Menü

Az úszás jótékony hatásai

A strandok nyáron általában tömve vannak, mindenkit megszédít a víz illata, a napfény és a kikapcsolódás lehetősége. Azonban nem mindenki a parton ücsörgésért, napozásért és lubickolásért jár a strandra: az úszómedencék is rengeteg lehetőséggel szolgálnak.

Úszni nem csak azért jó, mert az is „egy a sportok közül”, amivel megnyugtathatjuk a lelkiismeretünket. Számos előnye van: megmozgatja a karokat, lábakat, beleértve a főbb ízületeket. Az idősebb korban beültetett protézisekre sokszor azért van szükség, mert az emberek nem mozgatják meg eléggé a vállukat, csípőjüket, térdüket vagy bokájukat. Aki úszik, az megmozgatja, karban tartja az ízületeit.

Az ízületek mellett az izmok megdolgoztatására is kiválóan alkalmas az úszás. A felkar és vállöv izmaitól kezdve, a comb-és farizmokon keresztül, a has-és hátizmokig mindenre tudunk dolgozni, ha egy kiadósabb távolságra szánjuk magunkat. És ez a mozgásforma nem kizárólag megdolgoztatja az izomcsoportokat, le is nyújtja azokat. Természetesen ez a megfelelő testtartással és technikával érhető csak el, és nélkülözhetetlen az alapos bemelegítés.

A testi egészség mellett a pszichére is jó hatással van a hobbi szinten, de rendszeresen végzett úszás. Az állandóság, és ez minden sportra igaz, biztonságérzetet ad, illetve segít egy rugalmas, de hatékony napirend kialakításában. A kényelmes tempóban történő úszás segít a feladatok átgondolásában, teendők rendszerezésében. Az ilyen módon való egyedüllét, pedig hasznossá teszi a magunkra fordított időt, csökkenti a stresszt. Ráadásul a mozgás endorfinokat szabadít fel, ami fájdalom- és szorongáscsökkentő hatású.

Tehát ha tavasszal, télen és nyáron is szeretnénk ugyanazt a mozgásformát végezni, s ezzel állandóságot vinni az életünkbe, erre az egyik legalkalmasabb sport az úszás.

A Tour de Hongrie nyomában…

A 45. Tour de Hongrie magyar kerékpárverseny nemzetközi mezőnye 2024. május 8-12. között öt nap alatt 854 kilométert tesz meg a pécsi Bárány utcai befutóig. Olyan világsztárok indulnak, mint Peter Sagan vagy a Tour de France rekordra hajtó Mark Cavendish.

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?

Mire utalhat a hirtelen fogyás?

Manapság nagyon sok ember túlsúllyal küzd, és minden vágya az, hogy gyorsan lefogyjon. A nagyon gyors súlyvesztés még akkor sem jó, ha ezt akarattal tesszük karcsúságunk érdekében. Sokkal nagyobb lehet azonban a baj, ha a fogyás akaratunktól függetlenül, változatlan étrend mellett következik be.

4 tipp gyors fogyáshoz

Nyaralásra vagy különleges eseményekre, mint esküvőre, esetleg egy versenyre bizony előfordulhat, hogy kevés idő alatt kell leadni néhány felesleges kilót. Ugyanakkor a gyors fogyás nem feltétlenül a legjobb módja a súlyvesztésnek, ha valóban tartós eredményt szeretnél elérni, hiszen ezek a diéták tápanyaghiányra apellálnak, amit a szervezet később visszakövetel.