Menü

Mik a menstruációs tünetek lelki okai?

Előző cikkünkben a premenstruációs szindróma biológiai okairól volt szó, most pedig megnézzük, hogy milyen lelki tényezők befolyásolják a menstruációt kísérő tünetek jelentkezését?

Nem véletlen, hogy egyesek számára a menzesz ideje szinte zökkenőmentesen zajlik, amíg más lányok és nők komoly nehézségként élik azt meg. Ennek mindig oka van, amit meg lehet találni.

Sajnos a társadalmunkban még mindig tabuként, negatívként kezelik az élet egyik legtermészetesebb dolgát, a menstruációt. Reklámok tömkelege szól arról, hogy miként tudjuk észrevétlenné tenni az egész folyamatot – láthatatlan betétekkel, tamponokkal, ahol vérfoltmentes fehér nadrágban ugrálnak a hölgyek, valamint a tüneteket varázsütésre eltüntető gyógyszerekkel. Holott nem az lenne a cél, hogy láthatatlanná, hanem hogy természetessé váljon a folyamat, amely minden nő életének része a gyermekváráson kívüli időszakban. Éppen az a gond, ha nincs menstruáció, hiszen annak valamilyen egészségügyi probléma, betegség, hormonzavar áll a hátterében (a megoldást ott is fontos lenne lelki szinten is kezelni).

Sok ősi kultúrában ünnepelték a menstruáló nőket, hiszen ez jelezte a termékenységüket. De tudták azt is, hogy ilyenkor a Holdhoz és az éjszakához köthető érzékeny, női energiák vannak előtérben, amely érzelmek tömkelegével, fokozott érzékenységgel jár. Ezt sem negatívként kezelték, sőt: úgy vélték, ilyenkor teljes a bölcsességük és a megérzésük.

Esélyes, hogy a mostanában fokozottan jelentkező menstruációs túlérzékenység és hangulatingadozás hátterében az is áll, hogy megpróbáljuk elnyomni énünknek azt a részét, amely intuitív és érzelmekkel teli.

Gyakori, hogy azoknál jelentkeznek súlyosabb premenstruációs tünetek, akiknek problémájuk van a nőiességük vagy maga a menstruáció elfogadásával. Ennek oka lehet valamilyen gyermekkorban jelentkező nehézség, például hogy valakit inkább fiúnak vártak, megalázták a testi érés során, bántalmazás áldozata volt, felkészületlenül vagy sokkolóan érte az első menzesz jelentkezése. Ezek csak opciók, mindenki esete egyéni, s a listát még hosszan lehetne sorolni.

Ha valakinél odáig jut a probléma, hogy akár ájulás is jelentkezik a PMS tünetek között, ott a biológiai okok feltérképezésén túl mindenképp érdemes terápiás, meditációs folyamatban részt venni. Az ájulás általában azt jelenti lelki szinten, hogy valaki szeretne menekülni, kilépni a valóság(á)ból, mert a jelenlegi világában nem érzi jól magát. (Ennek érdekessége, hogy az ájulásról mint állapotról sokan úgy számolnak be, hogy kellemes a „semmi állapotában” létezni. Természetesen ez csak akkor lehetséges, ha az ájulást nem kísérte esés, sérülés.) Ilyenkor lelki síkon megvizsgáljuk, hogy miért érzi ezt az illető, mi az, amit nehezen visel az életében, vagy milyen múltbeli tényezők állnak a háttérben (mondjuk valamilyen generációs probléma). Mondani sem kell, hogy az ájulási tüneteknek milyen kockázatai lehetnek, balesetveszélyes tünetről van szó, így mindenképpen fontos teljes körűen foglalkozni vele.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Az önkéntelen emlékezet

Az önkéntelen emlékezet egy hirtelen villanás, amiből a múltunk egy korábbi részére nézünk vissza és ez az érzés olykor nagyon magával ragadó tud lenni. A kérdés, hogy honnét jönnek ezek? Hogyan keletkeznek? Ebben a cikkben az önkéntelen emlékek témáját járjuk körül.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Mentális egészség a mindennapokban

Március minden évben a mentális egészség hónapja. A szakmai szervezetek és közösségek ebből az alkalomból rendszeresen kampányokkal hívják fel a figyelmet a mentális egészség fontosságára és tudatosítására.