Menü

Felelős szórakozás a gyerekekkel is

Szülőként tudjuk, hogy nem egyszerű olyan szabadidős programot találni otthon, vagy a nyaralás, üdülés alatt, ami a gyerekeket igazán leköti, de a felnőtt sem rohan tőle világgá. Mégis fontos, hogy e tekintetben is felelősen gondolkodjunk: a delfinárium, óceanárium vagy a cirkusz nem a legjobb választás állatvédelmi szempontból.

Érdekes, hogy micsoda közkedveltségnek örvendenek ezek az itt felsorolt szórakozási lehetőségek, mégsem gondolunk bele józan paraszti ésszel, hogy vajon mi zajlik a kulisszák mögött. Természetesen az állatok gyönyörűek, édesek, lenyűgözőek, ehhez nem fér kétség. Az ember mégis önző, amikor ezeket a lehetőségeket választja. Miért?

Nos, hogyan éreznénk magunkat, ha intelligens lényként befognának minket, elszakítanának a környezetünktől, a családunktól, és egy szobányi méretű helyre lennénk bezárva, ahol csak akkor kapunk ennivalót, ha teljesítünk? Egy delfinárium vagy óceanárium pedig pontosan erről szól. A cirkusz annyiban más, hogy ott utaztatják az állatokat, de nekik ez korántsem akkora öröm, mintha az ember utazik. Hiszen nekünk ezzel valamilyen célunk van, az állatoknak viszont csak plusz teher amellett, hogy mondhatni "embertelen" körülmények között tartják őket.

S bár gyerekseregek lógnak a kerítésen, ha megérkezik a cirkusz - nyilván mindenkinek érdekes az elefánt és az egyéb egzotikus állatok, ha jó megfigyelők vagyunk, láthatjuk, hogy vagy egy méretükhöz képest szűk kocsiban utaznak, vagy kikötik őket, vagy mutatványoznak - erről szól az életük. Ahelyett, hogy a saját élőhelyükön vándorolnának csoportosan. Szomorú ebbe belegondolni, és minden egyes belépőjegy megvásárlásával mi is támogatjuk ezt a fajta méltatlan állattartási módozatot.

Vonatkoztassunk el az öncélú, önző szemléletmódtól, és inkább neveljük a gyermekeinket is felelősségre, valamint mi is tájékozódjunk! Természetesen teljesen más, ha például egy állatkert azért tart egy állatot, mert az megsérült és befogadták, mert saját élőhelyén a sérülése, problémája miatt már nem lenne életképes, vagy ha valamilyen fajtamentési tevékenységet folytat az állatkert. Ezen túl azonban minden más elfogadhatatlan, ha az állatok érdekeit nézzük!

Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?

Magyarország legkülönlegesebb kirándulóhelyei tavasszal

A tavasz az egyik legjobb időszak a túrázásra Magyarország hegyvidékein és környezetében. A természet újjáéled, a virágok nyílni kezdenek, és a kellemes hőmérséklet ideális a hosszabb sétákhoz, kiránduláshoz. Az alábbiakban néhány csodálatos túraútvonalat, tavaszi látnivalót nézhetünk meg, amelyeket érdemes felfedezni az év korai szakaszában.

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

Kristályok, amelyek segítenek a negatív energiák megóvásától

A kristályok valóban lenyűgöző eszközök lehetnek a negatív energiák elkerülésében és a belső egyensúly megteremtésében. Az alábbiakban összefoglalom a felsorolt kristályok főbb jellemzőit, és hogy hogyan segíthetnek a stressz és a negatív hatások kezelésében.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.