Menü

Betegen közösségben

Örök körforgás a gyerek közösségekben, hogy a betegségek folyamatosan jelen vannak, valaki mindig beteg, és előbb utóbb mindenki elkapja az aktuális fertőzést közösségen belül.

Rossz szemmel nézzük azokat a szülőket, akik betegen is bölcsibe, oviba, iskolába viszik gyereküket, de más részről meg a munkáltatók egyáltalán nem nézik jó szemmel, ha a szülő rendszeresen táppénzre megy beteg gyereke miatt. Érthető, hogy a szülőnek munkavállalóként is kötelességei vannak, és nem egyszerű az élet minden területén megfelelni. Alapvetően mégsem jó döntés, ha gyerekünket betegen közösségbe visszük.

Sok szülő úgy gondolkodik, hogy enyhébb tünetek jelentkezésénél még nem érdemes felborítani a napirendet, ezért a gyerekeket orrfolyással, náthával, vagy akár hőemelkedés esetén is közösségbe viszik. Pedig a betegségek többsége a korai szakaszban az igazán fertőző, így egy vizes orrfolyás akár fertőzőbb lehet, mint egy régóta fennálló köhögéses betegség.

A közösség többi tagjával szemben sem fair, ha gyerekünket betegen visszük bölcsibe, oviba vagy iskolába, de a mi szempontunkból sem kifizetődő. A legyengült immunrendszer újabb fertőzés, és a betegség elhúzódásának kockázatát jelenti közösségben. Ezért még ha nem is lázas, látványosan beteg a gyerekünk, de levert, taknyos, esetleg hőemelkedése van, ne vigyük közösségbe! Hagyjuk, hogy kipihenje magát nyugodt körülmények között, és amennyiben a tünetek súlyosbodnak, forduljunk orvoshoz!

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.

Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?