Menü

Fogyjunk éjjel? Benne vagyok!

Azt mondják, tudunk éjjel fogyni. Zsírt égetni, amíg alszunk. Meg persze ennek ellentéte is igaz, miszerint a kevés alvás hizlal. Eddig is tudtam ezt, de, most felkaptam a fejem egy friss tanulmányra.

Sokan panaszkodnak arra, hogy nehezen megy a fogyókúra, a zsírégetés, edzéssel sem igazán érnek el eredményt, valószínűleg, ők sok mindenre odafigyelnek, csak egy fontos dologra nem: az alvás és a zsírégetés közötti kölcsönhatásra. Sokszor elmondjuk, hogy a koplalás nem járható út, mégis mindig vannak, akik azt gondolják, hogy a „nemevés” a fogyás titka. Azt hiszik, ha nem esznek rendesen, a szervezet majd hozzányúl a zsírokhoz, és le fognak fogyni. Valamennyit fogynak persze, de testük nem izmos lesz és feszes, hanem löttyedt és zsíros, a koplalásos vékonyság oltárán, az izomzatot is feláldozzák.

Fontos a testmozgás, a testedzés, mert a mozgás segít abban is, hogy növekedjen az izomzatunk, hatékonyabb legyen a vérkeringés, jobban aludjunk, gyorsítja az anyagcserét. A fogyókúrák, koplalások esetében azonban mindez nem történik meg, s az izomzat sem épül fel, tehát semmilyen "testi" előnye nincs. A hangulati ingadozásokról és a lelki oldaláról, még nem is beszéltem.

De valóban ég a zsír éjjel? Igen, a szervezet valóban éget éjszaka is zsírt. A mélyalvási periódusban. Ennek hiányában, a zsírégetés nem működik. A test 0-24 órában dolgozik, éjszaka is. Méregtelenít, megy az anyagcsere, építi a szöveteket, pihen és regenerálódik, energiával tölt fel, zsírt éget. Ilyen az éjszakai üzemmód. Ennyire fontos az alvás, a pihentető, elegendő, megfelelő mennyiségű és minőségű alvás! Ne mondj le róla!

Ha fogyni akarunk, egészségesek akarunk maradni, akkor, nagy szükségünk van a napi 7 óra alvásra. Mindettől elbúcsúzhat az, aki éjjel nagyokat vacsorázik, nem mozog semmit, hajnalig lóg a közösségi oldalakon, s nem vszi komolyan az alvásra kapott idő fontosságát.

„Azok, akik 7 óránál kevesebbet alszanak, hajlamosabbak a hízásra!”- derült ki a Columbia Egyetem kutatásából.

Abba is belegondoltam, hogy aki nem 9-kor megy aludni este, hanem mondjuk éjfél után, annak elképzelhető, hogy egy pluszétkezést is be kell iktatnia, én legalábbis biztosan megéheznék, ha fent kellene maradnom még 4-5 órát, azonban, ha elalszom időben, a szervezetem égetni fogja a kalóriákat, nem pedig magához veszi őket- nassolás formájában.

A pihentető zsírégető alvásért, pedig sokat tehetsz, ha lefekvés előtt könnyűt vacsorázol, kerülöd este a túlzott edzést, az alkoholfogyasztást és az édességeket, ellazulsz egy kellemes fürdővel, alaposan átszellőzteted a szobádat, s televízió vagy számítógépezés helyett, olvasol egy kicsit a kedvenc könyvedből.

Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.

Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?

Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?