Öltözködés, bemelegítés és sok folyadék
- Dátum: 2015.01.07., 14:10
Korábban már írtunk a téli sportolás örömeiről/előnyeiről, most nézzük, hogy mit érdemes figyelembe venni, mire kell figyelni, mielőtt szabadtéri mozgásra adjuk a fejünket!
Először is a ruházat. Talán ez a legfontosabb. Mindenki ismeri az agyonismételt tételt, miszerint rétegesen kell öltözködni, ugyanakkor ezt még mindig csak kevesen tartják be. Egyáltalán nem mindegy ugyanis, hogyan is néz ki az a bizonyos réteges öltözet.
Alulra olyan, lehetőleg vékony ruhaneműt kell választani, amely nem magába szívja, hanem elvezeti az izzadtságot a testfelszínről (a pamut nem jó). Ilyen, belülről gyorsan száradó darabokat, alsót és felsőt egyaránt, ma már rengeteg helyen kapni (nem csak a sportboltokban), egyszerűek, és nem drágák.
Az alsó réteg fölé egy vastagabb, a hőt jobban záró réteg kerüljön. Lehet ez egy vékonyabb polár pulóver, vagy egy hosszú ujjú gyapjúpóló. Felülre érdemes víz és szélálló kabátot választani. Fontos a sapka és nagyobb hidegben a kesztyű viselete, a megfelelően meleg, de szellőző lábbeliről nem is beszélve.
A mozgás intenzitásától, vagy „fázósságunktól” függően a rétegek számát növelhetjük.
Az öltözködésünk milyenségének persze nemcsak hozzánk, hanem az aktuális időjáráshoz is alkalmazkodnia kell. Figyelnünk kell arra, hogy se alul, se túlöltözve ne legyünk. Fel kell készülni a csapadékra és a hőérzetet alaposan megbolygató szélre is.
Hidegben máshogy működnek az izmok, nehezebben melegszünk be, ezt mindenképpen érdemes figyelembe venni mozgás előtt. Ahogyan a folyadékpótlást sem szabad elhanyagolni, hiába nem érezzük magunkat annyira szomjasnak, mint nyáron, valójában ugyanúgy szükségünk van a folyadékbevitelre, mint melegben.
Fotó:
pixabay.com
A visszahízás okai
A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)
Jelek, hogy nem mozogsz eleget
Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?
Mire utalhat a hirtelen fogyás?
Manapság nagyon sok ember túlsúllyal küzd, és minden vágya az, hogy gyorsan lefogyjon. A nagyon gyors súlyvesztés még akkor sem jó, ha ezt akarattal tesszük karcsúságunk érdekében. Sokkal nagyobb lehet azonban a baj, ha a fogyás akaratunktól függetlenül, változatlan étrend mellett következik be.
4 tipp gyors fogyáshoz
Nyaralásra vagy különleges eseményekre, mint esküvőre, esetleg egy versenyre bizony előfordulhat, hogy kevés idő alatt kell leadni néhány felesleges kilót. Ugyanakkor a gyors fogyás nem feltétlenül a legjobb módja a súlyvesztésnek, ha valóban tartós eredményt szeretnél elérni, hiszen ezek a diéták tápanyaghiányra apellálnak, amit a szervezet később visszakövetel.
Testzsír csökkentés okosan - Erre figyelj!
Testünk az energiát alapvetően zsírban vagyis testzsírban tárolja. Így kijelenthető, hogy a magas testzsírarány vagyis testzsírszázalék, krónikus energiatöbbletet jelent. Ennek oka, hogy több energiát viszünk be, mint amennyit testünk felhasznál, eléget. Ezt érdemes tovább fejtegetni, mivel ilyenkor jön az egyél kevesebbet, mozogj többet javaslat, ami nem mindig célravezető. Van ugyanis aki ehet bármennyit, nem hízik, míg más akkor is hízik, ha ránéz az ételre, pedig még mozog is.