Menü

Dobjuk ki a fültisztító pálcikát!

A fülzsír sok kisgyereknél okozhat problémát oly módon, hogy gyorsabban termelődik, mint ahogy az öntisztító folyamat végbemegy és ilyenkor úgynevezett fülzsírdugó keletkezik.

A fülzsír, más néven fülviasz, latinul cerumen, fontos szerepet játszik a fül védelmi vonalában. A sárgás masszát ugyanis a hallójáratban elhelyezkedő mirigyek azért termelik, hogy megvédje a fület és meggátolja a különböző kórokozók bejutását a belső részekbe és megakadályozza azok elszaporodását.

Nem is hinnénk, de a fülzsír bizony nemcsak termelődik, hanem folyamatosan ürül is a fülből, ez a szervünk ugyanis öntisztító. Éppen ezért a fültisztító pálcikák használata sok esetben csak meggátolja ezt a tisztulási folyamatot. Sőt, annak gyakori használata, főleg a kisgyerekek esetében akár fülzsírdugó kialakulásához is vezethet.

A hallójáratot eldugító fülzsír egy idő után teljesen légmentesen lezárja azt, így általában hallásromlást, fülfájást, fülzúgást észlelhetünk a gyermekünknél. Ez a dugó az idő előrehaladtával egyre inkább magába gyűjti az elhalt hámsejteket, a szőrszálakat a kívülről érkező szennyeződéseket, például a port, vagy a szmogot és egyre jobban megkeményedik. Csak alapos orvosi vizsgálattal deríthető ki, mekkora ez a dugó és, milyen károkat okozott a fülben.

Szerencsére a legtöbb esetben fülmosással eltüntethető, de olyan is előfordul, hogy napokon át paraffinos cseppet, vagy egyéb olajat használva kell meglazítani, hogy aztán a szakember el tudja távolítani. Persze akkor is kialakulhat fülzsírdugó, ha valaki egyáltalán nem használ fültisztító pálcikát, csak egyszerűen hajlama van rá.

A szakemberek azt javasolják, kerüljük a fülpiszkák rendszeres használatát és a fülünket inkább csak egy törölköző sarkával töröljük szárazra.

Fotó:
pixabay.com

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.

A közösségi média és a testképzavar

A közösségi média és a testképzavar közötti kapcsolatot már számos kutatás vizsgálta, és elég erős összefüggések rajzolódnak ki.

Az intuitív étkezés művészete

Sok fajta diéta létezik, azonban ezek közül vannak olyanok, amelyek hosszú távon nem fenntarthatóak, nem érik el a kívánt hatást, vagy egyszerűen pszichésen lehangolóak. Az intuitív étkezés egyfajta életmód, melyben a testünkkel összhangban próbálunk meg étkezni, elhagyva a diéták káros szokásait.

Ma van a Költészet napja!

A magyar költészet napját Magyarországon 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünneplik. Ebből az alkalomból minden évben irodalmi előadóestekkel, könyvbemutatókkal, költőtalálkozókkal és -versenyekkel tisztelegnek a magyar líra előtt.