Menü

Párkapcsolatok régen és ma

A legnagyobb változás, ami a párkapcsolatok területén lezajlott, hogy a viszonylag egyoldalú mintázatok helyett mára már jóval több példa, minta van előttünk (pl. a médián, interneten keresztül) az együttélés módjairól, változatairól.

Nyilvánvaló, hogy régen, például a falvak zártabb szociális közegében, a közösség kontrolláló ereje nagyobb volt, a társadalmi normák erőteljesebben szabályozták a családok mindennapi életét. Ma már kevésbé jellemző ez a fajta közösségi kontroll, ráadásul minták egész tárházával ismerkedhetünk meg, láthatjuk például, hogyan élnek más kontinensen, más kultúrákban az emberek.

Ha többféléből választhatunk, az csak elsőre tűnhet könnyebbnek, valójában így nagyobb nyomás van az egyénen. Mivel nincsenek kijelölt utak, megnő az egyén felelőssége abban, hogy vajon jól dönt-e.

A másik változás ezen a területen abban van, hogy mit várnak el egy párkapcsolattól az újabb generációk tagjai. Persze, ez is egy összetettebb kérdés, mivel nem mindegy, milyen korosztályról van szó. De a felmérések szerint egyre inkább azt várjuk egy kapcsolattól, hogy az univerzális szinten elégítse ki igényeinket. Olyan párt keresünk, aki lelki társ, szerető, barát, bulipartner egyben. Vagyis, hogy ő legyen a legfőbb, szinte egyetlen örömforrásunk. Ez persze nem tudatosan zajlik, és csak általánosságban igaz, de a szakemberek szerint erre érdemes odafigyelnünk. A várható élettartam mindeközben megnőtt, vagyis a párok elvileg hosszabb ideig vannak együtt (persze a válások száma ezt a képet árnyalja), de fontos, hogy ne tegyünk ilyen nagy terhet párunkra.

Honnan tudom, hogy társfüggő vagyok?

A társfüggőség nem sokban tér el az alkoholizmustól, a szerencsejáték-függőségtől vagy bármilyen függőségtől. Egy mentális probléma, csak ebben az esetben nem egy tárgytól, egy szokástól, hanem egy másik személytől függünk.

A szerelem jelei testbeszédben

A testbeszéd valóban kulcsszerepet játszik a kommunikációban, különösen a szerelemben. Ahogy a cikk is kiemeli, a testbeszéd gyakran árulkodóbb, mint a szavak, és segíthet megérteni a másik fél érzelmeit és szándékait.

Mikrocheating: létezik-e alig megcsalás?

Van-e a megcsalásnak egy bizonyos szürke zónája? Határ az igen és a nem között, a senki földje. Ahonnan ide is meg oda is lehet fordulni, könnyedén alakítható a narratíva barátsággá és szeretői viszonnyá egyaránt. Ez a mikrocheating, vagyis a mikromegcsalás, ami jóval összetettebb jelenség, mint azt elsőre gondolnánk. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mik a jellegzetességei és miért nehéz definiálni?

Passzív agresszió a baráti kapcsolatokban

Duzzogás, nyöszörgés, pofavágás, büntető hűvösség, egy jól időzített beszólás – csak hogy párat említsünk azokból az eszközökből, amelyek a passzív-agresszív emberek kommunikációs készletében megtalálhatók. Ezeket a megnyilvánulásokat a kevésbé szerencsések akár napi szinten megtapasztalhatják egy baráti kapcsolatban, és emiatt egyáltalán nincsenek könnyű helyzetben.

Párkeresős nyomozás Facebook-csoportokban

Az interneten sok mindent megoszthatunk egymással: Facebook-csoportokban cserélnek gazdát elektronikai eszközök, könyvek, akár több milliós gépjárművek is. Az elmúlt időszakban botlottam bele egy olyan online közösségbe, ahol nem illegális szerekkel kereskednek, hanem információval különböző férfiakról, nőkről, lehetséges jövendőbelikről. De mit is jelent ez pontosan? Előre szólok egy olyan jelenségről van szó, ami több szempontból megmosolyogtató lehet és személyesen is utánajártam a témának.