Mire figyeljünk cumisüvegből történő tápláláskor?
- Dátum: 2014.12.10., 14:18
Az anyatejes táplálás számos pozitívuma mellett a mellből történő szoptatás más szempontból is fontos, kívánatos. De vajon ezeket a pozitívumokat cumisüveges táplálás esetén is elérhetjük, vagy legalább megközelíthetjük?
Ha bizonyos szempontokat figyelembe véve tápláljuk kisbabánkat cumisüvegből, akkor biztosan nem szenved hátrányt amiatt, hogy nem mellből szopik.
Hiába nagyon fontos az anyatejes táplálás és a szoptatás a babák testi lelki fejlődése szempontjából, számos helyzet állhat elő, amikor ez mégsem lehetséges. Lehet, hogy az anyának nincsen elég teje, vagy a kisbaba nem hajlandó szopizni mellből, ettől még senki sem lesz rossz anya, és a babák sem feltétlenül szenvednek kárt.
Akár a szüléstől kezdve, akár később használunk cumisüveget kisbabánk etetéséhez a következő szempontokat érdemes figyelembe venni.
Egyrészt a cumisüvegből való táplálás esetén is meghitt, a baba számára megnyugtató környezetet kell teremteni. Ilyenkor is tartsuk kisbabánkat szoros testkontaktusban, a cumisüveget pedig vízszintesen tegyük a szájához, de úgy, hogy a cumi legyen tele tejjel.
Mellből történő táplálás esetén a babának mindig izommunkát kell végeznie, hogy tej jusson a szájába, ez nagyon fontos a csecsemő állkapcsának megfelelő fejlődése szempontjából. Ezért kívánatos, hogy cumisüvegből való etetés során is, erőt kelljen kifejtenie a babának ahhoz, hogy táplálékhoz jusson. Csecsemőkorban ezért, később pedig a tejfogak egészsége szempontjából fontos, hogy olyan cumisüveget válasszunk, melynek etetőcumija csak a baba erőteljes szívására nyílik meg. A tejfogak egészségének megőrzése érdekében ez azért lényeges, mert így ha a baba nem szív, alszik vagy szünetet tart nem folyik szájába a tej, vagyis a tejben lévő tejcukorból nem keletkezik a fogzománcot romboló tejsav a szájüregben.
Persze az is előfordulhat, hogy nem az anyatej hiánya miatt szükséges a cumisüveg használata, hanem egyszerűen kívánatossá válik, hogy a babát cumisüvegből is lehessen etetni. Általában ez nem szokott problémát okozni, mivel a cumisüvegből könnyebben tudnak szopizni a babák, de van olyan csecsemő, aki nem fogadja el a cumisüveget egyből. Ilyenkor a hozzászoktatás nagyobb türelmet igényel, érdemes lassan bevezetni és nem erőltetni a cumisüveg használatát. Ilyen esetben próbálkozzunk akkor a cumisüvegből való etetéssel, mikor kisbabánk álmos, fáradt már, így talán jobban elfogadja, hiszen kevesebb erőt kell kifejtenie.
Megfelelő cumisüveg választással, elkerülhetjük a félrenyelést, és azt is hogy a baba túl egye magát.
Fotó:
Pixabay.com
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?