Öltözködés, bemelegítés és sok folyadék
- Dátum: 2015.01.07., 14:10
Korábban már írtunk a téli sportolás örömeiről/előnyeiről, most nézzük, hogy mit érdemes figyelembe venni, mire kell figyelni, mielőtt szabadtéri mozgásra adjuk a fejünket!
Először is a ruházat. Talán ez a legfontosabb. Mindenki ismeri az agyonismételt tételt, miszerint rétegesen kell öltözködni, ugyanakkor ezt még mindig csak kevesen tartják be. Egyáltalán nem mindegy ugyanis, hogyan is néz ki az a bizonyos réteges öltözet.
Alulra olyan, lehetőleg vékony ruhaneműt kell választani, amely nem magába szívja, hanem elvezeti az izzadtságot a testfelszínről (a pamut nem jó). Ilyen, belülről gyorsan száradó darabokat, alsót és felsőt egyaránt, ma már rengeteg helyen kapni (nem csak a sportboltokban), egyszerűek, és nem drágák.
Az alsó réteg fölé egy vastagabb, a hőt jobban záró réteg kerüljön. Lehet ez egy vékonyabb polár pulóver, vagy egy hosszú ujjú gyapjúpóló. Felülre érdemes víz és szélálló kabátot választani. Fontos a sapka és nagyobb hidegben a kesztyű viselete, a megfelelően meleg, de szellőző lábbeliről nem is beszélve.
A mozgás intenzitásától, vagy „fázósságunktól” függően a rétegek számát növelhetjük.
Az öltözködésünk milyenségének persze nemcsak hozzánk, hanem az aktuális időjáráshoz is alkalmazkodnia kell. Figyelnünk kell arra, hogy se alul, se túlöltözve ne legyünk. Fel kell készülni a csapadékra és a hőérzetet alaposan megbolygató szélre is.
Hidegben máshogy működnek az izmok, nehezebben melegszünk be, ezt mindenképpen érdemes figyelembe venni mozgás előtt. Ahogyan a folyadékpótlást sem szabad elhanyagolni, hiába nem érezzük magunkat annyira szomjasnak, mint nyáron, valójában ugyanúgy szükségünk van a folyadékbevitelre, mint melegben.
Fotó:
pixabay.com
Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.
Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?
Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.
A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)
Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?