Milyen egyéb veszélyt rejt még a dohányzás?
- Dátum: 2017.04.30., 20:38
Ismert a veszély, amit a passzív dohányzás okoz a növekvő gyermeknek és a még meg nem születetteknek, most azonban még egy pont került fel a listára. A dohányzáshoz köthető bizonyos genetikai változásokat összefüggésbe hoztak a gyermekkorban kialakuló daganat egyik fajtájával, mégpedig az akut limfoblasztos leukémiával (ALL).
Ha a leukémiás sejtekben megfigyeljük a dohány toxinjai által okozott változásokat, látni fogjuk, hogy ezek a változások – például bizonyos gének egyes szakaszai kiesnek – nem öröklődnek a szülőktől. A változások a gyermekek immunsejtjeiben jönnek létre, így a legfontosabb, hogy a gyermek az anya hasában eltöltött idő alatt és közvetlenül utána ne legyen kitéve dohányfüstnek.
A kutatók által megvizsgált minták kétharmadából hiányzott a nyolcból legalább egy génszakasz, amely az ALL-es páciensek többségére jellemző. Ez a „génszakasz hiány” sokkal általánosabban előfordult azoknál a gyerekeknél, akiknek az édesanyja a terhesség során vagy a születésük után dohányzott.
A tudósok egy arányszámot is meghatároztak. E szerint, ha valaki a terhesség alatt napi öt darab cigarettát szív, a „génszakasz hiányok” vagy tudományos nevükön deléciók előfordulási aránya 22%-kal nő. Ugyanez a mennyiségű cigaretta a szoptatás időszakában 74%-kal emeli meg a deléciók előfordulási gyakoriságát. A fogamzás előtti időszakban elszívott napi öt szál cigaretta is jelentős szereppel bírt, ekkor a deléciók 7-8%-kal gyakrabban fordultak elő.
A kockázatokat akkor csökkenthetjük le a legjobban, ha egy az egyben kiiktatjuk a dohányzást az életünkből.
Forrás: www.foxnews.com
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.
Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.