Fatelepítés Indiában: 50 millió csemete 24 óra alatt
- Dátum: 2016.07.29., 10:57
- csúcs, fa, globális klímaváltozás, környezetvédelem, légszennyezés, rekord, szén-dioxid, természetvédelem
India szmogos városai hirtelen sokkal zöldebbnek mutatkoznak. Egy rekorddöntő kísérlet során közel 50 millió fát ültettek, hogy felhívják az emberek figyelmét a természetvédelem fontosságára. Az eseményt India egyik legnépesebb államában, az észak-indiai Uttar Pradesh-ben rendezték meg. Több mint 800 ezer ember vett részt rajta, akik az élet minden területéről jöttek: diákok, háziasszonyok, kormánytisztviselők. Ez a rengeteg ember közös erőfeszítéssel 24 óra alatt 49,3 millió facsemetét ültetett el. A próbálkozás nagyságát tükrözi, hogy a csemeték 80 különböző fajt képviseltek, és 950 különböző faiskolából származtak.
A korábbi rekordot Pakisztán tartotta, miután 2013-ban 847.275 fát telepítettek, de India ezzel a kísérlettel új csúcstartóként hamar bekerült a Guiness Rekordok könyvébe. Céljuk az volt, hogy a természetvédelmi tudatosságra hívják fel a figyelmet, és az, hogy Indiát újra zölddé varázsolják. A párizsi éghajlatváltozási konferencián India biztosította a résztvevőket arról, hogy 2030-ra 95 millió hektárra növelik az erdő borította területek nagyságát.
„A világ rájött, hogy komoly erőfeszítéseket kell tenni, hogy a szén-dioxid kibocsátást csökkenteni tudjuk, és így mérsékeljük a globális klímaváltozás hatásait” – mondta Akhilesh Yadav főminiszter az önkénteseknek az Indiában rendezett eseményen. Az ország robbanásszerű népességnövekedésének és gyors iparosodásának köszönhetően India közismert a szegényes levegőminőségéről. Egy nemrégiben megjelent riport szerint 6 indiai város is bekerült a világ top 10 legszennyezettebb városa közé, köztük például Delhi is. Ez azt jelenti, hogy emberek milliói vannak magas kockázatnak kitéve, hogy szív- vagy légzőszervi betegségektől szenvedjenek.
Képünk illusztráció.
Forrás: www.iflscience.com
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Mit kell tudni a jojobáról?
A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.
Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?
Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!
Novemberi kerti teendők
Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.
Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.