Mire figyeljünk cumisüvegből történő tápláláskor?
- Dátum: 2014.12.10., 14:18
Az anyatejes táplálás számos pozitívuma mellett a mellből történő szoptatás más szempontból is fontos, kívánatos. De vajon ezeket a pozitívumokat cumisüveges táplálás esetén is elérhetjük, vagy legalább megközelíthetjük?
Ha bizonyos szempontokat figyelembe véve tápláljuk kisbabánkat cumisüvegből, akkor biztosan nem szenved hátrányt amiatt, hogy nem mellből szopik.
Hiába nagyon fontos az anyatejes táplálás és a szoptatás a babák testi lelki fejlődése szempontjából, számos helyzet állhat elő, amikor ez mégsem lehetséges. Lehet, hogy az anyának nincsen elég teje, vagy a kisbaba nem hajlandó szopizni mellből, ettől még senki sem lesz rossz anya, és a babák sem feltétlenül szenvednek kárt.
Akár a szüléstől kezdve, akár később használunk cumisüveget kisbabánk etetéséhez a következő szempontokat érdemes figyelembe venni.
Egyrészt a cumisüvegből való táplálás esetén is meghitt, a baba számára megnyugtató környezetet kell teremteni. Ilyenkor is tartsuk kisbabánkat szoros testkontaktusban, a cumisüveget pedig vízszintesen tegyük a szájához, de úgy, hogy a cumi legyen tele tejjel.
Mellből történő táplálás esetén a babának mindig izommunkát kell végeznie, hogy tej jusson a szájába, ez nagyon fontos a csecsemő állkapcsának megfelelő fejlődése szempontjából. Ezért kívánatos, hogy cumisüvegből való etetés során is, erőt kelljen kifejtenie a babának ahhoz, hogy táplálékhoz jusson. Csecsemőkorban ezért, később pedig a tejfogak egészsége szempontjából fontos, hogy olyan cumisüveget válasszunk, melynek etetőcumija csak a baba erőteljes szívására nyílik meg. A tejfogak egészségének megőrzése érdekében ez azért lényeges, mert így ha a baba nem szív, alszik vagy szünetet tart nem folyik szájába a tej, vagyis a tejben lévő tejcukorból nem keletkezik a fogzománcot romboló tejsav a szájüregben.
Persze az is előfordulhat, hogy nem az anyatej hiánya miatt szükséges a cumisüveg használata, hanem egyszerűen kívánatossá válik, hogy a babát cumisüvegből is lehessen etetni. Általában ez nem szokott problémát okozni, mivel a cumisüvegből könnyebben tudnak szopizni a babák, de van olyan csecsemő, aki nem fogadja el a cumisüveget egyből. Ilyenkor a hozzászoktatás nagyobb türelmet igényel, érdemes lassan bevezetni és nem erőltetni a cumisüveg használatát. Ilyen esetben próbálkozzunk akkor a cumisüvegből való etetéssel, mikor kisbabánk álmos, fáradt már, így talán jobban elfogadja, hiszen kevesebb erőt kell kifejtenie.
Megfelelő cumisüveg választással, elkerülhetjük a félrenyelést, és azt is hogy a baba túl egye magát.
Fotó:
Pixabay.com
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.