Menü

Az otthon illata-légfrissítés egészségesen, avagy a térparfüm titka

Neked mit jelent az otthon illata? Télen a fahéjas sütemények, vanília illatát, tavasszal friss virágokét, vagy a teregetés utáni frissen mosott ruhák illatát? A rendhez, tisztaság érzéséhez, jó hangulatunkhoz hozzátartozik a friss levegő, a jó illat is, ezért próbálunk általában mindent megtenni az állott szag elkerüléséért. A rendszeres szellőztetés mellett különböző légfrissítőket használunk, ezeket a szintetikus termékeket azonban jó lenne leváltani, ugyanis kutatások igazolták az egészségre kifejtett káros hatását. A belső légterek minősége újabban egyre többször kerül kutatások középpontjába. A vizsgálatok szerint a legtöbb lakás, iroda levegője szennyezettebb, mint a nagyvárosok levegője.

A belső levegő minőségét több dolog határozza meg. A felhasznált építőanyagokból, festékekből kipárolgó kemikáliáktól kezdve a levegőbe kerülő tisztítószer-molekulákon át a szintetikus illatanyagokat tartalmazó légfrissítőkig sok minden befolyásolhatja a levegőminőséget. Egészségünk érdekében érdemes legalább azon változtatnunk, amin tudunk. Lakásfelújítás esetén például válasszunk természetbarát festéket, és ne használjunk mesterséges illatanyagokkal, hajtógázzal teli légfrissítőket. Bio illóolajok párologtatásával és házi készítésű légfrissítőkkel, vagy térparfümmel tegyük illatossá környezetünket. Ez különösképp a téli időszakban, amikor még többet vagyunk zárt térben. A rossz levegő nem csak közérzetünkre, de immunrendszerünkre is negatív hatással van. Így ha odafigyelünk a táplálkozásunkra, sportolunk, tiszta vizet iszunk, és úgy általában igyekszünk egészségesen élni, akkor erre is figyeljünk.

Ha kisgyermekeink vannak, ez még fontosabbá válik. Télen sok szülő elköveti azt a hibát, hogy a gyerekszobát nem szellőzteti, hogy a meleget megőrizze (sokszor pont betegség idején gondolkodunk így). Amíg a gyerekek nem ugrálnak, játszanak intenzíven, a szoba levegőjét frissnek érezzük, pedig korántsem az. Az elhasználódott levegőt aztán a lakás többi része felé igyekeznek szellőztetni, és még, ha közvetlenül a gyerekszobába nem is permeteznek káros anyagokkal teli légfrissítőt, az oda is bejut. Pedig házi készítésű térparfümmel még az immunrendszert is erősíthetjük, az illóolajokat variálva pedig mindig hangulatunknak, ízlésünknek megfelelőt tudunk előállítani .

Ne féljünk a szellőztetéstől se. Ilyenkor a szoba levegője cserélődik, a bent keringő kórokozók a hideg irányába távoznak. A szellőztetés után használjuk az immunerősítő, levegőfertőtlenítő anyagokat tartalmazó nátha elleni házilégfrissítőnket (lsd. lentebb). Ezek légfrissítők/térparfümök készítéséhez csupán egy patikában kapható 50 ml-es pumpás üvegcsére, némi alkoholra (gyógyszertári alkohol/vodka, pálinka) és a használni kívánt illóolajakra van szükség. Az üveg aljára öntsünk kb. egy ujjnyi alkoholt, ebbe pedig az illóolajokat. Ezt a keveréket hagyjuk állni egy éjszakát, vagy csak pár órát, hogy az illatanyagok az alkoholba is bekerüljenek. Ezután öntsük fel az üvegcsét forralt és visszahűtött vízzel. Kész is vagyunk!

Karácsonyi időszakban használjunk narancs, fahéj és szegfűszeg olajat (fűszerekből kevesebbet) és így tovább- a hangulatunknak, évszaknak megfelelően. Ismerjük meg a különböző illatokat, és használjuk ki azok aromaterápiás hatásait is (pl.: gerániumot, levendulát nyugtatáshoz)

Túl vagyunk a karácsonyon, és itt az influenzaszezon. Azt hiszem, mindenki jó hasznát veheti a nátha elleni térparfümnek. A fentebb leírt módon készítsük. A pumpás üvegbe öntött ujjnyi alkoholba 10 csepp citromolaj, 5 csepp teafa és 5 csepp levendula kerüljön. A menta is fertőtlenítő hatású, mint a teafa, de jellegzetes illatát sokan nem kedvelik, és elnyomja a többi alkotóelem kellemes illatát. Márpedig ez egy térparfüm, tehát igenis ne csak hasznos, de illatos is legyen! A citromolaj alap a levendulával, teafával nagyon kellemes, testet, lelket nyugtató, és egyben vitalizáló elegyet alkot. Ezt bátran használhatjuk akár a gyerekszobában is. Próbálják ki!

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Koszos hatású farmer és cipő egy vagyonért?

A minap olvastam, hogy Jennifer Lopez egy piszkos, de elképesztően drága farmerban járta New York utcáit. A művésznőről tudjuk, hogy szereti kipróbálni és megmutatni az újabbnál újabb stílusirányzatokat, ám ezúttal lehet, hogy kicsit túllőtt a célon? Egy koszos farmerban járta New York utcáit, amelynek ára megdöbbentő.

A majális története, jelentése

A tavasz egyik legkedveltebb ünnepe a majális, de sokan nincsenek tisztában azzal, hogy honnan is ered ez a szokás, illetve hogy mit jelent a szó. Ebben a cikkben bemutatom az ünnepet, így megtudhatjátok, hogy mit ünneplünk ezen a napon, illetve azt, hogy mikor van, valamint, hogy hogyan forrt egybe a munka ünnepével.

Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció

Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.

Miért fontos a csapatépítés?

A helyi rádióban valamelyik nap a csapat építő tréningek fontossága, haszna volt a téma, így már akkor megfogalmazódott bennem, hogy erről a témáról érdemes írni. Mi a csapatépítés lényege, hogy zajlik, miért van rá szükség és kiknek ajánlott, ezekről szól mai cikkünk.