Ne tömjük az antibiotikumot a gyerekbe!
- Dátum: 2014.12.15., 15:23
Ne erőltessük az antibiotikumok használatát a gyermekeknél (sem), ha nem feltétlenül szükséges, ugyanis a készítmények egy része sokszor többet árt, mint használ. Például elhízáshoz vezethet.
Az antibiotikum varázsszó, főleg azok körében, akik nem konyítanak túl sokat az orvostudományhoz. Azaz a többségnél. Persze ezeket a gyógyszereket az orvos írja fel, sajnos sokszor fordul elő az a szituáció, hogy a szülő vasakaratának ráhatására. Ami egyszer meggyógyította a gyereket, az ugye biztosan jó lesz legközelebb is...
Az érme másik oldala, hogy bizonyos kutatások szerint az orvosok sokszor bizony ok nélkül javasolják, írják elő az antibiotikumos kezelést.
Az antibiotikumok szedését nemrég hozták összefüggésbe az elhízással. A széles spektrumú, azaz többféle baktériumfajt elpusztító típusuk esetében mutatták ki azt, hogy a gyakori fogyasztók nagyobb arányban veszélyeztetettek a túlsúly szempontjából.
A tendencia szerint a gyerekek (is) egyre többször kapnak ilyen kezelést (sokszor, mint említettük feleslegesen), ami már egészen korai életszakaszban az elhízás útjára terelheti a szervezetet.
Sajnos sok helyen alakult ki az a gyakorlat, hogy bizonyos betegségeknél automatikusan antibiotikumot írtak fel anélkül, hogy megállapították volna, hogy baktérium, vagy vírus okozta a fertőzést. Hogy miért? Így egyszerűbb és gyorsabb volt.
Miután kiderült, hogy ennek káros mellékhatásai lehetnek, haszna pedig kérdéses, nyilvánvaló, hogy az orvosi hozzáálláson is változtatni kell. A szülőkén szintúgy, a gyermek egészsége a legfontosabb, de a különböző kezelések okozta lehetséges árnyoldalakra, kockázatokra minden körülmény közt figyelni kell.
Fotó:
Pixabay.com
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.