A Dióliget varázslata
- Dátum: 2015.06.17., 05:15
- Ábrahám Adrienn
- béke, bio, dió, diófa, dióültetvény, egészségturizmus, falusi élet, Fejér megye, feltöltődés, gazdálkodás, házi, ikrek, kikapcsolódás, Lovasberény, mézeskalács házikó, panoráma, sport, szállás, természet, természetközeli, üdülés, Velencei-tó, vidék, vidéki élet
A Fejér megyei Lovasberényben, a Velencei-tó közvetlen közelében található a Dióliget, ahol a kőházikókban csodálatos kikapcsolódás vár azokra, akik a vidéki élet, a természet és a nyugalom hangulatában szeretnének üdülni. Interjút készítettünk a tulajdonos Valival, aki férjével együtt a fővárosi életet cserélte le a 180 diófából álló területre. Megérte a rengeteg idő- és energiaráfordítás, amit a hely igényelt: ma varázslatos hangulatú terület biztosítja számukra a megélhetést és a feltöltődést, és közben megszülettek ikergyermekeik is.
Hajráegészség.hu: Mi motivált titeket, hogy a világotokat kifordítva a négy sarkából, teljesen megváltoztassátok az életeteket? Volt valami "előjele" annak, hogy hosszú távon Ti nem lesztek az a bizonyos tipikus nagyvárosi házaspár?
Vali: Mindketten vidéki gyökerűek vagyunk, a nyarakat pedig a falusi nagyszülőknél töltöttük, amik szép élményeket hagytak bennünk. Ezek az élmények mindig is bennünk éltek, de igazából miután egymásra találtunk akkor erősödtek fel, és a jövőről való elképzeléseink szerencsére egy irányba mutattak. A fő motiváló erő a családalapítás volt – biztosak voltunk benne, hogy a gyerekeinket vidéki környezetben akarjuk felnevelni.
Mennyire változott meg az életetek és az egészséges életmódhoz való hozzáállásotok?
Vali: A férjem és én is nagyon sportos életmódot folytattunk már a megismerkedésünk előtt is. Laci siklóernyőzött, hegyet mászott, túrázott, úszott, vízilabdázott, evezett,teniszezett. Sokszor volt, hogy egy nap kétszer is sportolt valamit. Én napi szinten futottam, spinningeltem, jógáztam, túráztam. A gyerekek születése előtt minden szabadidős elfoglaltságunk a sporttal és a mozgással volt kapcsolatos. Én sokszor már túlzásba vittem az „egészséges” étkezést, kevés húst ettem, szinte csak csirkemellet, alig ettem kenyeret, próbáltam mindenből bio-t vásárolni és csak olivaolajat tartottam otthon. Az ikrek születésével és a birtok teendőinek megszaporodásával a sport háttérbe szorult, a mozgási forma teljesen átalakult – én gyerekeket emelgetek, utánuk szaladgálok, dióért hajolgatok, takarítom a vendégházakat vagy éppen fűnyírót tologatok. A férjem kaszál, rotációzik, fát vág, trágyát hord, rendezi az állatokat stb. Ha jut rá energiája akkor max. egyszer jut el spotolni. Mióta állatokat tartunk, több húst fogyasztunk, pl. bárányt, kecskét és nyulat is. A legnagyobb jelentőséggel az étel minősége bír és, hogy tudjuk, honnan van, a tejtermékeket a faluból hozzuk egy kedves családtól, a kenyeret mi sütjük magunknak. És ami a napi étkezésünk részévé vált, hogy minden nap megeszünk pár szem diót :)
Miért pont a Dióliget?
Vali: Most már világos, hogy a Dióliget csak ránk várt, pedig a korábbi tulajdonosok már régóta hirdették és mi is 1 évig keresgéltünk szerte az országban, de mégis egymásra találtunk. Azt tudtuk, hogy egy turisztikai vonzerejű helyet keresünk, ami valami miatt különleges. Először a birtokon lévő két kis mézeskalács ház és a panoráma varázsolt el minket, majd nagyon gyorsan beleszerettünk az akkor még „csak” 180 diófába és ennek a növénynek minden csodájába. A Dióliget nevet már tőlünk kapta a birtok.
Láttok valami jellegzetességet a hozzátok érkező vendégekben, hogy kik azok, akik a legjobban kedvelik a Dióligetet?
Vali: Szerencsére az esetek 99%-ban azok találnak meg minket, akik pontosan arra a harmóniára, békére, természetközelségre vágynak, amit mi tudunk nyújtani számukra. Nyitottak az általunk ajánlott programokra és diós ismeretekre, különlegességekre.
Mondhatjuk-e, hogy a Dióliget illeszkedik az egészségturizmus fogalmába, és ha igen, akkor miért? Milyen lehetőségeket kínáltok ezzel kapcsolatosan a hozzátok érkezőknek?
Vali: A szállásaink önellátásra vannak kialakítva, de igyekszünk a dió sokoldalúságát és nagyon sokrétű egészségmegőrző szerepét bemutatni egy pici gasztroélménnyel fűszerezve. A programajánlataink között pedig rengeteg gyalog és kerékpártúra szerepel, amik többségét mi magunk is végigjártunk.
Honnan szereztétek a dióval kapcsolatos ismereteiteket?
Vali: Lovasberényben és környékén több nagy diósgazda is tevékenykedik, akiknek komoly ültetvényük és diófeldolgozó üzemük van. Ők rendkívül nagy szakértelemmel és elhivatottsággal rendelkeznek, ami szerencsére segítőkészséggel és barátságossággal is párosul, ami nagyban hozzájárult, hogy ennyire megszerettük ezt a növényt, emellett pedig rengeteget olvastunk utána.
Kb. mennyi idő volt, mire létrehoztátok a birtokot, és megszereztétek a dióhoz, valamint a vendéglátáshoz, szállásadáshoz, termesztéshez, stb. kapcsolódó tudást?
Vali: 2012-ben vásároltuk meg a területet, és azóta folyamatosan történik rajta valami és ez így is lesz még egy jó ideig, mert rengeteg tervünk van. Az utunk elején tartunk még, mind a birtok kialakításában, mind pedig az ismeretek megszerzésében.
Mit adott és ad Nektek a Dióliget lélekben és szellemben?
Vali: Mindent megad ahhoz, hogy ne hiányoljuk a város kényelmét, a TV-t, a biopiacot, a jógaórákat, az éjszakába nyúló bulikat és a shoppingolásokat.
Milyen árfekvésű hely a Dióliget, és hogyan lehet ajánlatot kérni?
Vali: Igyekszünk minden tekintetben egyedi és nívós szolgáltatást nyújtani a vendégeinknek. 15.000 és 30.000 Ft között adjuk ki a házainkat/nap. A nemrég elindult www.dioliget.hu weboldalunkon minden információ megtalálható illetve a www.facebook.hu/dioliget oldalon igyekszünk beszámolni a körülöttünk zajló eseményekről.
Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.