Menü

Segítsünk gyermekünknek feldolgozni a problémákat!

  • Dátum: 2015.01.19., 16:05

A felnőttek hajlamosak lebecsülni a gyerekek mindennapi problémáit, pedig a fiatalok is számos, számukra igenis komoly kihívással találkoznak és ezek feldolgozását bizony meg kell tanulniuk. Ha önállóan nem megy, segíthetünk nekik.

Hogy mivel? Először is az odafigyeléssel. Mint említettük, sok szülő nem veszi észre, vagy épp lebecsüli gyermeke iskolai, magánéleti, vagy egyéb problémáját. Ennek pedig súlyos következményei lehetnek, ha az ifjú nem tud maga megbirkózni a nehézségekkel, segíteni kell neki. Meg kell tanítani, hogyan kezelje ezeket a dolgokat, hogyan dolgozza fel a gondokat.

Amennyiben problémája van a feldolgozással, az könnyen magába fordulást, magatartásproblémát, depressziót és más lelki eredetű betegséget válthat ki. Ráadásul ezek a dolgok erősíthetik a fizikai betegségeket, azok kialakulásának kockázatát is.

Mire kell odafigyelni?

A hirtelen hangulat- és viselkedésváltozás mellett intő jel lehet többek között az eltérő étkezési szokások kialakítása, vagy ennek egyik következménye, a komolyabb fogyás.

Az érzelmi, lelki támogatás alapja tehát az odafigyelés. Minden gyerek mást igényel, s ideális esetben a szülőnek kell tudnia a legjobban, mit és hogyan. Azt, hogy mennyire érzékeny csemetéje, és hogyan lehet, érdemes közeledni a lelkéhez. A lényeg, hogy legyen tér és idő arra, hogy beszéljünk egymással, hogy a gyermek szabadon elmondhassa, mi nyomja a lelkét.

Persze eljöhet az a szint is, hogy szakemberhez kell fordulni. Ezt nem kell szégyellni, egyáltalán nem biztos, hogy nevelési kudarc. A szakember számos jó tanáccsal szolgálhat, nem biztos, hogy kezelésre van szükség.

Fotó:
pixabay.com

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Sportszülők

Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?

Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére

Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.

A pozitív fegyelmezés

A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?