Menü

Dobjuk ki a fültisztító pálcikát!

A fülzsír sok kisgyereknél okozhat problémát oly módon, hogy gyorsabban termelődik, mint ahogy az öntisztító folyamat végbemegy és ilyenkor úgynevezett fülzsírdugó keletkezik.

A fülzsír, más néven fülviasz, latinul cerumen, fontos szerepet játszik a fül védelmi vonalában. A sárgás masszát ugyanis a hallójáratban elhelyezkedő mirigyek azért termelik, hogy megvédje a fület és meggátolja a különböző kórokozók bejutását a belső részekbe és megakadályozza azok elszaporodását.

Nem is hinnénk, de a fülzsír bizony nemcsak termelődik, hanem folyamatosan ürül is a fülből, ez a szervünk ugyanis öntisztító. Éppen ezért a fültisztító pálcikák használata sok esetben csak meggátolja ezt a tisztulási folyamatot. Sőt, annak gyakori használata, főleg a kisgyerekek esetében akár fülzsírdugó kialakulásához is vezethet.

A hallójáratot eldugító fülzsír egy idő után teljesen légmentesen lezárja azt, így általában hallásromlást, fülfájást, fülzúgást észlelhetünk a gyermekünknél. Ez a dugó az idő előrehaladtával egyre inkább magába gyűjti az elhalt hámsejteket, a szőrszálakat a kívülről érkező szennyeződéseket, például a port, vagy a szmogot és egyre jobban megkeményedik. Csak alapos orvosi vizsgálattal deríthető ki, mekkora ez a dugó és, milyen károkat okozott a fülben.

Szerencsére a legtöbb esetben fülmosással eltüntethető, de olyan is előfordul, hogy napokon át paraffinos cseppet, vagy egyéb olajat használva kell meglazítani, hogy aztán a szakember el tudja távolítani. Persze akkor is kialakulhat fülzsírdugó, ha valaki egyáltalán nem használ fültisztító pálcikát, csak egyszerűen hajlama van rá.

A szakemberek azt javasolják, kerüljük a fülpiszkák rendszeres használatát és a fülünket inkább csak egy törölköző sarkával töröljük szárazra.

Fotó:
pixabay.com

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!