Menü

5 tipikus hiba, amit sportolás során elkövethetsz

A rendszeres sport jótékony hatásait az egészség fenntartásán túl is a végtelenségig lehetne sorolni. Nem csak feszesebb alakot és önbizalmat nyerhetünk vele, de sokkal nyugodtabbá, produktívabbá válunk már napi fél óra mozgástól is. De milyen hibákat követünk el leggyakrabban? Mire érdemes odafigyelni, hogy még eredményesebbekké váljunk?

1. Megúszásra játszol

Az ismétlésszámok között beiktatott túl gyakori szünetek vagy a kényelmesen folytatott izomerősítés sokszor becsapós lehet, és nem biztos, hogy a kívánt eredményt hozza, hiába fektetünk bele értékes időt. Ha erősítés a cél, érdemes nagyobb súlyokkal és alacsonyabb ismétlésszámmal dolgozni: pl. 4x8 vagy 4x10. Ha már érzed, hogy az emelések egyre fokozódó kihívást jelentenek, az azt jelzi, hogy jó úton haladsz.

2. Rossz a tartásod edzés közben

A legáltalánosabb gyakorlatok során sem könnyű rögtön eltalálni a helyes testtartást. Önmagunkon ezt sokszor talán észre sem vesszük, pedig nem csak a hatékonyságot csökkenti, hanem idővel súlyosabb sérüléseket is okozhat. Ha még újak vagyunk az edzőteremben, mindenképp kérjünk külső segítséget legalább az első alkalommal, később pedig helyezkedjünk ellenőrzésképp a tükör elé.

3. Elhanyagolod a tartóizmokat

Szintén problémát jelenthet, ha csak a látható izmokra koncentrálsz, miközben elfeledkezel a mélyizomzatról, a törzstartó izomról. Pedig a tartóizomzat megerősítésével megelőzhető egy esetleges krónikus hát és derékfájás, emellett egyensúlyérzékünk és stabilitásunk és látványos fejlődésnek indul.

4. Beleragadtál a rutinba

Rátaláltál a kedvencedre és folyton ugyanazt az edzéstervet csinálod? Bár néha így kényelmesebb, azonban ez könnyen a hatékonyság rovására mehet. Az izmok egy idő után alkalmazkodnak, és ez gátolja a fejlődést. Érdemes legalább havonta variálni az edzés típusát, akár fokozatosan is.

5. Fogyókúrázol

A változás titka nem a fogyókúra, hanem az életmódváltás. Amennyiben nem figyelünk oda az étkezésre, egész nap nem eszünk vagy csak össze-vissza, akkor a szervezetünk nem a zsírraktárunkhoz nyúl, hanem az izomból fogja biztosítani a számára szükséges energiát. A legideálisabb, ha kisebb adagokban, 3 óránként viszünk be „jó” szénhidrátot, zsírt illetve fehérjét.

Mindezek mellett persze sose feledkezzünk meg a nyújtásról és a kellő folyadékpótlásról sem, de legfőképp, hogy élvezzük a feltöltődést és a folyamatos fejlődést!

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?

Mire utalhat a hirtelen fogyás?

Manapság nagyon sok ember túlsúllyal küzd, és minden vágya az, hogy gyorsan lefogyjon. A nagyon gyors súlyvesztés még akkor sem jó, ha ezt akarattal tesszük karcsúságunk érdekében. Sokkal nagyobb lehet azonban a baj, ha a fogyás akaratunktól függetlenül, változatlan étrend mellett következik be.

4 tipp gyors fogyáshoz

Nyaralásra vagy különleges eseményekre, mint esküvőre, esetleg egy versenyre bizony előfordulhat, hogy kevés idő alatt kell leadni néhány felesleges kilót. Ugyanakkor a gyors fogyás nem feltétlenül a legjobb módja a súlyvesztésnek, ha valóban tartós eredményt szeretnél elérni, hiszen ezek a diéták tápanyaghiányra apellálnak, amit a szervezet később visszakövetel.

Testzsír csökkentés okosan - Erre figyelj!

Testünk az energiát alapvetően zsírban vagyis testzsírban tárolja. Így kijelenthető, hogy a magas testzsírarány vagyis testzsírszázalék, krónikus energiatöbbletet jelent. Ennek oka, hogy több energiát viszünk be, mint amennyit testünk felhasznál, eléget. Ezt érdemes tovább fejtegetni, mivel ilyenkor jön az egyél kevesebbet, mozogj többet javaslat, ami nem mindig célravezető. Van ugyanis aki ehet bármennyit, nem hízik, míg más akkor is hízik, ha ránéz az ételre, pedig még mozog is.

Exorexia (kóros sportolás) tünetei és kezelése

Az exorexia súlyos edzésmániát, kóros edzést, egyfajta függőséget jelent. Érintettjei testsúlyukat és alakjukat akarják teljesen kontrollálni, amihez edzéseik számát egyre csak emelik, annak elmaradásakor feszültek és indulatosak lesznek. Olyan szenvedélybetegségről van tehát szó, amelynél az eredetileg egészségesnek induló mozgás válik betegessé, kényszeressé.