Menü

Milyen egyéb veszélyt rejt még a dohányzás?

  • Dátum: 2017.04.30., 20:38

Ismert a veszély, amit a passzív dohányzás okoz a növekvő gyermeknek és a még meg nem születetteknek, most azonban még egy pont került fel a listára. A dohányzáshoz köthető bizonyos genetikai változásokat összefüggésbe hoztak a gyermekkorban kialakuló daganat egyik fajtájával, mégpedig az akut limfoblasztos leukémiával (ALL).

Ha a leukémiás sejtekben megfigyeljük a dohány toxinjai által okozott változásokat, látni fogjuk, hogy ezek a változások – például bizonyos gének egyes szakaszai kiesnek – nem öröklődnek a szülőktől. A változások a gyermekek immunsejtjeiben jönnek létre, így a legfontosabb, hogy a gyermek az anya hasában eltöltött idő alatt és közvetlenül utána ne legyen kitéve dohányfüstnek.

A kutatók által megvizsgált minták kétharmadából hiányzott a nyolcból legalább egy génszakasz, amely az ALL-es páciensek többségére jellemző. Ez a „génszakasz hiány” sokkal általánosabban előfordult azoknál a gyerekeknél, akiknek az édesanyja a terhesség során vagy a születésük után dohányzott.

A tudósok egy arányszámot is meghatároztak. E szerint, ha valaki a terhesség alatt napi öt darab cigarettát szív, a „génszakasz hiányok” vagy tudományos nevükön deléciók előfordulási aránya 22%-kal nő. Ugyanez a mennyiségű cigaretta a szoptatás időszakában 74%-kal emeli meg a deléciók előfordulási gyakoriságát. A fogamzás előtti időszakban elszívott napi öt szál cigaretta is jelentős szereppel bírt, ekkor a deléciók 7-8%-kal gyakrabban fordultak elő.

A kockázatokat akkor csökkenthetjük le a legjobban, ha egy az egyben kiiktatjuk a dohányzást az életünkből.

Forrás: www.foxnews.com

A gyomorégés okai

Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?

Rotavírus, mit kell tudni róla?

Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.