Menü

Mi a titka az elronthatatlan majonéznek?

  • Dátum: 2017.04.06., 22:10

Literszámra vásárolva a különböző bolti majonézeket, sokszor gondolkodtam, vajon nem tudnánk-e ezt mi is megcsinálni itthon? Egyrészt, mert talán gyorsabb, és ha zárva van az üzlet, akkor is előállítható, másrészt a bolti változatok íze sokszor kissé műanyagosnak tetszhet.

Korábban is próbálkoztunk már az otthoni majonézkészítéssel, de valamin mindig elbuktunk. Azután anyósomtól tanultam a tökéletes majonéz receptet, amit most szeretettel osztok meg veletek.

Az első és nagyon fontos dolog, hogy el kell engednünk azt a tévhitet, miszerint a majonéz gyártásakor a tojásfehérjét mindenképpen ki kell dobnunk.

Legelső lépésként – ez a titok egyik nyitja – egy EGÉSZ tojást, sárgájával és fehérjével együtt (esetleg még egy plusz tojássárgáját hozzátehetünk), sóval, borssal, cukorral vagy édesítőszerrel, 2 evőkanál mustárral és egy evőkanál ecettel keverjünk ki. Fontos, hogy az ecet biológiai erjesztéssel készült ecet legyen, ne pedig ecetsav. Legjobb, ha alma- vagy borecetet használunk, de ételecet is jó, viszont abból kevesebbet tegyünk bele. Az alma- és borecetek csak 5% körüliek. A kotyvalékunkhoz ízlés szerint még egy gerezd fokhagymát vagy frissen facsart citromlevet (tényleg ne flakonos, boltit!) is rakhatunk.

Nagyon fontos, hogy az összetevőket villával vagy KÉZI habverővel keverjük ki nagyjából, állaga krémszerű legyen.

Ezt követően kezdhetjük adagolni hozzá az olajat. A legtöbb recepttel ellentétben az olaj adagolásánál nem kell óvatosnak lennünk, bátran adhatjuk hozzá, nem kell elaprózni. A keverést még mindig kézi mixerrel vagy a gépi mixer alacsony fokozatával végezzük, de semmiképpen se használjunk botmixert! Az olajak közül a legjobb a hidegen sajtolt kukoricacsíra olaj, ami lágy ízt biztosít a majonézünknek. Kukoricacsíra olaj helyett használhatunk étolajat is, a lényeg mindössze az, hogy olajunk semleges ízű legyen, tehát ne használjunk olivaolajat, mert annak nagyon karakteres jellege kesernyés ízt kölcsönöz a majonéznek. Jó ötlet lehet a receptet repceolajjal is kipróbálni.

A kevergetés során folyamatosan kóstolgassuk az elegyünket, amit bármikor – akár a legvégén is – nyugodtan utána ízesíthetünk. Az a jó, ha a laza kevergetés végére egy viszonylag híg elegyet kapunk. Ez az a pillanat, amikor magunkhoz ragadhatjuk a botmixert, és annak segítségével tetszőleges sűrűségűre, krémszerűre sűríthetjük a majonézünket. Arra számítsunk, hogy ez egy nagyon gyors folyamat lesz!

Ebben az egészben az a rendkívüli, hogy máris körülbelül egy liternyi majonézt készítettünk, amit csak átöntünk egy műanyag dobozba vagy egy kiürült, régi majonézes flakonba, amiből még nyomhatjuk is, mint a boltban kapható testvérét.

A hűtőben pedig minimum 2-3 hétig eláll. Amikor újra elővesszük, figyeljünk arra, hogy a vizes és olajos fázisok szétválhatnak, ezért ilyenkor rázzuk fel vagy keverjük újra össze.

Reggelizéssel kapcsolatos tévhitek

Ahányféle diéta és trend, annyiféle útmutatás az étkezésekről. Tények és tévhitek a reggeliről, pro és kontra.

Ashoka jótékony hatásai

Az Ashoka szó szerinti jelentése: „gondok nélkül”. A hinduk egyik legfontosabb fája, amely egész India szerte honos.

Szezonális zöldségek májusban

Elérkezett az a tavaszi hónap, amikor a piacon már csupa friss és szezonális zöldséget találhatunk. Érdemes tudni, miért fontos ezeknek az idény zöldségeknek a fogyasztása, és hogyan csempészhetünk többet belőlük az étrendünkbe. Felejtsük el végleg a telet, és készüljünk tápanyaggal és vitaminokkal teli friss ételekkel a nyárra!

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.