Menü

Mibe halunk bele?- Vezető halálokok Magyarországon

Bár még mindig a keringési rendszer betegségei veszélyeztetik leginkább a magyar népességet, a KSH adatai szerint e téren javuló tendencia tapasztalható, ugyanakkor a daganatos megbetegedések egyre fenyegetőbbek a lakosságra nézve.

Ijesztő az a tény, hogy a daganatos megbetegedések száma emelkedett, és egyre több ember haláláért felelősek. Sajnos ez a probléma a kiskorúakat is érinti, a KSH adatai szerint a 0-14 évesek körében az agydaganat és a fehérvérűség a leggyakrabban előforduló és halált okozó rákos megbetegedés volt az elmúlt években.

Az összefüggés nem bizonyított, ezért nem tudni biztosan, hogy a mellrákkal kapcsolatos kampányok, illetve prevenciót erősítő akciók vezettek e ilyen eredményre, de az adatok azt mutatják, hogy a nőknél egyértelműen csökkent az emlőrák okozta halálozás aránya.

Ugyanakkor a légcső, hörgő, tüdő rosszindulatú elváltozásai egyre gyakoribb halálok a nőknél, és a KSH adatai szerint a 60-79 kor közötti nőket és férfiakat egyaránt különösen érinti.

Összességében a keringési rendszer betegségei még mindig a leggyakoribb halálokot jelentik Magyarországon, de bizonyos korosztályok esetében (például: 40-59 évesek között) a nőknél már súlyosabb problémát jelent a daganatos megbetegedés, a tumoros halandóság magasabb a keringési rendszer okozta halálozásoknál.

Népegészségügyi szempontból fontos mutató, hogy a születéskor várható élettartam egyre emelkedik, és a KSH adatai a halandósági viszonyok javulását bizonyítják. Az elmúlt évtizedben mérséklődött a keringési rendszer okozta halálozások száma, azonban még mindig az egyik leggyakoribb halálok ma Magyarországon, és a daganatos megbetegedések bizonyos korosztályokban fenyegetően gyakori halálozási okot jelentenek.

Fotó:
pixabay.com

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.