Menü

Ég, fáj, húzódik… - megoldások napégésre

Ha nyár, akkor napfény és kánikula. Szinte lehetetlen mindig hűvösben, árnyékban maradni, hiszen nem ülhetünk hónapokig a szobában. Az, hogy kit mennyire fog a nap, a bőrtípusa és a preventív tevékenységei függvénye, mellyel jó már korábban tisztában lennünk. Mi van azonban, ha bármilyen megelőzés és igyekvés ellenére is kipirul a bőrünk a nap sugaraitól? Mivel kezeljük, és mivel nem érdemes piszkálni a gyulladt bőrt?

Hűtés - IGEN

Már azzal is sokat segítünk a vörösre pirult bőrfelületnek, ha hűteni próbáljuk. Jéggel vagy hideg vízzel való borogatással a szervezet hő leadását és a normális test hő visszaállítását tesszük lehetővé, hiszen súlyosabb, nagyobb felületen való leégések esetén nem ritka a lázas állapot kialakulása sem. Konkrétan a gyulladás elmulasztásra érdemes kamillateát haszni, melyet legalább 3 tea filterből főzünk, és lehűtjük, majd kendővel vagy a bőrre spriccelve viszünk fel.

Tejföl - IGEN

A tejfölös pakolás nagy előnye, hogy nem csupán hűt, de a kiszáradástól is védi a bőrt a zsíros tulajdonságából adódóan. Kevésbé valószínű az utólagos vedlés, a bőr nem húzódik vagy feszül, így csökkenti a fájdalmat is. Bár tejfölben feküdni, pihenni igen kellemetlen egy idő után, mivel ránk szárad, és kissé romlott tejtermék „illatot” is áraszthat, mégis az egyik legpopulárisabb és leghatékonyabb otthoni praktikaként tartják számon, teljesen jogosan. Azzal, azért legyünk tisztában, hogy a valódi hatásért több órát is érdemes a bőrön hagyni, vagy esetleg óránként új pakolást feltenni, rövid távon igen kevés dolog segít a gyullad bőrünkön.

Uborka, aloe vera -IGEN

Az arc és a váll területeire kitűnő alternatívák lehetnek az uborkaszeletek, hiszen tápláló hatása a kozmetikában is régóta használatos. Legnagyobb hatása a bőr kiszáradása ellen van, önmagában a pirosság lehúzására nem elég. Az utóbbi időben azonban az aloe vera gélek, krémek azok, melyek a nyaralni indulók táskáiban gyakrabban megjelenik. A növény tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal, kutatásokkal bizonyított a magas sejtregeneráló hatása, ráadásul gyulladás és fájdalomcsökkentő. Érdemesebb, maga a növényből nyert zselészerű anyagot használni napégéskor, azonban ha erre nincs lehetőség, az ebből készült géleket keressük a gyógyszertárakban és drogériákban. A krémeket inkább kerüljük, el is mondom, miért.

Testápolók, krémek – NE

Bár a hidratáló hatás jónak tűnhet, a legtöbb krém kőolajszármazékot tartalmaz, mely még komolyabb gyulladásokhoz vezethet. Ráadásul a nehéz, zsíros krém nem engedi levegőzni a bőrt, sokkal több fájdalmat és tovább tartó gyógyulást okozva így. Olajokkal csak akkor érdemes próbálkozni, ha azok színtiszta természetes, orvosilag is bizonyított jótékony hatással bírnak (jojoba, kókuszzsír, stb.), ellenkező esetben hagyjuk a már így is károsodott bőrfelületet regenerálni. Ha pedig valóban súlyosabb esetről van szó, érdemes gyógyszerészhez fordulni, aki konkrét égésre való termékkel tud szolgálni nekünk.

A napégés nem játék, ne vegyük félvállról az megelőzést!

Milyen előnyei vannak a fogászati koronáknak?

A fogászati koronák már régóta népszerű megoldásnak számítanak a természetes fogak helyreállítására. Mikor használhatóak ezek a fogpótlások, és mi mindenben segítik a pácienseket?

Az érzékeny bőr okai

Az érzékeny és reaktív bőrt kellemetlen érzések - bizsergés, feszülő érzet, viszketés vagy égő érzet - jellemzik, amelyek néha szárazsággal és bőrpírral is együtt járnak. Bármilyen bőrtípus, legyen az száraz, zsíros vagy kombinált, érzékennyé válhat. Az érzékeny bőrre jellemző tünetek folyamatosan jelentkezhetnek, vagy bizonyos belső és külső tényezők is előidézhetik.

Az alacsony transzferrin szaturáció negatív hatásai

A transzferin szaturáció (TSAT) egy laboratóriumi vizsgálat, amely a szervezetben lévő vas szállításáért felelős fehérje, a transzferin telítettségének mértékét jelzi. A transzferin szaturáció százalékos arányban fejezi ki azt, hogy a transzferin hány százaléka van vasat tartalmazó állapotban.

A trombocitapénia tünetei

A trombocitopénia olyan állapot, amikor a vérben a vérlemezkék (trombociták) száma alacsonyabb, mint a normálértéke. A vérlemezkék fontos szerepet játszanak a vér koagulációs folyamataiban, vagyis a véralvadásban. Amikor egy ér sérül, a vérlemezkék összetapadnak és aktiválódnak, hogy megállítsák a vérzést.

Éjszakai lábgörcs

Sokaknak ismerős a kínzó fájdalom, mely sokszor éjjel, a legkedvesebb álmunkban tör ránk, amikor is begörcsöl a lábunk. Ennek több oka is lehet.