Menü

Az otthon illata-légfrissítés egészségesen, avagy a térparfüm titka

Neked mit jelent az otthon illata? Télen a fahéjas sütemények, vanília illatát, tavasszal friss virágokét, vagy a teregetés utáni frissen mosott ruhák illatát? A rendhez, tisztaság érzéséhez, jó hangulatunkhoz hozzátartozik a friss levegő, a jó illat is, ezért próbálunk általában mindent megtenni az állott szag elkerüléséért. A rendszeres szellőztetés mellett különböző légfrissítőket használunk, ezeket a szintetikus termékeket azonban jó lenne leváltani, ugyanis kutatások igazolták az egészségre kifejtett káros hatását. A belső légterek minősége újabban egyre többször kerül kutatások középpontjába. A vizsgálatok szerint a legtöbb lakás, iroda levegője szennyezettebb, mint a nagyvárosok levegője.

A belső levegő minőségét több dolog határozza meg. A felhasznált építőanyagokból, festékekből kipárolgó kemikáliáktól kezdve a levegőbe kerülő tisztítószer-molekulákon át a szintetikus illatanyagokat tartalmazó légfrissítőkig sok minden befolyásolhatja a levegőminőséget. Egészségünk érdekében érdemes legalább azon változtatnunk, amin tudunk. Lakásfelújítás esetén például válasszunk természetbarát festéket, és ne használjunk mesterséges illatanyagokkal, hajtógázzal teli légfrissítőket. Bio illóolajok párologtatásával és házi készítésű légfrissítőkkel, vagy térparfümmel tegyük illatossá környezetünket. Ez különösképp a téli időszakban, amikor még többet vagyunk zárt térben. A rossz levegő nem csak közérzetünkre, de immunrendszerünkre is negatív hatással van. Így ha odafigyelünk a táplálkozásunkra, sportolunk, tiszta vizet iszunk, és úgy általában igyekszünk egészségesen élni, akkor erre is figyeljünk.

Ha kisgyermekeink vannak, ez még fontosabbá válik. Télen sok szülő elköveti azt a hibát, hogy a gyerekszobát nem szellőzteti, hogy a meleget megőrizze (sokszor pont betegség idején gondolkodunk így). Amíg a gyerekek nem ugrálnak, játszanak intenzíven, a szoba levegőjét frissnek érezzük, pedig korántsem az. Az elhasználódott levegőt aztán a lakás többi része felé igyekeznek szellőztetni, és még, ha közvetlenül a gyerekszobába nem is permeteznek káros anyagokkal teli légfrissítőt, az oda is bejut. Pedig házi készítésű térparfümmel még az immunrendszert is erősíthetjük, az illóolajokat variálva pedig mindig hangulatunknak, ízlésünknek megfelelőt tudunk előállítani .

Ne féljünk a szellőztetéstől se. Ilyenkor a szoba levegője cserélődik, a bent keringő kórokozók a hideg irányába távoznak. A szellőztetés után használjuk az immunerősítő, levegőfertőtlenítő anyagokat tartalmazó nátha elleni házilégfrissítőnket (lsd. lentebb). Ezek légfrissítők/térparfümök készítéséhez csupán egy patikában kapható 50 ml-es pumpás üvegcsére, némi alkoholra (gyógyszertári alkohol/vodka, pálinka) és a használni kívánt illóolajakra van szükség. Az üveg aljára öntsünk kb. egy ujjnyi alkoholt, ebbe pedig az illóolajokat. Ezt a keveréket hagyjuk állni egy éjszakát, vagy csak pár órát, hogy az illatanyagok az alkoholba is bekerüljenek. Ezután öntsük fel az üvegcsét forralt és visszahűtött vízzel. Kész is vagyunk!

Karácsonyi időszakban használjunk narancs, fahéj és szegfűszeg olajat (fűszerekből kevesebbet) és így tovább- a hangulatunknak, évszaknak megfelelően. Ismerjük meg a különböző illatokat, és használjuk ki azok aromaterápiás hatásait is (pl.: gerániumot, levendulát nyugtatáshoz)

Túl vagyunk a karácsonyon, és itt az influenzaszezon. Azt hiszem, mindenki jó hasznát veheti a nátha elleni térparfümnek. A fentebb leírt módon készítsük. A pumpás üvegbe öntött ujjnyi alkoholba 10 csepp citromolaj, 5 csepp teafa és 5 csepp levendula kerüljön. A menta is fertőtlenítő hatású, mint a teafa, de jellegzetes illatát sokan nem kedvelik, és elnyomja a többi alkotóelem kellemes illatát. Márpedig ez egy térparfüm, tehát igenis ne csak hasznos, de illatos is legyen! A citromolaj alap a levendulával, teafával nagyon kellemes, testet, lelket nyugtató, és egyben vitalizáló elegyet alkot. Ezt bátran használhatjuk akár a gyerekszobában is. Próbálják ki!

Az összeköltözés pszichológiája

Manapság egyre több fiatal pár kezdi közös életét összeköltözéssel a házasságot megelőzően, vagy azt helyettesítve. Felmerül a kérdés: az elköteleződés szempontjából vajon mennyiben más az összeköltözés, mint a házasság?

Szelfiturizmus?

Nem olyan rég olvastam, hogy szelfigátló paravánt húztak fel egy alpesi faluban, azóta pedig újabb és újabb települések elégelték meg a szelfituristákat.

Egy könyv jogainak védelme

Írtam egy könyvet, egy tudományos munkát, egy online cikket. Hogyan védjük meg az ötleteinket, és a szellemi jogainkat? Nem fogják ellopni az ötletemet? Mit tegyek, ha lemásolják a blogbejegyzésemet, kölcsönveszik az írásaim egy részét? Egyáltalán minek mekkora a súlya, a lopás az lopás, vagy nyilván egy cikk, nem egy kategóriába esik egy könyvvel? Ebben az írásban ezekre a kérdésekre kaphatunk válaszokat.

Mit vigyen a gyerek a kollégiumba?

A tanév nemcsak a bejáró és helyi diákoknak, hanem a bentlakóknak, kollégistáknak is megkezdődik, ezért némely szülőknek még az is plusz dilemmát okoz, hogy mit vigyen a gyerek a kollégiumba?

Ha a szünet után nehezen megy a korai kelés…

A kevésbé megfeszített nyári időszak, a vakáció és a nyaralások után valószínűleg sokaknak nehezére esett hosszú idő után először újra korán kelni. Akinek gyermeke van, tudja, hogy sajnos visszaállni a korai kelésre és korábbi esti lefekvésre nem könnyű feladat, sok esetben hetekbe is telhet.