolásból pedig nem hiányozhatnak a pszichés következmények sem, alacsony önbecsülés, depresszió és így tovább. Mindezt pedig tovább súlyosbítja az a tény, hogy a gyermekkori elhízás a felnőttkori korai elhalálozást valószínűsítő tényező is.

Ma már az sem újdonság, hogy az elhízás problémája leginkább az életmóddal kapcsolatos, a tévénézés, videojátékozás, számítógépezés elveszik az időt a mozgástól, sportolástól. Természetesen az egészségtelen táplálkozás is jelentős szerepet játszik a túlsúly kialakulásában. Az elhízás és szövődményei jelentősen rontják az életminőséget, éppen ezért gyermekeinket éppen úgy kell óvnunk tőle, mint más betegségektől. A tiltás a tapasztalatok szerint nem túl sikeres szülői stratégia, inkább a következetes szülői példamutatás segíthet megóvni gyermekeinket a modernkor új betegségétől, az elhízástól.

Fotó:
pixabay.com

Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.

Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?

Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?