Menü

Portalanítás hatékonyan

Apró pici részecskék, melyek nagyon gyorsan felhalmozódnak lakásunkban, lerakódnak mindenféle felületen a szobákban, az elektronikus eszközök pedig mágnesként vonzzák magukhoz őket. Nem nehéz kitalálni miről van szó, minden háziasszony állandó küzdelemben áll ellene. De hogyan keletkezik, honnan származik a por és mit tehetünk ellene?

A háztartási por eredete sokféle lehet, származhat geológiai, ipari porkeltésből, javarészt pedig humán eredetű. Lakásunkban felgyülemlett por többsége egyébként kintről, a talajból, levegőből származik. Porkeltéssel jár az energiatermelés, de az emberi környezet apró szemcsés részecskéi is a háztartási por részét képezik, mint például a haj, elhalt hámsejtek, szőr. De a por tartalmazhat olyan, kintről származó ártalmas anyagokat is, mint az arzén, ezért a portalanítás korántsem csak esztétikai szempont.

A hatékony portalanítás alapja a „felülről lefelé haladva” elv, hiszen például ha először porszívózunk, és csak utána portalanítjuk a csillárt, akkor a por visszaszáll a padlóra. A száraz portalanítás sem túl hatékony, mivel ilyenkor csak felkeverjük a port, mely a levegőből idővel újból visszatelepszik a bútorokra, illetve a padlóra.

A szőnyeg portalanításának hatékony módja lehet, ha először kirázzuk, kiszellőztetjük, majd ezt követően kefés porszívófejjel alaposan kiporszívózzuk. Érdemes egyébként a könyveket és a növényeket is portalanítani, valamint az elektronikus eszközöket is, melyek csak úgy vonzzák magukhoz a port. A porszívózás után ajánlatos fel is mosni a padlót, így hatékonyabban tisztíthatjuk meg otthonunkat a szennyeződésektől.

És mivel a háztartási por nagy része lakáson kívülről származik, javarészt cipőnkön hordjuk be, érdemes azonnal papucsba bújnunk, mikor hazaérkezünk.

Fotó:
pixabay.com

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.

Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?