Menü

Halogatás a haladás mumusa

Első lépésben nézd meg magad külső szemmel, hogy miért halogatsz. Mintha egy orvos lennél, és próbálnád vizsgálni a beteget. Ezt úgy tudod megcsinálni, hogy mélyről előhozod magadból az igazi okot az 5 MIÉRT technikával: ötször felteszed a “miért?” kérdést és teljesen őszinte válaszokkal lépésenként mélyebbre ásol. Miután végrehajtottad láthatod, hogy egyáltalán nem az a probléma, hogy nincs kedved hozzá, hanem az, hogy túl sok a bizonytalan dolog, és egyszerűbb a szőnyeg alá söpörni az egészet.

Lehetséges okok:

fárasztó a feladat

félelem a kudarctól

szervezetlenség jellemez

bizonytalanság

tökéletességre való törekvés

önbizalomhiány

Töltsük fel magunkat, kapcsolódjunk ki!

Fordítsunk tudatosan időt arra, hogy visszatöltsük az energiaraktárainkat. Bár látszólag ez is lopja az időt, valójában sokkal többet tesz hozzá a hatékonyságunkhoz. Kezdjük a reggelt olyan tevékenységgel, amely energiát ad, lendületbe hoz! Ehhez nincs szükség telefonra, közösségi oldalak nézegetésére! Helyette inkább fogjunk egy könyvet a kezünkbe, vagy hallgassunk nyugtató zenét!

Használd a Pomodoro technikát!

Állíts be egy időzítőt 20-25 percre. Persze nem kell paradicsom alakúnak lennie, a telefonod is alkalmas erre. A lényeg, hogy ez alatt az idő alatt semmi mással ne foglalkozz, csak a tanulnivalóval. Nagyon fontos, hogy koncentrált, osztatlan legyen a figyelmed, mert csak így tudsz valóban hatékony lenni. Ha letelik az idő, nyugodtan hagyd abba, mozogj egyet, szívj friss levegőt, igyál valamit. Kb. 5-10 perc pihenés után állj neki megint egy 20-25 perces intenzív tanulási blokknak. Majd jöhet megint a szünet és így tovább. Tudományosan bizonyított, hogy kb. ennyi ideig tud az agy egyfolytában összpontosítani.

Legyünk szervezettek!

Használjunk egy olyan füzetet/applikációt, amelybe a teendők listáját vezethetjük. Ez sokat segíthet abban, hogy amikor esélyünk van valamit elintézni (pl. mert épp arra járunk), akkor valóban eszünkbe is jusson a feladat. A céljaink felírása gátolja a halogatás következtét.

Prioritásokkal óvatosan!

A fontossági sorrend pontos kezelése, mérlegelése két tevékenység között elengedhetetlen. Ugyanis, hogyha a lényegesen fontos dolgokat a nap végére hagyjuk, nagy eséllyel kerülhetünk a saját csapdánkba. Ne ígérjünk biztosra senkinek semmit, előbb gondoljuk át mik a teendőink!

A kevesebb néha több!

Reálisan gondold át a pontokat, ne tervezd túl magad. Hiszen az el nem végzett feladat tudata hiányérzetet kelthet, feszültséget generálhat benned.

Ígérj jutalmat magadnak!

A motiváció lendületet ad egy nehéz feladat átugrásához. Lepd meg magad apró ajándékokkal!

Kezd el még ma!

Ha kidolgozol egy működő rendszert, akkor többet nem lesz problémád azokkal a feladatokkal, amelyekhez nincs kedved. Igaz, hogy energiát kell beletenni a tökéletesítésébe, de ahogy csiszolgatod, úgy egyre több időt fogsz tudni spórolni vele, melyet magadra, barátaidra, vagy a családodra fordíthatsz. A lényeg, hogy tedd meg az első lépést, hiszen minden adott hozzá. Én nagyon drukkolok!

Szerző: Udvari Fanni

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

Mindig mindig mindig kössük be a gyereket (is) az autóban!

Még mindig sokan nem kötik be a gyereküket az autóban. Háromgyerekes anyaként pontosan tisztában vagyok vele, mekkora macera több gyereket is ki-be kötözni a kocsiban, de bármilyen fáradságos is a művelet, mindig gondoljunk arra, hogy az életét menthetjük meg.

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.

A közösségi média és a testképzavar

A közösségi média és a testképzavar közötti kapcsolatot már számos kutatás vizsgálta, és elég erős összefüggések rajzolódnak ki.