A játék nem játék
- Dátum: 2014.11.24., 15:58
A játék komoly szerepet tölt be a gyermek fejlődésében – ezt szinte mindenki tudja, azt viszont már jóval kevesebben veszik tudomásul, hogy a játék elmaradása jelentős képességbeli, lelki és érzelmi visszamaradáshoz vezethet.
A gyermek már a születés előtt, a méhen belül is játszik. Ez a szituáció nekünk, felnőtteknek elég megfoghatatlan, viszont a játék fejlődésre ható fontosságát kiválóan szemlélteti. Az a gyermek, amellyel nem játszanak, vagy nincs lehetősége a játékra, lemarad.
Az első időszakban a csecsemő játéka saját maga, hangokat ad ki, mozog, s eközben el is kezdi környezete felfedezését. A cseperedő gyermekkel való játszás igazi odafigyelést igényel még akkor is, ha rendkívül egysíkúnak és egyszerűnek látszik. Először is, egyáltalán nem mindegy milyen hangon, milyen környezetben, milyen távolságból és mit mutatunk a picinek. Hogyan beszélünk hozzá és mennyire vagyunk türelmesek. A könyvek, a mesék, a szójátékok, az énekek mind-mind a játék és egyben a fejlődés részei.
De mi történik azokkal, akik ebben hiányt szenvednek?
Mind érzelmi szempontból, mind a képességek téren visszamaradás, alacsonyabb szintű aktivitás tapasztalható. A fejlődés megtörése természetesen felnőtt korban is tetten érhető, számos probléma vezethető vissza rá.
Fontos figyelembe venni azt is, hogy a játék nem játék, igenis komoly dolog, sokszor bizony (kis)embert próbáló feladat. Ez így van jól, soha nem szabad lebecsülni azt, amivel a gyermek önmagát le tudja foglalni.
Fotó:
pixabay.com
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?