Téli túra Kőszegen és környékén
- Dátum: 2015.01.09., 12:12
- Alpokalja, Ausztria, Cák, forrás, Írottkő Natúrpark, kápolna, kilátó, kirándulás, Kőszeg, Kőszegi Tájvédelmi Körzet, lovagi vár, Magyarország, régészet, tél, túra, turizmus, vár, Vas megye, Velem
A kirándulás télen is egészséges! Megfelelő öltözetben a leghidegebb évszakban is lehet túrázni, ami kiváló téli sport. Kiválóan erősíti az állóképességet, tisztítja és edzi a tüdőt. Kirándulási célpontokat bemutató sorozatunkban ezúttal Kőszegre és környékére látogatunk el, amely hóban legalább olyan gyönyörű úti cél, mint más évszakokban.
Kőszeg belvárosa hangulatos, sok összeállításban a legromantikusabb kisvárosok között szerepel a régi épületei, ékszerdoboz-hangulatú utcácskái miatt. A Jézus Szíve templom, a Hősök kapuja, valamint a Jurisics-vár egymástól csak pár perc sétára található, ezek a belvárosi rész fő nevezetességei – nem véletlenül.
A Kőszegi Tájvédelmi Körzet kiváló kirándulási lehetőségeket tartogat. A Hétforrás például valóban hét forrás találkozóhelye, sokak szerint olyan erős energiamező ez a terület, hogy szabad szemmel is látni lehet az energiaszemcséket. Érdemes ellátogatni még a Kőszeghez közeli Velem településre – aki családias, hangulatos pihenésre vágyik, itt is kellemes szállásokat talál. Ez a falu jó kiindulópontja az írottkői túrázáshoz. A buszmegálló környékéről gyalogosan, a kanyargó autóúton, vagy a túraútvonalakon keresztül is eljuthatunk az Írottkő Kilátóhoz, amely Magyarország és Ausztria határán fekszik, a kilátás pedig gyönyörű, lévén, hogy az Alpokalján járunk.
A kilátóhoz vezető túránkon érdemes útba ejteni az 1858-ban újjáépített Szent Vid kápolnát. Ide vezet a Kultúrák Hegye tanösvény, ahol rengeteg érdekességet tudhatunk meg a környékről, ahol a régészeti leletek alapján már időszámításunk előtti 6-5. évezredben is éltek, így ez a régió nagyon gazdag történelmi kincsekkel rendelkezik.
A környéken találhatjuk még az Írottkő Natúrpark részeként Cák települést, ahová főként az ősi műemlék pincesor miatt érdemes ellátogatni, ami Szabadtéri Néprajzi Múzeumként működik. Könnyedén átruccanhatunk Ausztriába is, ahol hangulatos határszéli településeket találhatunk. Nagyon közel van a Lékai lovagi vár, ami ebben az időszakban sajnos zárva tart, de kívülről is érdemes megnézni, és sétálni egyet a gyönyörű környéken.
Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.
Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?
Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.
A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)
Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?