Óvodás járvány: terjed a kéz-, láb- és száj-szindróma
- Dátum: 2014.10.26., 19:23
- és száj-szindróma, és száj-szindróma gyerekeknél, kéz-, kéz- és lábvírus, kiütéses betegség, láb-, száj-
Néhány évente felbukkan és olyankor egy-két hét alatt szinte minden kisgyerek átesik a száj-, kéz- és láb víruson. Most újra tombol ez a betegség, sok-sok kisgyereknek okozva ezzel kellemetlen napokat.
A kéz-, láb-, és száj-szindróma lázzal kezdődő betegség, ami hirtelenül jelentkezik, majd torok- és fejfájást, izomfájdalmat, levertséget okoz. A lappangási idő négy-hat nap, majd az első két nap után kiütések jelentkeznek a tenyéren, az ujjacskák között, a kéz- és lábfejen, a popsi környékén, de a legkellemetlenebb, hogy a száj környékén és a száj nyálkahártyáján is. A fehéres, folyadékkal telt hólyagok négy-öt napig jelentkeznek, utána pedig heg nélkül leszáradnak.
A legrosszabb, hogy a szájban kialakult kiütések, a nyelven, a belső pofazacskón, a fogínyen, a szájpadláson is jelentkeznek és fájdalmat okoznak a csemetéknek nyeléskor, rágáskor, vagy beszédkor. Emiatt aztán étvágytalanná válnak, de emiatt nem is érdemes aggódni. Inkább arra figyeljünk, hogy sok folyadékot fogyasszon a gyermek, ugyanis súlyos esetben kiszáradás is előfordulhat.
A háziorvosok gyógyszerrel nem tudják kezelni a Coxsackie vírusok által okozott nyavalyát, így inkább csak a tünetek enyhítésével kell foglalkozni. A kicsiknek adjunk gyulladás- és fájdalomcsillapító szirupot, hogy megkönnyítsük nekik ezeket a napokat. Használhatunk langyos kamillateát, vagy sheavajat, natúr kókuszvajat a hólyagok kezelésére. A szájban kialakult kiütéseket pedig szájöblögetővel, esetleg sprayvel kezelhetjük.
A kéz-, láb- és száj-szindróma főleg öt éven aluli gyerekeket támad meg, de egyes típusai az idősebb csemetéket is leveszik a lábukról, nagyjából 10 éves korig veszélyeztetettek. Cseppfertőzéssel terjed a vírus, ezért gyakori kézmosás ajánlott és a kilincsek, csapok, kéztörlők, törölközők fertőtlenítése is fontos lenne.
Fotó:
pixabay.com
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.