Menü

Zsírosak és egészségesek

  • Dátum: 2015.03.04., 13:55

Az év ezen időszakában nem könnyű választékot találni az egészséges és tápláló élelmiszerekből, nyersanyagokból. Az olajos magvakra azonban mindig számíthatunk.

Tény, nem olcsóak az olajos magvak, ám biztosan nem csapnak be. A mogyoró, pisztácia, mandula, kesudió, dió, földimogyoró, napraforgó és más társaik mind-mind egészséges tápanyagforrások, hiszen tele vannak vitaminnal és ásványi anyagokkal.

Az olajos magvaknak emellett magas a zsír és fehérjetartalmuk is, azaz túlzásba nem szabad vinni fogyasztásukat semmiképpen sem (ahogyan egyébként semmi másét sem). Ami a zsírt illeti, jelentős részt telítetlen zsírsavról van szó, amelynek hatása köztudottan pozitív.

Az olajos magvak jelentős része bárhol könnyedén beszerezhető, mint említettük, nem olcsó, de így is jobban megéri, mint a chips és társai. Nassoljunk belőlük bátran, persze csak módjával!

A felsorolt magvak közül a legtöbbet elemeztük már oldalunkon külön-külön részletesen, kiemelve előnyeit, jótékony hatását, felsorolva tartalmát, összetételét. Most csak egy kis áttekintés ezekkel kapcsolatban!

Az olajos magvak összességében és elsősorban B, E és K-vitaminokban gazdagok, ezek mellett kiemelkedő az ásványi anyag tartalmuk. Nem mellesleg, finomak és különlegesek. A csipegetés mellett könnyen alapanyaggá is válhatnak a konyhában.

Fotó:
pixabay.com

Mi az az unami?

Az elnevezést az "ötödik" íz koncepciójának egyik megalkotója és propagátora, Ikeda Kikunae javasolta a huszadik század elején. Az umami tulajdonképpen egy aminosav, az L-glutamát íze, más ízmolekulákkal társulva fokozza azok intenzitását és az ízlelőbimbóra gyakorolt hatását.

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.