Az alkohol és a depresszió kapcsolata
- Dátum: 2019.02.11., 09:00
- Udvari Fanni
Az italproblémákkal küszködők depressziós tünetei gyakran a túlzott alkoholbevitel fogyasztása után alakulnak ki. Sajnálatos módon nagyon sokakat érint manapság ez a téma. Nem is beszélve arról, hogy egy bulit sem tudunk már elképzelni legalább két pohár ital nélkül.
Szervezetre gyakorolt hatása
A közvélekedés szerint sokan azért isznak, mert nincs rendben a lelkiállapotuk. A szakértők régóta tudják, hogy a nagy mennyiségű alkoholfogyasztás átmeneti depressziós epizódokat eredményezhet – a jelenség „szer miatti depresszió” néven ismert a szakirodalomban. Viszont csak akkor jelentkeztek ilyen jellegű panaszok, amikor nagy mennyiségben fogyasztottak alkoholt. A nemzetközi adatok szerint világszerte 205 milliónál is több az alkoholisták száma, és az italozás nagyjából tíz évvel rövidíti meg élettartamunkat. Nincs olyan szervrendszerünk, melyre ne lenne hatással az alkoholfogyasztás. Sok kutatást olvastam arról, hogy egy pohár vörösbor milyen jót tesz az egészségünknek, ez azonban tényleg csak akkor igaz, ha naponta kevesebb, mint 2 decit iszunk (a hölgyeknek ennél kevesebb ajánlott).
A nagy mennyiségű alkoholos italt fogyasztóknak sokkal rossz a keringése, ugyanis az ereik falán úgynevezett plakkok gyűlhetnek össze, melyek lassítják a vér szabad áramlását, sőt akár meg is gátolhatják azt. Az alkoholisták között rendkívül magas az öngyilkosságot kísérlők száma. Az alkoholt a szervezetünk többek között olyan vegyületekre bontja, melyek rendkívül roncsolják a sejtjeinket és gyengítik az immunrendszerünket. Ennek következménye, az akut és krónikus betegségek rizikófaktorának növekedése. A nagyivók nemcsak az influenzát kapják el könnyebben, de a különböző daganatos betegségeket is, mint például a hasnyálmirigy-, a máj-, a nyelőcső- és az emlőrák.
Ha valaki alkoholistává válik, akkor megváltozik az élete, természete és ezáltal az életkörülményei is. A legtöbb alkoholista agresszívan kezd el viselkedni, általában rosszkedvű, legalábbis közömbös, vagy semmivel nem törődik. Egyre több negatív gondolata támad, és már a sok alkohol után sem lesz derűs. Inkább otthon pihen és iszik, sokáig alszik, és egyre nehezebben viseli a másnaposságot. A tevékenységeiben romlik a koncentrációs képessége és a figyelemközpontja is. A munkahelyek többsége a rosszul elvégzett munkát nem tolerálja, ami motiválatlansághoz vezethet. Továbbá a családtagokra is negatívan hat, nem beszélve a kapcsolatok minőségbeli romlásáról. Hiába él együtt az alkoholista házastársával, családjával, az agresszív megnyilvánulás miatt félni kezdenek tőle, és elkerülik a vele való találkozást. Így a magára maradt alkoholista az alkoholban és másban sem talál vigaszt. A reménytelenség és az állandó szomorúság, célvesztettség az élete részévé válik.
Ha baráti körünkben, családunkban látunk ilyen jellegű esetet, akkor tegyük félre minden ellenszenvünket, és az elutasítás ellenére is próbáljuk meg szakemberhez küldeni az illetőt. Alkoholra, semmi esetre se adjunk kölcsönbe pénzt, hiszen ezzel csak rontanánk a helyzeten.
Szerző: Udvari Fanni
Miért félünk a pletykáktól? – A digitális szóbeszéd árnyéka

A különböző híresztelések mindig is részei voltak az emberi társadalomnak. Már az ősidőkben is suttogtak egymás fülébe történeteket az emberek, hogy kibeszéljék, megítéljék vagy épp figyelmeztessék egymást. Ám míg korábban a pletyka személyes, szűk körben terjedt, ma már pillanatok alatt elérheti az egész világot. Az online térben új arcot öltött: azonnalivá, nyilvánossá és gyakran kontrollálhatatlanná vált. Éppen ezért félünk tőle jobban, mint valaha.
Kreatív kezek, nyugodt lélek. Miért kézműveskedünk?

Alkotni szinte bármilyen formában jó. A szó szoros értelmében a készítés bármely „műfaját” választhatjuk, ha szeretnénk érezni annak pozitív hatásait. Mindegy, hogy egy matricát ragasztunk ki, vagy éppen fából faragunk, fonalból fonunk, fényképalbumot ragasztunk össze, az alkotókedvünk garantáltan szárnyalni fog, és ezáltal önmagunkat is jobban megismerhetjük.
Használjunk naptejet már tavasztól!

A naptej használata kiemelkedően fontos a bőr egészségének megőrzése érdekében, különösen a napfényes időszakokban. Miért olyan lényeges a naptej használata?
Hogyan válasszunk lakást?

A lakásszelektálás vagy lakásválasztás egy fontos és gyakran nehéz döntési folyamat. Ha valaki új otthont keres, számos szempontot kell figyelembe venni, hogy biztosan olyan lakást találjon, ami megfelel a személyes igényeinek és pénzügyi helyzetének. Hogyan válasszuk ki a legmegfelelőbb lakást?
Tréfa vagy bántalmazás? Netes kihívások és azok hatásai

Tojás tört a kislánya fején, bántalmazásért elítélték a TikTok-mamit. Megalázta a gyerekét, és ezt még meg is osztotta – a történet fent van pár napja a világhálón. A tojásos kihívás is felvet kérdéseket: mi számít tréfának és mi gyerekbántalmazásnak?