5 tipikus hiba, amit sportolás során elkövethetsz
- Dátum: 2017.12.17., 23:56
- diéta, edzés, edzőterem, életmódváltás, fogyókúra, hiba, ismétlésszám, konditerem, mélyozomzat, mozgás, nyújtás, sport, súlyzó, tartóizom, törzstartó izom
A rendszeres sport jótékony hatásait az egészség fenntartásán túl is a végtelenségig lehetne sorolni. Nem csak feszesebb alakot és önbizalmat nyerhetünk vele, de sokkal nyugodtabbá, produktívabbá válunk már napi fél óra mozgástól is. De milyen hibákat követünk el leggyakrabban? Mire érdemes odafigyelni, hogy még eredményesebbekké váljunk?
1. Megúszásra játszol
Az ismétlésszámok között beiktatott túl gyakori szünetek vagy a kényelmesen folytatott izomerősítés sokszor becsapós lehet, és nem biztos, hogy a kívánt eredményt hozza, hiába fektetünk bele értékes időt. Ha erősítés a cél, érdemes nagyobb súlyokkal és alacsonyabb ismétlésszámmal dolgozni: pl. 4x8 vagy 4x10. Ha már érzed, hogy az emelések egyre fokozódó kihívást jelentenek, az azt jelzi, hogy jó úton haladsz.
2. Rossz a tartásod edzés közben
A legáltalánosabb gyakorlatok során sem könnyű rögtön eltalálni a helyes testtartást. Önmagunkon ezt sokszor talán észre sem vesszük, pedig nem csak a hatékonyságot csökkenti, hanem idővel súlyosabb sérüléseket is okozhat. Ha még újak vagyunk az edzőteremben, mindenképp kérjünk külső segítséget legalább az első alkalommal, később pedig helyezkedjünk ellenőrzésképp a tükör elé.
3. Elhanyagolod a tartóizmokat
Szintén problémát jelenthet, ha csak a látható izmokra koncentrálsz, miközben elfeledkezel a mélyizomzatról, a törzstartó izomról. Pedig a tartóizomzat megerősítésével megelőzhető egy esetleges krónikus hát és derékfájás, emellett egyensúlyérzékünk és stabilitásunk és látványos fejlődésnek indul.
4. Beleragadtál a rutinba
Rátaláltál a kedvencedre és folyton ugyanazt az edzéstervet csinálod? Bár néha így kényelmesebb, azonban ez könnyen a hatékonyság rovására mehet. Az izmok egy idő után alkalmazkodnak, és ez gátolja a fejlődést. Érdemes legalább havonta variálni az edzés típusát, akár fokozatosan is.
5. Fogyókúrázol
A változás titka nem a fogyókúra, hanem az életmódváltás. Amennyiben nem figyelünk oda az étkezésre, egész nap nem eszünk vagy csak össze-vissza, akkor a szervezetünk nem a zsírraktárunkhoz nyúl, hanem az izomból fogja biztosítani a számára szükséges energiát. A legideálisabb, ha kisebb adagokban, 3 óránként viszünk be „jó” szénhidrátot, zsírt illetve fehérjét.
Mindezek mellett persze sose feledkezzünk meg a nyújtásról és a kellő folyadékpótlásról sem, de legfőképp, hogy élvezzük a feltöltődést és a folyamatos fejlődést!
Milyen problémák esetén ajánlott a kompressziós harisnya?

A kompressziós harisnya egy speciális ruhadarab, amely a lábakon és a lábfejeken kifejtett nyomás segítségével javítja a vérkeringést, és megelőzi a visszerek kialakulását. Különböző erősségű nyomást fejt ki, így mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbbet. Gyógyászati segédeszközként hasznos, és különösen hasznos krónikus vénás elégtelenség, visszér, nyiroködéma, valamint trombózis megelőzésében.
Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Egyesek számára a mozgás öröme egyfajta életmód, mások számára talán felesleges és megerőltető dolog. A sport célja a fizikai erőnlét, a fizikai kondíció és a testtartás javítása, emellett pozitív hatással van az ember mentális egészségére is. Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?
Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.
Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?
Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.