Menü

Evés, mint az ellenállás fegyvere

  • Dátum: 2014.12.10., 14:21

Ki gondolnál, hogy egy olyan természetes és egyszerű dolog, mint az étkezés, játszmává válhat és lehet akár az ellenállás eszköze is a gyerekeknél.

Amikor az evés nemcsak táplálkozást jelent a gyerekeknél, hanem többek között olyan alkupozíciót, mely által bizonyos dolgokat elérhetnek, vagy valami ellen lázadhatnak, akkor elsősorban a szülőknél kell keresni a probléma kulcsát.

Egy szülő teljesítményszorongása épp úgy rányomhatja bélyegét a gyerek evési szokásaira, mint az élet bármely más területeire. Ilyen esetekben kardinális kérdéssé válik, hogy a gyerek mikor, mennyit és mit eszik, ez a szülői frusztráció általában annak hatására sem csökken, ha külső szakértői vélemény szerint is (pl.: védőnő, háziorvos) megfelelően fejlődik a gyerek. Az étkezések akár komoly csatatérré válhatnak, hiszen a gyerekek hamar ráéreznek, hogy érdekérvényesítésük szolgálatába állíthatják, azzal hogy nem esznek, vagy nem akkor és nem annyit, amit a szülő szeretne vagy meghatároz.

Az evés elleni tiltakozás pedig az ellenállás eszköze is lehet egy olyan gyerek kezében, akinek túlzó szülői kontrollal, hétköznapiasabban zsarnoksággal kell szembenéznie. Ilyen esetekben a szülői kontroll nem feltétlenül a gyerek étkezési szokásaira irányul, hanem általában véve túlságosan beszabályozza a gyerek életét. Ha gyerek döntési köre jelentősen korlátozódik az erős kontrollt, vagy túlvédő magatartást mutató szülővel szemben, az énhatár védelmének egyetlen eszközévé a testsúly uralása válhat.

Fontos leszögezni, hogy nem minden evészavar hátterében a játszmák káros hatása áll, de érdemes odafigyelnünk arra szülőként, hogy az evés ne legyen több, mint táplálkozás

Fotó:
pixabay.com

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.