Óvodás járvány: terjed a kéz-, láb- és száj-szindróma
- Dátum: 2014.10.26., 19:23
- és száj-szindróma, és száj-szindróma gyerekeknél, kéz-, kéz- és lábvírus, kiütéses betegség, láb-, száj-
Néhány évente felbukkan és olyankor egy-két hét alatt szinte minden kisgyerek átesik a száj-, kéz- és láb víruson. Most újra tombol ez a betegség, sok-sok kisgyereknek okozva ezzel kellemetlen napokat.
A kéz-, láb-, és száj-szindróma lázzal kezdődő betegség, ami hirtelenül jelentkezik, majd torok- és fejfájást, izomfájdalmat, levertséget okoz. A lappangási idő négy-hat nap, majd az első két nap után kiütések jelentkeznek a tenyéren, az ujjacskák között, a kéz- és lábfejen, a popsi környékén, de a legkellemetlenebb, hogy a száj környékén és a száj nyálkahártyáján is. A fehéres, folyadékkal telt hólyagok négy-öt napig jelentkeznek, utána pedig heg nélkül leszáradnak.
A legrosszabb, hogy a szájban kialakult kiütések, a nyelven, a belső pofazacskón, a fogínyen, a szájpadláson is jelentkeznek és fájdalmat okoznak a csemetéknek nyeléskor, rágáskor, vagy beszédkor. Emiatt aztán étvágytalanná válnak, de emiatt nem is érdemes aggódni. Inkább arra figyeljünk, hogy sok folyadékot fogyasszon a gyermek, ugyanis súlyos esetben kiszáradás is előfordulhat.
A háziorvosok gyógyszerrel nem tudják kezelni a Coxsackie vírusok által okozott nyavalyát, így inkább csak a tünetek enyhítésével kell foglalkozni. A kicsiknek adjunk gyulladás- és fájdalomcsillapító szirupot, hogy megkönnyítsük nekik ezeket a napokat. Használhatunk langyos kamillateát, vagy sheavajat, natúr kókuszvajat a hólyagok kezelésére. A szájban kialakult kiütéseket pedig szájöblögetővel, esetleg sprayvel kezelhetjük.
A kéz-, láb- és száj-szindróma főleg öt éven aluli gyerekeket támad meg, de egyes típusai az idősebb csemetéket is leveszik a lábukról, nagyjából 10 éves korig veszélyeztetettek. Cseppfertőzéssel terjed a vírus, ezért gyakori kézmosás ajánlott és a kilincsek, csapok, kéztörlők, törölközők fertőtlenítése is fontos lenne.
Fotó:
pixabay.com
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?